Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

7 czerwca 2021 r.
7:24

Ruszają szczepienia przeciwko COVID-19 dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Od poniedziałku dla osób w wieku 12-15 lat czekać będą e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19. Szczepienia będą odbywać się w najbliższych tygodniach w punktach szczepień, a od września także w szkołach. W czerwcu odbędzie się w szkołach akcja informacyjna na ich temat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Młodzież w wieku 12-15 lat może szczepić na takich samych zasadach, jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień, tj. w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych. Do tej pory w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia. W sumie w Polsce jest 2,58 mln uczniów w wieku 12-18 lat.

Nastolatka na szczepienia można zarejestrować od poniedziałku przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Jak czytamy na w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby się zakwalifikować na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym lub rodzicem - ci ostatni muszą go podpisać.

Jak poinformował w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk szczepienia dla osób w wieku 12-15 lat będą odbywały się na tych samych zasadach, co dla młodzieży w wieku 16-18 lat. Podczas szczepienia przeciw Covid-19 dzieci w wieku 12-15 lat będzie konieczna obecność rodzica lub opiekuna prawnego - tak samo, jak w przypadku dzieci starszych. To oni muszą też wyrazić zgodę na szczepienie. lub

- Nie przewidujemy żadnych zmian, ani trudności, ponieważ już przetrenowaliśmy, mówiąc kolokwialnie, zapisy osób niepełnoletnich w ostatnich tygodniach, kiedy to młodzież w wieku 16-18 lat mogła się rejestrować i szczepić - podkreślił szef KPRM.

Z informacji przekazanych przez KPRM wynika, że w czerwcu w szkołach będzie odbywać się akcja informacyjna na temat szczepień. Między 6 a 10 września zbierane będą formularze medyczne w szkołach. Szczepienia w szkołach mają odbyć się 13-17 września. Jak czytamy na stronie resortu edukacji i nauki, szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych.

- Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek - informuje MEiN.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w wywiadzie w środowym "Super Expressie" powiedział, że w kwestii szczepień przeciwko COVID-19 wśród osób w wieku 12-15 lat należy zdać się na ekspertów. - Zaufajmy specjalistom, bo pandemia zagraża życiu nas wszystkich, i to na całym świecie". "Od wielu dziesięcioleci szczepimy dzieci, niemalże od urodzenia, dzięki temu wyeliminowaliśmy wiele niebezpiecznych chorób, które teraz uważamy za historyczne. Pierwszeństwo do decydowania w tej sprawie mają więc naukowcy, wirusolodzy, którzy przecież robią wszystko, aby szczepienia były dla dzieci bezpieczne - podkreślił.

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja. Szczepienie w tej grupie wiekowej rekomendowała również Rada Medyczna przy premierze. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Wyraził nadzieję, że we wrześniu będą wyniki tych badań.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk podczas briefingu prasowego na lotnisku Okęcie w Warszawie, przed wylotem do Paryża, gdzie weźmie udział w nieformalnym spotkaniu nt. sytuacji w Ukrainie i bezpieczeństwa w Europie

Tusk o Ukrainie: Nie przewidujemy wysłania polskich wojsk

W niedzielę brytyjski premier Keir Starmer ogłosił, że Wielka Brytania jest gotowa wysłać wojska na Ukrainę. Dziś nie wykluczyła tego szefowa dyplomacji Szwecji Maria Malmer Stenergard. O sprawie mówił też – przed wylotem do Paryża na spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w Europie – premier Tusk.

250 porcji mefedronu w mieszkaniu. Dwóch mężczyzn w rękach policji

250 porcji mefedronu w mieszkaniu. Dwóch mężczyzn w rękach policji

Zatrzymany został właściciel narkotyków, a także diler, który je rozprowadzał. Grozi im za to do 10 lat więzienia.

Michał Chorosiński p.o. dyrektora Centrum Spotkania Kultur

Michał Chorosiński p.o. dyrektora Centrum Spotkania Kultur

Michał Chorosiński został pełniącym obowiązki dyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – wynika z informacji przekazanych PAP. Wcześniej kierował Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Brytyjskie Oscary rozdane. Dwie statuetki dla "Prawdziwego Bólu"

Brytyjskie Oscary rozdane. Dwie statuetki dla "Prawdziwego Bólu"

W niedzielę wieczorem odbyła się gala rozdania nagród BAFTA zwanych brytyjskimi Oscarami. Dwie statuetki trafiły do „Prawdziwego bólu” – filmu, w którym Lubelszczyzna gra jedną z głównych ról.

Olimpia Miączyn wygrała a Unią Hrubieszów, a Mateusz Wróbel (niebieska bluza) zdobył w tym meczu aż pięć bramek

Zamojska klasa okręgowa. W sparingach wiele drużyn strzela aż miło

Sprawdzamy co słychać u klubów zamojskiej klasy okręgowej, które w miniony weekend rozegrały kolejne gry kontrolne

Śmiertelny wypadek na quadzie. Nie żyje 22-latek

Śmiertelny wypadek na quadzie. Nie żyje 22-latek

Dwóch młodych mężczyzn uderzyło w pryzmę kamieni i drzewo. Pomimo reanimacji, życia jednego z nich nie udało się uratować.

Zdjęcie ilustracyjne

Jakubowice Konińskie: utrudnienia po dachowaniu busa

Pojazd dostawczy wypadł z drogi na obwodnicy Lublina. Utrudnienia mogą potrwać do godzin popołudniowych.

Gdzie do lekarza w czasie ferii? NFZ podpowiada

Gdzie do lekarza w czasie ferii? NFZ podpowiada

Zimowe aktywności i wyjazdy to świetna zabawa, ale też ryzyko urazów, przeziębień i innych dolegliwości. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, gdzie możemy szukać pomocy lekarskiej.

Lubelska ulica podzielona. Wszystko przez problemy z nawigacją

Lubelska ulica podzielona. Wszystko przez problemy z nawigacją

Ulica Doświadczalna w Lublinie została podzielona na trzy mniejsze. Co się zmieniło?

Miały być nowe przystanki i remonty starych. Oferty jednak znacznie przekraczają oczekiwania miasta

Miały być nowe przystanki i remonty starych. Oferty jednak znacznie przekraczają oczekiwania miasta

Lubelskie przystanki czekają na modernizację. Przetarg w końcu się odbył, ale w jednej z pięciu części nie zgłosił się żaden wykonawca.

Reprezentacja Polskich Pisarzy wystąpiła w charytatywnym turnieju w Kutnie

Przedstawiciele Lubelszczyzny zagrali charytatywnie z Reprezentacją Polskich Pisarzy

Reprezentacja Polskich Pisarzy wzięła udział w turnieju Charytatywnym „Sport i muzyka - gramy dla Ignacego, Tobiasza i wychowanków PSONI Koło w Kutnie”

Jakie choroby można zdiagnozować przez telemedycynę?

Jakie choroby można zdiagnozować przez telemedycynę?

Rozwój technologii i telemedycyny sprawił, że wiele schorzeń można skutecznie diagnozować i leczyć bez wychodzenia z domu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pacjenci mogą uzyskać profesjonalną pomoc medyczną poprzez konsultacje online.

Kawy idealne do mleka – konkretne przykłady z palarni kawy

Kawy idealne do mleka – konkretne przykłady z palarni kawy

Kawa z mlekiem cieszy się ogromną popularnością, ale aby codzienny rytuał stał się naprawdę udany, warto znać kilka kluczowych zasad. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wyboru ziaren, rodzaju mleka i techniki przygotowania idealnego napoju.

O 5,5 proc. wzrosną renty i emerytury

O 5,5 proc. wzrosną renty i emerytury

Emerytury i renty od 1 marca będą wyższe o 5,5 proc. Tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jak zwykle podniesie świadczenia z automatu, nie trzeba składać wniosków.

Słodkie mruczki szukają domów, czyli Dzień Kota w Schronisku dla Zwierząt w Lublinie
17 lutego 2025, 12:00

Słodkie mruczki szukają domów, czyli Dzień Kota w Schronisku dla Zwierząt w Lublinie

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zaprasza wszystkich mieszkańców do odwiedzin placówki. Tym razem powodem do świętowania jest Światowy Dzień Kota.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium