Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 czerwca 2012 r.
15:55
Edytuj ten wpis

Elie Wieselowi wręczono doktorat honorowy Uniwersytetu Warszawskiego

Elie Wiesel podczas uroczystości nie ukrywał wzruszenia<br />
 <br />
 (Waldemar Piasecki)
Elie Wiesel podczas uroczystości nie ukrywał wzruszenia

(Waldemar Piasecki)

Świat niewiele się nauczył z lekcji KL Auschwitz, a nawet po tym doświadczeniu antysemityzm i wszelkie inne formy nienawiści etnicznej są ciągle nie tylko możliwe, ale na porządku dziennym – mówił Elie Wiesel, odbierając doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.









AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W niezwykle podniosłej atmosferze przebiegała w Waszyngtonie poniedziałkowa uroczystość wręczenie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla i strażnikowi pamięci Holocaustu, profesorowi Elie Wieselowi.

Odbywała się w audytorium Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie z udziałem przedstawicieli amerykańskiego życia publicznego, dyplomacji, świata nauki oraz ocalałych z Holocaustu.

Licznie przybyłych gości powitała dyrektor muzeum Sara Bloomfield. Odegrano hymny państwowe Stanów Zjednoczonych i Polski, po czym zaprezentowano produkcję filmową prezentująca postać bohatera uroczystości.

Zawierała ona m.in. wypowiedzi o Elie Wieselu wszystkich żyjących prezydentów USA: Jimmy Cartera, George Busha seniora i jego syna, Billa Clintona i Baracka Obamy.

Od tej chwili przewodnictwo przejął prorektor UW profesor Włodzimierz Lengauer. Przedstawił on motywy, jakimi kierowała się uczelnia wyróżniając swą najwyższą godnością akademicką Elie Wiesela.

Przede wszystkim głęboki szacunek dla jego działania na rzecz zachowania pamięci zbrodni hitlerowskiej na narodzie żydowskim, ale także formułowanie filozoficznej refleksji nad istotą dobra i zła zarówno poprzez działalność akademicką, jak też pisarską i publicystyczną.

Uroczystą laudację wygłosił profesor Henryk Samsonowicz, promotor doktoratu honorowego. Przedstawił drogę Elie Wiesela od rodzinnego Sigeth, gdzie wzrastał w tradycyjnej rodzinie żydowskiej, do dzisiejszej pozycji światowego autorytetu moralnego.

Mówił o etapach tej drogi, w tym doświadczeniach obozów koncentracyjnych, w których stracił rodzinę. O jego publikacjach, z fundamentalną książką "Noc” poświęconą koszmarowi przeżytemu w KL Auschwitz.

Potem okresowi życia we Francji i Stanach Zjednoczonych, gdzie przebywa od połowy lat 50. O Pokojowej Nagrodzie Nobla w 1986 roku oraz zaangażowaniu w powstanie Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Także o bliskich związkach z Janem Karskim, bohaterskim emisariuszem Polski Podziemnej, który chciał powstrzymać Holocaust.

Profesor Samsonowicz konkludował, że doktorat nadawany takiej postaci jest zaszczytem dla państwa i uczelni, która to czyni.

Bardzo impresyjny był okolicznościowy adres wygłoszony przez profesor Elżbietę Zybert, dziekana Wydziału Historycznego UW, gdzie narodziła się idea doktoratu honoris causa.

Pani dziekan skoncentrowała się na integralności postaci Elie Wiesela, który swą tragiczną biografię wykorzystał jako motyw swego działania publicznego w swym pisarstwie, misji akademickiej, ale także zaangażowaniu pokojowemu na całym świecie.

Przypominała jego misje na ogarniętych wojną Bałkanach, gdzie dokonywano ludobójstwa, na rzecz przerwania rzezi w Sudanie, gnębienia inaczej myślących w Birmie i Iranie. Ale także zaangażowanie na rzecz powrotu do życia publicznego w końcu lat 80. kolegi-noblisty Lecha Wałęsy.

Zgodnie z tradycją akademicką, profesor Henryk Samsonowicz doczytał proklamację dyplomu doktorskiego po łacinie, a prorektor UW wręczył dokument doktorowi, przy dźwiękach hymnu "Gaude Mater Poloniae”.

Przyszedł czas na wystąpienie Elie Wiesela. Dziękując za wyróżnienie wspominał, że jest związany z Polską od dawna. Najpierw, z Polską pod jarzmem hitlerowskim, poprzez tragiczne doświadczenia KL Auschwitz, potem powojenną.

Wspominał czasy i doświadczenia obozowe. Mówił wiele o swoich polskich przyjaciołach. Wzruszające były fragmenty dotyczące jego bliskiego przyjaciela prof. Bronisława "Bronka” Geremka, którego poznał w połowie lat 60., a z którym utrzymywał kontakt do ostatnich chwil życia profesora.

Drugim był bohaterski Jan Karski, którego powojenne milczenie na temat stosunku świata do Holocaustu podczas wojny, postanowił przerwać w 1980 roku.

Elie Wiesel wygłosił także swoje życiowe credo. Podkreślając swoją żydowskość religijną, taką samą formację mentalną i intelektualną oraz wspólnotę losu historycznego, akcentował, że czuje się członkiem globalnej ludzkości.

Z sarkazmem zwracał uwagę, że świat niewiele się nauczył z lekcji KL Auschwitz, a nawet po tym doświadczeniu antysemityzm i wszelkie inne formy nienawiści etnicznej są ciągle nie tylko możliwe, ale na porządku dziennym.

Jako najpilniejszy cel współczesności definiował potrzebę etyki w funkcjonowaniu społeczności międzynarodowej, przede wszystkim w polityce, która formuje rzeczywistość światową.

Wskazywał, że bez solidarności, wolności i przyjaźni współczesny świat nie jest w stanie zdać egzaminu, jaki wyznacza mu ludzka nadzieja.

Mówiąc o nadziei i jej globalnym znaczeniu dla budowania lepszej przyszłości, przestrzegał jednak, że nie może być ona nigdy źródłem rozczarowania, bólu czy cierpienia dla innych.

Porywające wystąpienie nowo kreowanego doktora warszawskiej uczelni, sala przyjęła owacją na stojąco. Hymn akademicki "Gaudeamus Igitur” był puentą.

Dyrektor Sara Bloomfield przekazała bohaterowi uroczystości list gratulacyjny prezydenta Bronisława Komorowskiego i specjalny, bardzo osobisty w treści adres okolicznościowy byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, z którym Elie Wiesela łączy długoletnia znajomość, wzajemny szacunek i sympatia.

Gośćmi waszyngtońskiej uroczystości byli przedstawiciele Towarzystwa Jana Karskiego, z którego inicjatywy zrodziła się idea honorowego doktoratu, podjęta entuzjastycznie przez Uniwersytet Warszawski.

Warte podkreślenia jest, że delegacja Uniwersytetu Warszawskiego swoją wizytę w Waszyngtonie rozpoczęła od złożenia wieńca na grobie Jana Karskiego, również – doktora honorowego tej uczelni.

– Byłem w Polsce wiele razy. Zwykle przybywałem do Krakowa i Oświęcimia. Nie byłem dotąd w Warszawie. Teraz chciałbym przybyć na "mój uniwersytet” i móc przez jeden dzień mieć wykłady i zajęcia z jego studentami. Tylko dzięki młodemu pokoleniu możemy budować lepszy świat – powiedział nam profesor Elie Wiesel.

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium