Nie chcesz zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie? Możesz wziąć udział w ogłoszonych przez Komisję Europejską konsultacjach. Potrwają one do 16 sierpnia.
Europosłowie wezwali KE do oceny i ewentualnego przeglądu dyrektywy nakładającej na państwa członkowskie obowiązek przejścia na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrotu na czas zimowy w ostatnią niedzielę października. W związku z tym wraz z nastaniem wiosny czas lokalny w całej Europie przesuwany jest o godzinę do przodu, a jesienią wskazówki zegarków są cofane o godzinę. W Polsce zmiana czasu funkcjonuje od 1977 roku.
Działania podjęte przez Komisję mogą skutkować utrzymaniem obecnych ustaleń, bądź zaprzestaniem dokonywania dwa razy do roku zmian w całej Europie. W tym drugim przypadku poszczególne państwa podejmowałyby ostatecznie decyzję o przyjęciu na stałe czasu letniego bądź zimowego.
W ostatnich latach pojawia się coraz więcej głosów nawołujących do rezygnacji ze stosowanych obecnie rozwiązań. Najczęstsze z przytaczanych argumentów dotyczą tego, że wydłużenie dnia pozwoliłoby na zwiększenie aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu, co miałoby istotny wpływ na nasze zdrowie. Mogłoby to przynieść korzyści dla gospodarki, związane z możliwym wcześniejszym rozpoczęciem pracy, a także wpływać na mniejszą ilość wypadków drogowych, szczególnie z udziałem pieszych i rowerzystów. Ponadto zmiana czasu może powodować u niektórych osób dyskomfort związany z potrzebą kilku, a nawet kilkunastu dni na dostosowanie rytmu życia do funkcjonowania w nowych warunkach. Nie ma natomiast jednoznacznych wyników na temat ewentualnej oszczędności energii.
W Polsce temat rezygnacji ze zmiany czasu pojawił się niedawno za sprawą polityków PSL. W październiku ubiegłego w Sejmie jednogłośnie poparto przygotowany przez nich projekt w tej sprawie.
– Zmiana czasu to bezsensowny pomysł, który nie przynosi żadnych efektów ekonomicznych, a ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Mam nadzieję, że ogłoszone konsultacje przyniosą pozytywny efekt i społeczeństwo poprze ten pomysł. Patrząc na prawodawstwo unijne, te prace mogą jednak trochę potrwać. Liczę jednak, że jak nie tej jesieni, to wiosną przyszłego roku nie będziemy już zmuszeni do przesuwania wskazówek zegarów – mówi nam Jan Łopata, lubelski poseł PSL.
ANKIETA
Więcej informacji o konsultacjach można znaleźć na stronie internetowej: ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements. Znajdującą się tam ankietę można wypełnić także po polsku.