Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

18 października 2021 r.
19:52

Wydrukują 800 tysięcy gazet, żeby promować szczepienia w województwie lubelskim

137 1 A A
To nie jest choroba podobna do innych chorób wirusowych układu oddechowego, z którymi do tej pory się mierzyliśmy – mówi prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK-1 w Lublinie
To nie jest choroba podobna do innych chorób wirusowych układu oddechowego, z którymi do tej pory się mierzyliśmy – mówi prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK-1 w Lublinie (fot. Katarzyna Link / Lubelski Urząd Wojewódzki)

Województwo lubelskie pozostaje jednym z regionów z najmniejszym poziomem wyszczepienia przeciwko COVID-19. Najnowszym pomysłem wojewody, żeby to zmienić jest bezpłatny dodatek do jednej z lokalnych gazet, który ma trafić do wszystkich mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tej pory w Lubelskiem w pełni zaszczepionych zostało niespełna 812 tys. z ok. 2,1 mln mieszkańców. To wciąż mało, zwłaszcza w kontekście rosnącej w ostatnich tygodniach liczby zachorowań i przypadków wymagających leczenia w szpitalach. Zdaniem wojewody Lecha Sprawki głównym problemem jest dotarcia do wszystkich osób mieszkających na terenie województwa.

– Niestety, w przestrzeni publicznej jest coraz więcej informacji przedstawianych w sposób agresywny, takich, które budują niepotrzebne negatywne emocje i lęki, czego efektem jest taki, a nie inny wskaźnik szczepień na terenie naszego województwa. Dlatego szukaliśmy metody dotarcia do wszystkich mieszkańców – tłumaczy wojewoda.

Tym sposobem ma być wydanie w nakładzie ponad 800 tys. egzemplarzy bezpłatnego dodatku do Kuriera Lubelskiego, który do końca miesiąca za pośrednictwem Poczty Polskiej ma trafić do każdego gospodarstwa domowego w regionie.

– Mamy nadzieję, że wszyscy mieszkańcy województwa lubelskiego, którzy wahają się i jeszcze nie są przekonani, po lekturze rozmów z profesorami może jednak zmienią decyzję – zaznacza Lech Sprawka.

Tłumaczy też, że inicjatywa wyszła od redakcji Kuriera, którego wydawcą jest należąca do państwowego koncernu Orlen grupa Polska Press. Dodatek został sfinansowany przez inne spółki Skarbu Państwa. W poniedziałek zapytaliśmy rzeczniczkę wojewody o koszty wydawnictwa i o to, dlaczego w tej sprawie nie ogłoszono przetargu lub nie rozesłano zapytań ofertowych do innych potencjalnych wykonawców zamówienia. Nie dostaliśmy odpowiedzi.

Eksperci przekonują

W bezpłatnym wydaniu gazetki promującej szczepienia obok rozmowy z wojewodą znalazły się wywiady z ekspertami z zakresu zakaźnictwa, wirusologii i intensywnej terapii. Kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK-1 w Lublinie prof. Mirosław Czuczwar przekonuje, że najważniejsze jest, by ograniczyć liczbę pacjentów w najcięższym stanie.

– Jeżeli stan chorego na COVID-19 będzie tak ciężki, że będzie on wymagał naszej pomocy, to jego szansa na przeżycie jest ekstremalnie niska. Nieważne, co zrobimy. Możemy sztucznie utrzymywać funkcje układu oddechowego i krążenia, możemy podawać leki za ciężkie pieniądze i zaoferować jednego lekarza i jedną pielęgniarkę do opieki nad tylko jednym pacjentem. Tylko niestety wyniki leczenia takich pacjentów, niezależnie od wieku i stanu, w jakim do nas trafili, są po prostu złe. To nie jest choroba podobna do innych chorób wirusowych układu oddechowego, z którymi do tej pory się mierzyliśmy – mówi prof. Czuczwar.

– Widzimy wzbierającą falę i zwiększającą się liczbę pacjentów, o których przyjęcie proszą kolejne szpitale. Dynamika przebiegu choroby jest bardzo duża i część pacjentów musi być podłączona do tzw. wysokoprzepływowej tlenoterapii, albo wręcz wymaga leczenia respiratorowego – mówi prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. I podkreśla: – W tej chwili ważne jest szczepienie, ale też przestrzeganie zasad. Powrót to tego, co było wiosną ubiegłego roku, kiedy wszyscy karnie nosili maseczki i przestrzegali dystansu. Tylko to nas może uratować przed dalszym wzrostem liczby zakażeń.

Eksperci zaznaczają, że jednym z głównych problemów jest napływ niesprawdzonych informacji. – Tych osób, które sieją dezinformację, nie jest wiele i z przykrością musze stwierdzić, że czerpią one korzyści finansowe ze swojej działalności, przekonując do siebie rzesze Polaków. Niestety, jesteśmy narodem, który ma w sobie zakodowaną pewną nieufność, doszukiwanie się drugiego dna i węszenie teorii spiskowych. Często te poglądy trafiają na podatny grunt. Jeśli zostanie zachwiane zaufanie do szczepionek, to jest to doskonały materiał do manipulacji – mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS.

>>> Czytaj także: Wojewoda lubelski znalazł metodę dotarcia do mieszkańców regionu [komentarz]

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor we wtorek poniósł pierwszą porażkę w sezonie 24/25

Koniec dobrej passy, MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

MKS FunFloor poniósł pierwszą porażkę w tym sezonie. Podopieczne Edyty Majdzińskiej okazały się wyraźnie gorsze od KPR Gminy Kobierzyce.

Seniorki z Krasnegostawu śpiewały w Pałacu Prezydenckim. Publiczność była zachwycona
galeria

Seniorki z Krasnegostawu śpiewały w Pałacu Prezydenckim. Publiczność była zachwycona

Recital przypadł do gustu publiczności, a już wykonanie piosenki „Jak przygoda to tylko w Warszawie” wręcz zachwyciło słuchaczy. Seniorki z Krasnegostawu koncertowały w Pałacu Prezydenckim.

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Wystarczy chwila czasu i odrobina kreatywności. 6 listopada w sklepie Skende będzie można pomalować poszewki, które później będą umilać zasypianie małym pacjentom.

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej
11 listopada 2024, 18:00

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej

Od stu lat oczy i uszy świata są zwrócone na piosenkę francuską, która urodziła się właśnie pod dachami Paryża, a konkretnie na: Polach Elizejskich, pod Wieżą Eiffla, w Lasku Bulońskim i przy szklanej piramidzie przed Luwrem. Już 11 listopada w Filharmonii Lubelskiej będzie okazja do spotkania z piosenką francuską.

Pijany pieszy potrącony na pasach

Pijany pieszy potrącony na pasach

44-latek mający ponad dwa promile alkoholu, został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych. Poszkodowanego przewieziono do szpitala.

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”
patronat
10 listopada 2024, 18:00

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”

W najbliższą niedzielę (10 listopada) w lubelskim Trybunale Koronnym zostanie zainaugurowany Festiwal „Fonie Lublina”, który odbywa się w Lublinie nieprzerwanie od 2017 roku.

Pierwszy odcinek ulicy wyremontowano kilka miesięcy temu
biała podlaska

Była dotacja, będzie budowa. Druga połówka Podleśnej też będzie cieszyła kierowców

Była dotacja, będzie budowa. Drugi odcinek ulicy Podleśnej przebuduje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę  | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę | (Nie)Wyparzona Gęba

Z Katarzyną Bujakiewicz porozmawialiśmy o początkach jej kariery. Zapytaliśmy o najlepszą radę jaką otrzymała od reżysera, jaka jest różnica w przygotowaniu się do roli w filmie i teatrze oraz czy czuje się spełnioną aktorką. Zobacz też jak poradziła z naszymi pikantnymi przekąskami: cayenne, chili, habanero.

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Jarosławiec. Jedna osoba została ranna. Na miejscu występują utrudnienia w ruchu.

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami. W 18 powiatach widzialność może spaść miejscami poniżej 200 metrów.

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni
galeria

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni

We wtorek w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nagrodzono najlepszych uczniów z całego województwa. Ponad 200 osób otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł
galeria

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł

Przez dwa dnia na dwóch tomaszowskich cmentarzach odbywała się kwesta. Dała świetny wynik. Do puszek trafiło ponad 36 tys. zł.

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium