Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

18 października 2021 r.
19:52

Wydrukują 800 tysięcy gazet, żeby promować szczepienia w województwie lubelskim

To nie jest choroba podobna do innych chorób wirusowych układu oddechowego, z którymi do tej pory się mierzyliśmy – mówi prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK-1 w Lublinie
To nie jest choroba podobna do innych chorób wirusowych układu oddechowego, z którymi do tej pory się mierzyliśmy – mówi prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK-1 w Lublinie (fot. Katarzyna Link / Lubelski Urząd Wojewódzki)

Województwo lubelskie pozostaje jednym z regionów z najmniejszym poziomem wyszczepienia przeciwko COVID-19. Najnowszym pomysłem wojewody, żeby to zmienić jest bezpłatny dodatek do jednej z lokalnych gazet, który ma trafić do wszystkich mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tej pory w Lubelskiem w pełni zaszczepionych zostało niespełna 812 tys. z ok. 2,1 mln mieszkańców. To wciąż mało, zwłaszcza w kontekście rosnącej w ostatnich tygodniach liczby zachorowań i przypadków wymagających leczenia w szpitalach. Zdaniem wojewody Lecha Sprawki głównym problemem jest dotarcia do wszystkich osób mieszkających na terenie województwa.

– Niestety, w przestrzeni publicznej jest coraz więcej informacji przedstawianych w sposób agresywny, takich, które budują niepotrzebne negatywne emocje i lęki, czego efektem jest taki, a nie inny wskaźnik szczepień na terenie naszego województwa. Dlatego szukaliśmy metody dotarcia do wszystkich mieszkańców – tłumaczy wojewoda.

Tym sposobem ma być wydanie w nakładzie ponad 800 tys. egzemplarzy bezpłatnego dodatku do Kuriera Lubelskiego, który do końca miesiąca za pośrednictwem Poczty Polskiej ma trafić do każdego gospodarstwa domowego w regionie.

– Mamy nadzieję, że wszyscy mieszkańcy województwa lubelskiego, którzy wahają się i jeszcze nie są przekonani, po lekturze rozmów z profesorami może jednak zmienią decyzję – zaznacza Lech Sprawka.

Tłumaczy też, że inicjatywa wyszła od redakcji Kuriera, którego wydawcą jest należąca do państwowego koncernu Orlen grupa Polska Press. Dodatek został sfinansowany przez inne spółki Skarbu Państwa. W poniedziałek zapytaliśmy rzeczniczkę wojewody o koszty wydawnictwa i o to, dlaczego w tej sprawie nie ogłoszono przetargu lub nie rozesłano zapytań ofertowych do innych potencjalnych wykonawców zamówienia. Nie dostaliśmy odpowiedzi.

Eksperci przekonują

W bezpłatnym wydaniu gazetki promującej szczepienia obok rozmowy z wojewodą znalazły się wywiady z ekspertami z zakresu zakaźnictwa, wirusologii i intensywnej terapii. Kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK-1 w Lublinie prof. Mirosław Czuczwar przekonuje, że najważniejsze jest, by ograniczyć liczbę pacjentów w najcięższym stanie.

– Jeżeli stan chorego na COVID-19 będzie tak ciężki, że będzie on wymagał naszej pomocy, to jego szansa na przeżycie jest ekstremalnie niska. Nieważne, co zrobimy. Możemy sztucznie utrzymywać funkcje układu oddechowego i krążenia, możemy podawać leki za ciężkie pieniądze i zaoferować jednego lekarza i jedną pielęgniarkę do opieki nad tylko jednym pacjentem. Tylko niestety wyniki leczenia takich pacjentów, niezależnie od wieku i stanu, w jakim do nas trafili, są po prostu złe. To nie jest choroba podobna do innych chorób wirusowych układu oddechowego, z którymi do tej pory się mierzyliśmy – mówi prof. Czuczwar.

– Widzimy wzbierającą falę i zwiększającą się liczbę pacjentów, o których przyjęcie proszą kolejne szpitale. Dynamika przebiegu choroby jest bardzo duża i część pacjentów musi być podłączona do tzw. wysokoprzepływowej tlenoterapii, albo wręcz wymaga leczenia respiratorowego – mówi prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. I podkreśla: – W tej chwili ważne jest szczepienie, ale też przestrzeganie zasad. Powrót to tego, co było wiosną ubiegłego roku, kiedy wszyscy karnie nosili maseczki i przestrzegali dystansu. Tylko to nas może uratować przed dalszym wzrostem liczby zakażeń.

Eksperci zaznaczają, że jednym z głównych problemów jest napływ niesprawdzonych informacji. – Tych osób, które sieją dezinformację, nie jest wiele i z przykrością musze stwierdzić, że czerpią one korzyści finansowe ze swojej działalności, przekonując do siebie rzesze Polaków. Niestety, jesteśmy narodem, który ma w sobie zakodowaną pewną nieufność, doszukiwanie się drugiego dna i węszenie teorii spiskowych. Często te poglądy trafiają na podatny grunt. Jeśli zostanie zachwiane zaufanie do szczepionek, to jest to doskonały materiał do manipulacji – mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS.

>>> Czytaj także: Wojewoda lubelski znalazł metodę dotarcia do mieszkańców regionu [komentarz]

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium