Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 kwietnia 2010 r.
17:35
Edytuj ten wpis

Czarnobyl: Jak dziś wygląda życie w strefie śmierci

26 kwietnia 2010 mija 24 lata od wybuchu w elektrowni w Czarnobylu. Jak katastrofa wpłynęła na ludzi i przyrodę blisko ćwierć wieku po wybuchu elektrowni? Czy dziś ktoś żyje w zonie wokół elektrowni?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Noc z 25 na 26 kwietnia 1986 roku. Obsługa czwartego reaktora w Czarnobylu kilkanaście minut po godzinie 1:00 decyduje się przeprowadzić eksperyment polegający na znacznym zmniejszeniu mocy reaktora. By przebiegał bez zakłóceń pracownicy elektrowni wyłączają automatyczne systemy zabezpieczające. Reaktor typu RBMK-1000, przy niskiej mocy jest bardzo niestabilne: zamiast spadku mocy następuje gwałtowne, niekontrolowane jej zwiększenie.

Automatyczne systemy zabezpieczające są wyłączone. O 1:23 obsługa próbuje włączyć zabezpieczenia, te jednak się nie uruchomiają. Już wtedy reaktor produkuje sto razy więcej energii niż jest to dopuszczone. Wraz ze wzrostem energii rośnie temperatura.

Najpierw jeden wybuch, potem następny. Ważąca dwa tysiące ton płyta zrywa się z reaktora, niszcząc budynek czwartego reaktora i wywołuje pożar. Radioaktywny pył przedostaje się do powietrza. Trwający 10 dni pożar wyrzuca do atmosfery następne tony radioaktywnych popiołów.

Bezpośrednio w wyniku wybuchu giną 3 osoby. Kolejne 7 umiera po kilku dniach. Z 237 osób pracujących w elektrowni oraz ratowników przybyłych na miejsce, w wyniku napromieniowania w ciągu kilku tygodni umiera 28. W sumie bezpośrednich zgonów jest 41.

Prypeć, miasto w którym przed katastrofą mieszkało blisko 45 tysięcy ludzi, dziś jest całkowicie wyludnione. Wokół Czarnobyla, z 30-kilometrowej strefy (zony), w ciągu 10 dni ewakuowano ponad 160 tysięcy osób. To, co było dramatem dla ludzi, okazało się zbawienne dla mieszkających tam zwierząt. Odrodziły się populacje wilka szarego, jelenia, łosia, żubra i wielu innych.

W niezwykłym filmie, który w poniedziałek pokaże Discovery Channel, zobaczymy, jak wygląda życie na skażonych terenach. Choć nadal nie wiadomo dokładnie, jakie i ile substancji radioaktywnych wydostało się z reaktora, okolice Czarnobyla pełne są zwierząt.

Według Zbigniewa Jaworowskiego, który w feralnym czasie był Kierownikiem Zakładu Higieny Radiacyjnej Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, skutki wybuchu w Czarnobylu dla Polaków nie są duże. Dawka promieniowania zewnętrznego, które przenika nasze ciało, była zwiększona trzykrotnie, co oznacza, że nie była groźna dla dorosłych osób. Polska była jedynym krajem, który miał dostateczną ilość lekarstwa przeciw chorobie popromiennej u dzieci. 11,5 milionów dzieci w Polsce dostało profilaktyczną dawkę płynu Lugola.

Dziś czwarty reaktor, a właściwie jego ruiny, pokrywa betonowo-stalowy "sarkofag”. Przy jego budowie pracowała ogromna armia ludzi: żołnierzy, strażaków, ochotników bez żadnych zabezpieczeń. Do dziś nie wiadomo ilu tych "likwidatorów” było: 400 tysięcy, czy – jak podają inne źródła – prawie milion.



Życie w Czarnobylu w Discovery

Czarnobyl: życie w strefie śmierci
Premiera: poniedziałek, 26 kwietnia, godz. 20 na kanale Discovery World

Czarnobyl: w cieniu reaktora
Premiera: poniedziałek, 26 kwietnia, godz. 17:00 na kanale Discovery Historia

Bitwa o Czarnobyl
Premiera: poniedziałek, 26 kwietnia, godz. 17:50 na kanale Discovery Historia

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium