Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 czerwca 2024 r.
17:59

Kościół nie istnieje, ale pamiątki pozostały

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC

Lubelska fara pozostała jedynie wspomnieniem, a turyści i mieszkańcy mogą oglądać jedynie fundamenty. Ale po dawnym kościele zostało coś jeszcze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kościół farny pw. św. Michała Archanioła to najstarsza świątynia katolicka w Lublinie. Legenda głosi, że Leszek Czarny po wygranej bitwie z Jadźwingami rozbił obóz by wraz z wojskami odpocząć. We śnie ukazał mu się Archanioł Michał, który podał mu miecz. Leszek Czarny uznał to za znak od Boga, który miał zachęcić go do pościgu za najeźdźcami. Książę dogonił Jadźwingów i ponownie ich pokonał. Jako wotum wdzięczności ufundował w miejscu swojego obozu kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, a dąb, pod którym spał, ścięto i przeznaczono na budowę ołtarza. Prezbiterium miało zostać zbudowane na ściętym pniu.

Później kościół nawiedzały różne katastrofy (w tym pożar) i zaczął popadać w ruinę. Decyzją władz kościelnych w latach 1846-1855 postanowiono go rozebrać.

– Elementy jej wyposażenia uległy rozproszeniu, albo też zniszczeniu. Nie jest również wiadomy los detali architektonicznych pozyskanych podczas prac wykopaliskowych na Placu po Farze w latach 1936-1938, prowadzonych przez ówczesnego Okręgowego Konserwatora Zabytków Józefa Edwarda Dutkiewicza – informuje konserwator zabytków.

Jak wyglądał kościół w czasach swojej świetności możemy się tylko domyślać. Jednak opisy z przełomu XVIII i XIX wieku informują, że wszystkie elementy kościoła tworzyły spójną całość. Przytacza je j. Kuczyńska w artykule „Kościół farny św. Michała w Lublinie”

„(…) Chociaż budowa ołtarzy (z wyjątkiem przeznaczonego dla Krucyfiksu Trybunalskiego) nie wyróżniała się niczym szczególnym od powszechnie spotykanych w XVIII w., to jednak starano się fakturą, kolorystyką, złoceniami podkreślić ich formę, a zwłaszcza dekorację. Ołtarze w nawie przez zastosowaną marmoryzację upodobniono do kamiennych. Kolorystyka ołtarzy była przemyślana. Prezbiterium , oddzielone od nawy dwoma marmurowymi, czarnymi stopniami utrzymane było w tonacji ciemnej. Z profuzją wprowadzone złocenia zdobiły wszystkie elementy dekoracyjne łącznie z rzeźbami. Dwukrotnie wyobrażony w ołtarzu głównym św. Michał Archanioł wraz z przesłaniem Quis ut Deus otoczonym promienistą złotą glorią przypominał wiernym o ich potężnym patronie. Niewątpliwego efektu dodawały malowidła stalli i dwa duże nad nimi portrety w złoconych ramach. W nawie dwa białe, złocone ołtarze stojące przy ścianie wschodniej kontrastowały z okazałym, pełnym powagi wyposażeniem prezbiterium i rozjaśniały wnętrze przeznaczone dla wiernych, z kolei dwa następne, naprzeciwległe ołtarze miały kolor szafirowy. Harmonię układu podkreślały chrzcielnica i ambona usytuowane po obydwu stronach prezbiterium (…)

Wiadomo natomiast jaki jest los kilku zabytków ruchomych pochodzących z kościoła farnego. Trafiły one do kilku lubelskich kościołów.

  • W archikatedrze lubelskiej możemy oglądać chrzcielnicę z ostatniej ćwiartki XV wieku, epitafium Stanisława Klonowica, 1608 r., obraz ołtarzowy Wszystkich Świętych z II pol. XVIII w., Ołtarz z lat 30. XVIII w. wykonany dla Krzyża Trybunalskiego, Krzyż Trybunalski z XVI w. lub 1. trzydziestolecia XVII w. (to ten, który wg legendy miał zapłakać podczas diabelskiego sądu), Monstrancja sprzed 1650 roku,
  • W kościele parafialnym pw. Stanisława biskupa w Starej Wsi znajduje się ołtarz z II poł XVIII wieku, dwie drewniane figury aniołów oraz krucyfiks z XVII wieku.
  • W zewnętrzną ścianę kościoła ojców Dominikanów wmurowany został Herb Zadora, fragment kamiennej płyty nagrobnej z 1622 r. Erazma Lubomelskiego.
  • W kościele parafialnym pod wezw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy znajduje się obraz „Adoracja Dzieciątka Jezus”.
  • W kościele ojców Kapucynów na placu Litewskim znajduje się obraz nawiązujący do historii powstania kościoła „Sen Leszka Czarnego”.
  • W Muzeum Diecezjalnym archikatedry lubelskiej znajduje się dzwon Ludwik Mikołaj.

- Opisy sugerują, że całość wyposażenia kościoła prezentowała się nader okazale i miała znaczącą wartość artystyczną, choć Delegacja Rządowa do badania starożytności w Królestwie Polskim pod kierunkiem Kazimierza Stronczyńskiego stwierdziła, że „Ołtarze i inne przybory ani były starożytne, ani nawet piękną nie odznaczały się robotą. Niektóre z 17 niektóre nawet z 18 wieku pochodzić mogły, a umieszczone w nich obrazy nader były mierne” - podaje konserwator zabytków. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sebastian S. piłkarz Górnika Łęczna

Szokujące doniesienia dotyczące piłkarza Górnika Łęczna. Klub zabrał głos

Szokujące doniesienia z obozu Górnika Łęczna. Jak podała lubelska „Gazeta Wyborcza”, jeden z zawodników zielono-czarnych ma postawione zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad swoją partnerką

W pierwszym meczu z Treflem Start wygrał 122:121

PGE Start Lublin w piątek zagra w Sopocie z mistrzem Polski

PGE Start Lublin w piątek wieczorem zagra z Treflem Sopot, czyli aktualnym mistrzem Polski, który obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi. Spotkanie zaplanowano na godz. 18.

Obuwie sportowe z Chin przechwycone przez Krajową Administrację Skarbową

Podrabiane buty za 1,5 miliona zł przechwycone przez lubelskich celników

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Chełmie odkryli ponad 4,5 tysiąca par podrabianych butów sportowych. Towar znajdował się w składzie celnym na terenie powiatu chełmskiego i pochodził z Chin. Kontrola wykazała, że buty bezprawnie oznaczono znakami towarowymi znanego producenta odzieży sportowej.

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Policjanci z Terespola zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież ze sklepu. Zginął alkohol i papierosy. Sprawca może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

zdjęcie ilustracyjne

Terenówki rozjeżdżają łąki nad Bugiem. Mieszkańcy: „Może postawić znaki zakazu”

Nielegalne rajdy terenówek stają się zmorą nadbużańskich wsi. Radni i mieszkańcy gminy Janów Podlaski skarżą się, że problem narasta.

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie
koncert
4 kwietnia 2025, 18:00
film

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie

Najbliższy piątek (4 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt upłynie pod znakiem brzmień w klimacie punk i reggae. Na jednej scenie zagrają: Farben Lehre, The Bill oraz Zenek Kupatasa. To wyjątkowe wydarzenie obiecuje solidną porcję melodyjnego punk-rocka, nieokiełznanego pogo pod sceną i pozytywnych wibracji.

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Nie przyjedzie sam – towarzyszyć mu będzie Daniel Obajtek (PiS), były prezes Orlenu.

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Łada wygrała pierwszy mecz na wiosnę

Siedem goli Łady 1945 Biłgoraj, sześć Sygnału i komplet wyników Keeza IV ligi

Do trzech razy sztuka mogą powiedzieć kibice i piłkarze Łady 1945 Biłgoraj. Drużyna Marcina Zająca po dwóch remisach z rzędu wreszcie wywalczyła pełną pulę. W środę pokonała u siebie rezerwy Avii aż 7:0.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań
aktualizacja

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty