Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 czerwca 2024 r.
17:59

Kościół nie istnieje, ale pamiątki pozostały

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC
0 A A

Lubelska fara pozostała jedynie wspomnieniem, a turyści i mieszkańcy mogą oglądać jedynie fundamenty. Ale po dawnym kościele zostało coś jeszcze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kościół farny pw. św. Michała Archanioła to najstarsza świątynia katolicka w Lublinie. Legenda głosi, że Leszek Czarny po wygranej bitwie z Jadźwingami rozbił obóz by wraz z wojskami odpocząć. We śnie ukazał mu się Archanioł Michał, który podał mu miecz. Leszek Czarny uznał to za znak od Boga, który miał zachęcić go do pościgu za najeźdźcami. Książę dogonił Jadźwingów i ponownie ich pokonał. Jako wotum wdzięczności ufundował w miejscu swojego obozu kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, a dąb, pod którym spał, ścięto i przeznaczono na budowę ołtarza. Prezbiterium miało zostać zbudowane na ściętym pniu.

Później kościół nawiedzały różne katastrofy (w tym pożar) i zaczął popadać w ruinę. Decyzją władz kościelnych w latach 1846-1855 postanowiono go rozebrać.

– Elementy jej wyposażenia uległy rozproszeniu, albo też zniszczeniu. Nie jest również wiadomy los detali architektonicznych pozyskanych podczas prac wykopaliskowych na Placu po Farze w latach 1936-1938, prowadzonych przez ówczesnego Okręgowego Konserwatora Zabytków Józefa Edwarda Dutkiewicza – informuje konserwator zabytków.

Jak wyglądał kościół w czasach swojej świetności możemy się tylko domyślać. Jednak opisy z przełomu XVIII i XIX wieku informują, że wszystkie elementy kościoła tworzyły spójną całość. Przytacza je j. Kuczyńska w artykule „Kościół farny św. Michała w Lublinie”

„(…) Chociaż budowa ołtarzy (z wyjątkiem przeznaczonego dla Krucyfiksu Trybunalskiego) nie wyróżniała się niczym szczególnym od powszechnie spotykanych w XVIII w., to jednak starano się fakturą, kolorystyką, złoceniami podkreślić ich formę, a zwłaszcza dekorację. Ołtarze w nawie przez zastosowaną marmoryzację upodobniono do kamiennych. Kolorystyka ołtarzy była przemyślana. Prezbiterium , oddzielone od nawy dwoma marmurowymi, czarnymi stopniami utrzymane było w tonacji ciemnej. Z profuzją wprowadzone złocenia zdobiły wszystkie elementy dekoracyjne łącznie z rzeźbami. Dwukrotnie wyobrażony w ołtarzu głównym św. Michał Archanioł wraz z przesłaniem Quis ut Deus otoczonym promienistą złotą glorią przypominał wiernym o ich potężnym patronie. Niewątpliwego efektu dodawały malowidła stalli i dwa duże nad nimi portrety w złoconych ramach. W nawie dwa białe, złocone ołtarze stojące przy ścianie wschodniej kontrastowały z okazałym, pełnym powagi wyposażeniem prezbiterium i rozjaśniały wnętrze przeznaczone dla wiernych, z kolei dwa następne, naprzeciwległe ołtarze miały kolor szafirowy. Harmonię układu podkreślały chrzcielnica i ambona usytuowane po obydwu stronach prezbiterium (…)

Wiadomo natomiast jaki jest los kilku zabytków ruchomych pochodzących z kościoła farnego. Trafiły one do kilku lubelskich kościołów.

  • W archikatedrze lubelskiej możemy oglądać chrzcielnicę z ostatniej ćwiartki XV wieku, epitafium Stanisława Klonowica, 1608 r., obraz ołtarzowy Wszystkich Świętych z II pol. XVIII w., Ołtarz z lat 30. XVIII w. wykonany dla Krzyża Trybunalskiego, Krzyż Trybunalski z XVI w. lub 1. trzydziestolecia XVII w. (to ten, który wg legendy miał zapłakać podczas diabelskiego sądu), Monstrancja sprzed 1650 roku,
  • W kościele parafialnym pw. Stanisława biskupa w Starej Wsi znajduje się ołtarz z II poł XVIII wieku, dwie drewniane figury aniołów oraz krucyfiks z XVII wieku.
  • W zewnętrzną ścianę kościoła ojców Dominikanów wmurowany został Herb Zadora, fragment kamiennej płyty nagrobnej z 1622 r. Erazma Lubomelskiego.
  • W kościele parafialnym pod wezw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy znajduje się obraz „Adoracja Dzieciątka Jezus”.
  • W kościele ojców Kapucynów na placu Litewskim znajduje się obraz nawiązujący do historii powstania kościoła „Sen Leszka Czarnego”.
  • W Muzeum Diecezjalnym archikatedry lubelskiej znajduje się dzwon Ludwik Mikołaj.

- Opisy sugerują, że całość wyposażenia kościoła prezentowała się nader okazale i miała znaczącą wartość artystyczną, choć Delegacja Rządowa do badania starożytności w Królestwie Polskim pod kierunkiem Kazimierza Stronczyńskiego stwierdziła, że „Ołtarze i inne przybory ani były starożytne, ani nawet piękną nie odznaczały się robotą. Niektóre z 17 niektóre nawet z 18 wieku pochodzić mogły, a umieszczone w nich obrazy nader były mierne” - podaje konserwator zabytków. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łoś zdemolował peugeota

Łoś zdemolował peugeota

Dzisiaj rano na krajowej dwójce w miejscowości Woroniec kierujący peugeotem 54-latek zderzył się z łosiem

Leśny dukt był dość szeroki, policjanci wyjaśniają jak doszło do czołowego zderzenia

34-letni motocyklista mocno poturbowany po zderzeniu z quadem na leśnej drodze w Maryninie

Wypadek na basenie. Ratownicy zawieszeni

Wypadek na basenie. Ratownicy zawieszeni

Na radzyńskim basenie doszło do nieszczęśliwego wypadku. Mężczyzna zasłabł i w ciężkim stanie trafił do szpitala. Ratownicy zostali zawieszeni w pracy. A sprawę wyjaśnia policja.

Kolejna tragedia na lubelskim Wrotkowie. Odszedł kolejny sokół

Kolejna tragedia na lubelskim Wrotkowie. Odszedł kolejny sokół

Smutne wieści nadeszły od osób opiekujących się lubelskimi sokołami. Shani zginęła od porażenia prądem.

Weekendowe wibracje
foto
galeria

Weekendowe wibracje

Sobotnia noc w Klub30 Lublin to najlepszy sposób na dobrą zabawę! Wiemy, że tak jak my lubicie dobrą zabawę dlatego przygotowaliśmy dla Was wystrzałową fotogalerię z imprezy w lubelskim Klubie 30, który jest najpopularniejszym miejscem weekendowych szaleństw. Zobaczcie jak się bawił Lublin.

Motor po dwóch porażkach z rzędu w końcu zdobył trzy punkty
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Znowu festiwal goli na Arenie Lublin. Motor pokonał Pogoń Szczecin [zobacz bramki]

W meczach z udziałem Motoru Lublin nudy ostatnio nie ma. W starciu z Widzewem padło siedem bramek, z Cracovią nawet osiem. W sobotę kibice obejrzeli sześć, ale co najważniejsze cztery z nich zdobyli gospodarze i pokonali Pogoń Szczecin 4:2

Halloween w Helium
foto
galeria

Halloween w Helium

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezy Halloween w Helium. Motyw przewodni imprezy oparto na Horrorze Terrifier. Tej nocy wszyscy byli w stosownych przebraniach i przerażająco straszni. Zobaczcie sami, jak się bawił Lublin.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Nie pokazaliśmy, że potrafimy grać zdecydowanie lepiej

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Nie pokazaliśmy, że potrafimy grać zdecydowanie lepiej

Druga porażka Górnika Łęczna na swoim stadionie w tym sezonie stała się faktem. W sobotni wieczór zielono-czarni nie dali rady liderowi Betclic I Ligi czyli Bruk-Betowi Termalica Nieciecza. Jak spotkanie podsumowali trenerzy obu zespołów i piłkarze Górnika?

Bez Wilfredo Leona, bez problemu. Bogdanka LUK Lublin wróciła do wygrywania
ZDJĘCIA
galeria

Bez Wilfredo Leona, bez problemu. Bogdanka LUK Lublin wróciła do wygrywania

W meczu 10. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Nowak-Mosty MKS Będzin 3:1. MVP wybrany został środkowy gospodarzy Fynnian McCarthy. Tym razem Wilfredo Leon obserwował poczynania kolegów z ławki rezerwowych

Dachowanie w Olempinie. Węzeł Kurów - węzeł Nałęczów

Dachowanie w Olempinie. Węzeł Kurów - węzeł Nałęczów

Jedna osoba ranna po dachowaniu auta osobowego w Olempinie. Zablokowany jeden pas ruchu

Niemal 14 tysięcy kibiców wspierało Motor w meczu z Pogonią Szczecin
ZDJĘCIA Z TRYBUN
galeria

Niemal 14 tysięcy kibiców wspierało Motor w meczu z Pogonią Szczecin

Na trybunach dokładnie 13719 osób, a na boisku kolejne kapitalne widowisko. Motor Lublin dostarczył kibicom kolejnej, solidnej dawki emocji. Tym razem jednak pozytywnych, bo żółto-biało-niebiescy ograli Pogoń Szczecin 4:2. Sprawdźcie nasze zdjęcia z Areny Lublin

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): W poprzednich meczach byliśmy w grze defensywnej, ale nie broniliśmy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): W poprzednich meczach byliśmy w grze defensywnej, ale nie broniliśmy

W sobotę piłkarze Motoru zaliczyli świetny występ i jak najbardziej zasłużenie pokonali Pogoń Szczecin 4:2. Jak obie ekipy oceniają spotkanie?

Piłkarze Avii musieli się w Ostrowcu Świętokrzyskim zadowolić remisem

KSZO grało do końca, Avia straciła zwycięstwo w doliczonym czasie gry

Niewiele zabrakło, a piłkarze Avii przywieźliby z trudnego terenu bardzo cenne trzy punkty. Świdniczanie prowadzili na wyjeździe z KSZO, ale gospodarze wyrównali w drugiej dodatkowej minucie gry.

Górnik Łęczna bezradny na tle lidera Betclic I Ligi

Górnik Łęczna bezradny na tle lidera Betclic I Ligi

Bez niespodzianki w Łęcznej. Tamtejszy Górnik nie dał w sobotę rady Bruk-Bet Termalice Nieciecza. Zielono-czarni przegrali z liderem tabeli 0:2, choć trzeba przyznać, że wymiar kary w tym spotkaniu mógł być większy

Kwesty na cmentarzach. W Zamościu i Hrubieszowie lepiej niż przed rokiem
galeria

Kwesty na cmentarzach. W Zamościu i Hrubieszowie lepiej niż przed rokiem

W Zamościu o kilkaset złotych, a w Hrubieszowie o kilka tysięcy udało się poprawić wyniki cmentarnych kwest organizowanych na ratowanie zabytkowych nagrobków.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Komunikaty