Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

16 września 2010 r.
8:30
Edytuj ten wpis

Krzyż zniknął sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie (relacja)

Autor: Zdjęcie autora EP MC MB
0 0 A A

Przed Pałacem Prezydenckim nie ma już krzyża. Został przeniesiony o godz. 8 do kaplicy w Pałacu. Docelowo ma trafić do kościoła św. Anny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Godz.10:50

– Usunięcie krzyża to zła, ponura, złośliwa prowokacja – skomentował na Twitterze Marek Jurek, szef Prawicy RP. – Może teraz w ramach pluralizmu będziemy zdejmować tablice powstańcze oddziałów NSZ (bo lewica), PPS z 1905 (bo prawica). Doszło do fatalnego końca, fatalnej historii.

– Kolejne skandaliczne działanie Kancelarii Prezydenta RP. Chyłkiem próbuje się rozwiązać problem, który został nieopatrznymi słowami wywołany przez prezydenta Komorowskiego. Krzyż schowano do magazynu – powiedziała z kolei w TVN24 wiceprezes PiS Beata Szydło. – To nie jest nawet pół kroku w przód. To wyraz bezradności, partactwo i lekceważenie. Państwo się nie sprawdza.

– Nie rozumiem, dlaczego zabrano nam to, na czym nam najbardziej zależy – stwierdziła natomiast córka Zbigniewa Wassermanna, Małgorzata, w TVN24. – Był postawiony w zrywie serca. Moim zdaniem chodzi o to, żeby przykryć śledztwo, które nie posuwa się do przodu.

– Dobrze, że się to stało, to powinno było być już dawno zrobione – powiedziała w Polsat News Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
Godz.10:30

W specjalnym oświadczeniu Warszawskiej Kurii Metropolitalnej opublikowanym na stronie internetowej czytamy:

"Dokonane dziś przeniesienie Krzyża do Kaplicy Pałacu Prezydenckiego stanowi realizację porozumienia zawartego w dniu 21 lipca br. Krzyż, który miał uczestniczyć w pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę i znaleźć swoje miejsce w kościele św. Anny w Warszawie, w obecnej sytuacji nawiedzi Kaplicę Prezydencką oraz miejsce katastrofy smoleńskiej, aby ostatecznie stanąć w Kaplicy Loretańskiej kościoła św. Anny. Obecność Krzyża w tych tak ważnych miejscach ma swoje głębokie uzasadnienie i istotną wymowę.”

Kuria była jedną ze stron lipcowego porozumienia w sprawie przeniesienia krzyża (zawarły je także: Kancelaria Prezydenta, Duszpasterstwo Akademickie oraz harcerze z ZHR i ZHP).

Wg porozumienia krzyż miał zostać przeniesiony w procesji z oprawą liturgiczną do pobliskiego kościoła św. Anny. 3 sierpnia protesty obrońców krzyża uniemożliwiły przeniesienie krzyża.
Godz.10:20

– Sprawcy, którzy działali dziś na Krakowskim Przedmieściu, są przede wszystkim bezczelni – komentuje Katarzyna Gójska-Hejke na portalu niezalezna.pl. – Mają za nic zdanie tysięcy Polaków, którzy oddają hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej pod Krzyżem Pamięci. Nie liczą się z biskupami, którzy apelują o uszanowanie tego niezwykłego symbolu ustawionego w dniach żałoby narodowej. Używają przemocy, bo wolność innych jest dla nich tylko pustym frazesem.

– Ale zbira zawsze gubi prymitywność – myśli, że podniesiona pałka to argument decydujący, który wszystkich zastraszy, a jemu zapewni bezkarność – dodaje Górska-Hejke. – Przychodźmy nadal na Krakowskie Przedmieście, tam gdzie stał krzyż. Zbudujmy nowy symbol pamięci naszą obecnością. Pokażmy zbirowi, iż jego pałka nie działa na wolnych ludzi.

Godz.10:10

Portal niezalezna.pl informuje, że zwolennicy pozostawienia krzyża przed Pałacem Prezydenckim spotykają się tam dziś o godz. 21 na Apelu Jasnogórskim.

– Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu i nabożeństwie oraz do przynoszenia własnych krzyży – czytamy na portalu. – Nie pozwólmy władzy zacierać pamięci o ofiarach katastrofy smoleńskiej.

Godz.10

Jeden z obrońców krzyża powiedział Radiu TOK FM, że krzyż został zabrany ok. godz. 8.

Z Pałacu Prezydenckiego wyszli "ludzie w mundurach” i zanieśli krzyż do siedziby prezydenta. Akcję miała ubezpieczać policja. W odpowiedzi obrońcy zaczęli się modlić.

Dariusz Wernicki ze Społecznej Inicjatywy Obrońców Krzyża zapewnił, że członkowie inicjatywy będą nadal zbierać się i modlić przed Pałacem Prezydenckim do czasu, aż powstanie tam pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

– Szokuje nas, że nikt nie rozmawiał ze społeczeństwem. To, co się dzieje jest nie tak, jak powinno być. W kraju demokratycznym władza powinna rozmawiać i powinien zostać podpisany dokument, że będzie tutaj pomnik – powiedział Wiercicki w portalu obroncykrzyza.pl.
Godz. 9:15

- Ok. godz. 8 rano krzyż upamiętniający żałobę narodową został przeniesiony do kaplicy w Pałacu Prezydenckim - wyjaśnił na konferencji prasowej Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta. - Został ustawiony obok tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy związanej z urzędem prezydenckim.

Szef Kancelarii Prezydenta podkreślił, że docelowym miejscem krzyża jest kościół św. Anny w Warszawie. Tak wynika z umowy podpisanej z Kurią Warszawską i harcerzami.

Dodał, że dogodny moment na przenosiny krzyża do kościoła św. Anny nastąpi wtedy, gdy strona kościelna będzie gotowa na przyjęcie krzyża.

Michałowski wyjaśnił także, że zanim krzyż zostanie przeniesiony do kościoła św. Anny, być może pielgrzymka zabierze krzyż do Smoleńska.

Co jeśli przed Pałacem pojawią się kolejne krzyże? - Prawdopodobnie będą takie sytuacje, gdy ludzie będą stawiać krzyże - wyjaśnił Michałowski. - Nic na to nie poradzimy, ludzie mają prawo - dodał.

Jak wyglądało przeniesienie krzyża? - Ok. godz. 8 podszedłem do krzyża, następnie przyszli czterej panowie, przesunęliśmy krzyż, obróciliśmy go, przenieśliśmy głównym wejściem do Pałacu Prezydenckiego, a na następnie ustawiliśmy krzyż w kaplicy prezydenckiej po lewej stronie ołtarza - wyjaśnił Michałowski.

Przenosiny krzyża nastąpiły bez udziału przedstawicieli Kościoła.

Michałowski tłumaczył także, że barierki przed Pałacem Prezydenckim zostaną na swoim miejscu ze względu bezpieczeństwa, bo na 19 września planowana jest manifestacja na ponad tysiąc osób.
Godz. 8:30

O godz. 9 Jacek Michałowski na konferencji prasowej poinformuje, co stało się z symbolem.

Krzyż zniknął dziś w nocy. Początkowo pojawiły się spekulacje, że został przeniesiony do kościoła św. Anny, gdzie miał trafić jeszcze na początku sierpnia. Przed godz. 9 pojawiły się informacje, że tam również go nie ma.

Krzyż miał być przeniesiony do kościoła św. Anny w lecie, ale nie dopuściła jednak do tego grupa protestujących, okrzyknięta przez media mianem "obrońców krzyża”.

Potem przy Krakowskim Przedmieściu stanęło ogrodzenie, a krzyż stał się miejscem wycieczek i odwiedzin.

Pozostałe informacje

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet, połączenie betonu i stali zbrojeniowej, zrewolucjonizował budownictwo i zmienił oblicze naszych miast. Innowacyjna technologia umożliwiła tworzenie konstrukcji o niespotykanej dotąd wytrzymałości, trwałości i wszechstronności.

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali fascynuje od wieków, kształtując naszą cywilizację. Choć może wydawać się tematem zarezerwowanym dla inżynierów i specjalistów, w rzeczywistości otacza nas na każdym kroku.

Podpisanie umów w ramach Działania 7.8 FEL 2021-2027 w dniu 8 listopada 2024 roku, fot. Michał F. Lenart UMWL

Rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w regionie dzięki Funduszom Europejskim

Niebawem rozpocznie się realizacja projektów dotyczących wsparcia podmiotów leczniczych, udzielających świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W dniu 8 listopada 2024 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Piotr Breś wraz z przedstawicielami 10 podmiotów leczniczych podpisali 11 umów o dofinansowanie projektów o łącznej wartości niemal 106 mln zł, z czego blisko 80 mln zł to wsparcie ze środków unijnych.

Meble Hotelowe – Jak zaprojektować estetyczną i funkcjonalną przestrzeń hotelową?

Meble Hotelowe – Jak zaprojektować estetyczną i funkcjonalną przestrzeń hotelową?

Jaka powinna być przestrzeń hotelowa? Przede wszystkim funkcjonalna, praktyczna, ale również maksymalnie estetyczna - taka, która pozwali na zapewnienie komfortu i wyjątkowego doświadczenia wszystkim odwiedzającym. Tworzenie przestrzeni hotelowej to zadanie wymagające nie tylko znajomości zasad ergonomii, ale także zrozumienia potrzeb gości oraz estetyki.

W sobotę w lubelskiej hali MOSiR zostanie rozegrany Memoriał Leszka Marii Roupperta

W sobotę w lubelskiej hali MOSiR zostanie rozegrany Memoriał Leszka Marii Roupperta

Już po raz trzynasty najlepsi lubelscy koszykarze-amatorzy spotkają się w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli, aby uczcić pamięć Leszka Marii Roupperta. W ramach Memoriału odbędzie turniej koszykarski przeznaczony dla zawodników, którzy swoje najlepsze lata mają już za sobą

Świdnik Arena w budżecie na 2025 rok? Radni miasta zdecydują o tej i innych planowanych inwestycjach

Centrum za 30 milionów. Co jeszcze jest w budżecie na przyszły rok?

Świdnicki samorząd kończy prace nad zestawieniem dochodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Plany inwestycyjne są wyjątkowo ambitne w porównaniu do 2024.

”Black Friday w sklepach internetowych i stacjonarnych - święta wyprzedaży”

29 listopada 20204 Black Friday! Promocje i wyprzedaże, których nie możesz przegapić!

Czy jesteś gotowy na Black Friday 2024 – dzień, który wywraca świat zakupów do góry nogami? 29 listopada to data, której łowcy okazji nie mogą przegapić! To nie tylko moment na imponujące promocje i zniżki, ale również szansa na upolowanie wymarzonych produktów w cenach, które zaskakują nawet największych sceptyków.

UMiG w Szczebrzeszynie

W Szczebrzeszynie się cieszą. Wchodzą do związku. A co z Zamościem?

1800 zł to kwota symboliczna wobec korzyści – uważa burmistrz Szczebrzeszyna i cieszy się na perspektywę wstąpienia do Związku Miast Polskich. Powrócić do tej organizacji zamierza również Zamość.

 Równowaga między pracą a życiem osobistym jest możliwa? Porozmawiajmy o work-life balance.
film

Równowaga między pracą a życiem osobistym jest możliwa? Porozmawiajmy o work-life balance.

Europejski Festiwal Smaku był doskonałą okazją do spróbowania potraw z całego świata, ale nie tylko… W jednym z namiotów można też było porozmawiać o balansie pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym.

ChKS Chełm i PZL Leonardo Avia punktów poszukają na wyjazdach

ChKS Chełm i PZL Leonardo Avia punktów poszukają na wyjazdach

W 11. serii gier ChKS Chełm i PZL Leonardo Avia Świdnik wystąpią w halach rywali i liczą na kolejne punkty.

Po zakończeniu renowacji podcienia kamienic przy ul. Staszica, przynajmniej do pewnej wysokości, wyglądają dużo lepiej niż wcześniej
Zamość

Podcienia wypiękniały. A co z ratuszowymi schodami?

Zakończył się remont podcieni staromiejskich kamienic w Zamościu. Miasto dostało też pieniądze z Polskiego Ładu na remont schodów Ratusza. Ale prace nie ruszyły. Co z dotacją?

Najświeższa prognoza pogody. Co nas czeka w weekend?
film

Najświeższa prognoza pogody. Co nas czeka w weekend?

Śniegiem już sypnęło. Tam gdzie spadł, zdążył stopnieć. Popada jeszcze w najbliższych godzinach i dniach? Mamy dla Was najświeższą prognozę pogody.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium