Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 lutego 2021 r.
8:21

Kolejki, problemy z infolinią, brak dawek. Jak wyglądają zapisy na szczepienia seniorów?

Miało być szybko, sprawnie i łatwo. Tymczasem wielu seniorom do dzisiaj nie udało się zarejestrować na szczepienie przeciwko COVID-19.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Walka z czasem

W założeniu seniorzy mieli mieć możliwość zapisania się na szczepienie bez wychodzenia z domu. Uruchomiona została całodobowa, bezpłatna infolinia. Wsparciem miał być też system SMS-owy.

- Próbowałem się dodzwonić na infolinię ze 150 razy. Bez skutku – wylicza Ryszard Gałązka.

- Ta infolinia to bzdura. Nie mogłem się dodzwonić do konsultanta, a próbowałem przynajmniej dziesięć razy – dodaje inny senior.

Seniorzy zaczęli odwiedzać przychodnie. Przed wejściami tworzyły się ogromne kolejki. W jednej z nich stał 73-letni pan Ryszard. Po dwóch godzinach oczekiwania na mrozie okazało się, że nie ma dla niego wolnego terminu.

- Jestem po dwóch zawałach, mam rozrusznik serca. Warunkiem wymiany rozrusznika, której muszę dokonać do maja, jest szczepienie na koronawirusa. Jak nie będę zaszczepiony, nie mam szans się dostać. Jak nie wymienię rozrusznika, może się to skończyć nawet zgonem – wyznaje.

Mężczyzna kilka lat temu stracił żonę, a jego dzieci mieszkają w innym mieście. Pandemia spowodowała, że od marca prawie nie wychodzi z domu.

- Najgorsza jest bezsilność. Myślę, że jestem bezużyteczny, nikt mnie już tu nie chce – żali się.

73-latek nie może czekać. Termin planowanego zabiegu wymiany rozrusznika serca zbliża się nieubłaganie. W podobnej sytuacji są setki seniorów w całej Polsce. W wielu przychodniach zapisy zostały wstrzymane do końca marca. Brakuje szczepionek.

- Ilość dawek została w sposób rażący zmniejszona. Pierwotnie mieliśmy otrzymać 180 na tydzień, potem połowę, koniec końców dostaliśmy tylko 30. To jest „porcja” na jeden dzień. Musimy odmawiać pacjentom, przekładać ich na następne dni – mówi pracownik jednego z centrów medycznych w Krakowie.

Problem z transportem

Seniorzy mają problem nie tylko z rejestracją. Pani Stanisława mieszka na wsi. Do najbliższego miasta ma 15 kilometrów.

- Bus jeździ trzy razy w tygodniu. Tylko nim mogę dostać się do przychodni. Nie wiem, co zrobię, jak szczepienie wypadnie innego dnia – zastanawia się Stanisława Dłubak.

Takich osób jak pani Stanisława, które nie mają czym dojechać do punktów szczepień, jest w całym kraju bardzo dużo. W pomoc osobom niepełnosprawnym zaangażowali się urzędnicy, ratownicy, a nawet ochotnicza straż pożarna.

- Jesteśmy w gotowości. Wyjazdy w celu pomocy w szczepieniach będą traktowane tak samo jak wyjazdy do pożaru – przekonuje Tomasz Barański, prezes OSP w Kłodawie.

Po wielu próbach panu Ryszardowi w końcu udało się zapisać na szczepienie. Czy zdąży z drugą dawką przed planowanym zabiegiem? Tego jeszcze nie wiadomo. Na razie seniorzy czekają na dostawy kolejnych szczepionek, których w całej Polsce niestety brak.

- Jeśli nie będzie jasnej informacji, co mamy robić, to dalej będziemy w zawieszeniu. Nie wiem, czy mam liczyć na to szczepienie, czy nie – kończy Andrzej Walejnis.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górniczki mają ostatnio sporo powodów do radości

W sobotę piłkarki GKS Górnik Łęczna podejmą UKS SMS Łódź

GKS Górnik Łęczna na razie kapitalnie prezentuje się w rundzie wiosennej. Łęcznianki w trzech ligowych spotkaniach zdobyły komplet punktów. 6 „oczek” jest zasługą Mai Osińskiej, która prowadziła zespół w dwóch pierwszych kolejkach, a jeden triumf to zasługa Artura Bożyka, który przejął zespół w minionym tygodniu.

Zdjęcie ilustracyjne
Świdnik

W Świdniku będzie jaśniej i taniej. Ponad 800 lamp do wymiany

400 latarni i 885 lamp oświetleniowych w mieście zostanie wymienionych na energooszczędne. Urząd Miasta w Świdniku ogłosił już przetarg.

Orlęta Łuków zapowiadają wiosną walkę o IV ligę

Startuje bialska okręgówka, W Łukowie czekają na IV ligę

Orlęta Łuków powinny nadawać ton wydarzeniom w rundzie rewanżowej. Równie ciekawie będzie w dole tabeli, gdzie niepewnych ligowej przyszłości jest aż pięć drużyn

Na wniosek obrońcy oskarżonego sędzia wyraził zgodę na wyłączenie jawności rozprawy

Prokurator częstował ciastkami z marihuaną – właśnie ruszył jego proces

Przed Sądem Rejonowym w Lublinie rozpoczął się proces Bartosza F. – prokuratora z Wrocławia. Grozi mu więzienie za podanie kobiecie narkotyku.

Nowy parking przy Szmaragdowej coraz bliżej. Sześciu chętnych do budowy

Nowy parking przy Szmaragdowej coraz bliżej. Sześciu chętnych do budowy

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego planuje budowę parkingu przy ulicy Szmaragdowej 16. W przetargu wpłynęło sześć ofert, a najniższa opiewa na 151 tys. zł.

Sebastian Kozdrój jest trenerem MKS Ruch Ryki

Ruch Ryki, a może ktoś inny wygra lubelską klasę okręgową?

Grono kandydatów do awansu jest bardzo szerokie, ale po zakończeniu sezonu w pełni szczęśliwy będzie tylko jeden zespół. Zimę na fotelu lidera spędził MKS Ruch Ryki. Podopieczni Sebastiana Kozdroja jesienią zgromadzili 36 pkt i mają zaledwie dwa punkty przewagi nad grupą pościgową

Atak na pracownika kantoru. Policja poszukuje sprawcy

Atak na pracownika kantoru. Policja poszukuje sprawcy

Nieznany sprawca zaatakował pracownika kantoru w galerii handlowej. Policja prosi o pomoc w jego poszukiwaniach.

Imprezy klubowe w weekend (14-15 marca)
impreza
14 marca 2025, 18:00

Imprezy klubowe w weekend (14-15 marca)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy ostatkowe.

U sołtysa zapłacisz kartą. Gmina kupiła terminale

U sołtysa zapłacisz kartą. Gmina kupiła terminale

To ma być ułatwienie dla sołtysów i mieszkańców gminy Biała Podlaska. Samorząd chwali się, że jako pierwszy w województwie lubelskim zakupił mobilne terminale płatnicze.

Grom Różaniec jest zdecydowanym faworytem do wygrania zamojskiej klasy okręgowej w tym sezonie

Wraca zamojska klasa okręgowa nazywana przez wielu "najciekawszą ligą świata"

Koniec grania meczów bez stawki! W najbliższy weekend startuje runda wiosenna w „najciekawszej lidze świata”. Na autostradzie do awansu jest obecnie Grom Różaniec, który gonić będzie próbowała Tanew Majdan Stary. Z kolei Olimpiakos Tarnogród skupi się chyba na utrzymaniu miejsca na najniższym stopniu podium. Wiele ciekawego powinno dziać się także na dole tabeli

Nowa Biedronka w samym centrum Lublina. Pierwsi klienci czekali o świcie

Nowa Biedronka w samym centrum Lublina. Pierwsi klienci czekali o świcie

Nowy sklep sieci Biedronka już otwarty. Pierwsi klienci weszli tuż po godzinie 6. W Lublinie jest już ponad 30 sklepów tej popularnej sieci.

Pogoda na weekend. Kiedy ciepła kurtka, a kiedy spacer z promieniami słońca?
film

Pogoda na weekend. Kiedy ciepła kurtka, a kiedy spacer z promieniami słońca?

Prognoza pogody na weekend.

Lublinianka będzie chciała w sobotę przeskoczyć w tabeli Stal Kraśnik

W sobotę czwartoligowy hit wiosny na Wieniawie: Lublinianka - Stal Kraśnik

Już w pierwszej kolejce rundy wiosennej będzie można obejrzeć mecz na szczycie. Druga w tabeli Lublinianka podejmie lidera – Stal Kraśnik. Spotkanie na Wieniawie wystartuje w sobotę o godz. 13

Krew ratuje życie. Podziel się tym cennym lekarstwem

Krew ratuje życie. Podziel się tym cennym lekarstwem

Lubelskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na akcje oddawania krwi. Pamiętajmy, że krew to lek, którego nie da się wyprodukować w laboratorium.

Veljko Nikitović (na zdjęciu z Mariuszem Pawelcem), ikona Górnika po raz pierwszy w życiu pojawi się na stadionie Górnika jako dyrektor sportowy innego klubu

Veljko Nikitović: Awans Arki i Górnika to moje marzenie

W niedzielę Górnik Łęczna zagra u siebie z Arką Gdynia, której obecnym dyrektorem sportowym jest Veljko Nikitović - postać, której w Łęcznej nikomu przedstawiać nie trzeba. Z tej okazji porozmawialiśmy z ikoną Górnika o najbliższym spotkaniu i o tym jak czuje się w Gdyni Rozmowa z Veljko Nikitoviciem, dyrektorem sportowym Arki Gdynia, byłym piłkarzem i działaczem Górnika Łęczna

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium