Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

8 lutego 2012 r.
14:44
Edytuj ten wpis

Lisiecki nie dał się przechytrzyć Lisowi

0 0 A A
Fragment okładki ostatniego numeru "Wprost" pod kierownictwem Tomasza Lisa<br />
  (Archiwum)
Fragment okładki ostatniego numeru \"Wprost\" pod kierownictwem Tomasza Lisa
(Archiwum)

Prezes notowanej na giełdzie Platformy Mediowej Point Group Michał Lisiecki zwolnił z funkcji redaktora naczelnego należącego do niej tygodnika "Wprost” – Tomasza Lisa. Miało to spektakularny charakter. Nastąpiło w przeddzień wręczenia tytułu "Człowieka Roku 2011” Donaldowi Tuskowi.



AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie ustają spekulacje, co było przyczyną radykalnej decyzji. W oficjalnym komunikacie Michał Lisiecki podał, że chodzi o przejrzystość relacji biznesowych.

Chodzi o to, że pracujący również dla TVP Lis postanowił wydawać także swój portal medialny wzorowany na amerykańskim "Hufftington Post”, o czym miał nie poinformować Lisieckiego, a kiedy sprawa się wydała miał odmówić wejścia swego portalu w skład Grupy "Point”.

Tak więc medium elektroniczne Lisa miałoby na rynku internetowym rywalizować z elektroniczną wersją informacyjną "Wprost”, co oznaczałoby konflikt interesów.

Innym obszarem konfliktu miało być procedowanie "Człowieka Roku”. Według środowisk zbliżonych do kapituły tego wyróżnienia, najwięcej jej członków skłaniało się ku Januszowi Palikotowi, który w zeszłym roku był istotnie autorem największej politycznej sensacji, budując z niczego swoje ugrupowanie Ruch Palikota i wchodząc z bardzo dobrym wynikiem do Sejmu.

Wielu zwolenników miał także najbardziej znany ubiegłoroczny Polak na świecie – bohaterski kapitan PLL "Lot” Tadeusz Wrona, który ocalił pasażerów pilotowanego przez siebie Boeinga, lądując bez podwozia na lotnisku Okęcie.

Ostatecznie jednak, to naczelny "Wprost” miał przekonać kapitułę, że "Człowiekiem Roku” powinien zostać Donald Tusk. Michał Lisiecki poczuł się przez Tomasza Lisa... przechytrzony. Na krótko.

Na uroczystości wręczenia tytułu "Człowieka Roku” zdymisjonowany Tomasz Lis już się nie pojawił, za to Donald Tusk przyszedł tam z maskotką, pluszowym... liskiem.

Podziękowanie rozpoczął do słów: "Kogoś tu brakuje”. Powszechnie zinterpretowano to, że brakuje tego, co mu wyróżnienie wylobbował.

Dziennikarz telewizyjny Tomasz Machała, który ma być szefem portalu Lisa napisał na swoim twitterze, że "Tusk jest genialny” przynosząc ze sobą pluszowego liska, bo wszyscy zrozumieli, że chodzi o Lisa.

Janusz Palikot mówił prostym tekstem w Radiu ZET, że tytuł, który miał trafić do niego, w ostatniej chwili doznał dworskiej korekty.

– To się źle skończy dla "Wprost”, ale przede wszystkim dla pewnych standardów, bo część ludzi po prostu już nie będzie wierzyła w to, że jakiekolwiek nagrody w naszym kraju mają charakter głosu opinii publicznej – podsumowywał Palikot.

W przeszłości, za czasów redaktora naczelnego i właściciela "Wprost” Marka Króla, również zarzucano tygodnikowi dworski charakter nagród, co m.in. doprowadziło do usunięcia się z kapituły wielu znanych postaci. Michał Lisiecki, obejmując tytuł dwa lata temu obiecywał tę "tradycję” zmienić.

W ślad za Lisem, odeszło z "Wprost” czterech związanych z nim dziennikarzy pomagających mu w redagowaniu. Natychmiast pojawiła się sugestia, że Lis, który walczył do końca i padł w boju o Tuska, zostanie teraz prezesem "państwowej” TVP. Lis jednak szybko to zdementował. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby wystawić sobie, że taka nominacja wyglądałaby na formę rewanżu.

Nowym redaktorem naczelnym został Michał Kobosko, fachowiec znany z prowadzenia kilku tytułów. Był m.in. zastępcą redaktora naczelnego dziennika "Puls Biznesu" i zastępcą redaktora naczelnego oraz redaktorem naczelnym miesięcznika "Forbes".

Następnie redaktorem naczelnym tygodnika "Newsweek Polska" oraz redaktorem naczelnym gazety "Dziennik. Polska-Europa-Świat".

Po fuzji "Gazety Prawnej" i "Dziennika", kierował tym nowym tytułem. W 2010 r. wrócił do Axel Springer Polska, gdzie został wydawcą czasopism "Newsweek Polska" i "Forbes". Od września 2011 jest redaktorem naczelnym dwutygodnika Bloomberg Businessweek Polska.

Osoba od lat blisko związana z tygodnikiem "Wprost” mówi, że odejście Lisa i jego ekipy kończy okres ręcznego sterowania pismem i jego linią. Nowy szef jest fachowcem na rynku prasy, przede wszystkim magazynowej.

Ma pod tym względem zdecydowanie więcej kompetencji niż jego poprzednik i zdecydowanie mniej niż on... poczucia omnipotencji. Zdaniem rozmówcy, zmiana ta wyjedzie tygodnikowi "Wprost” tylko na dobre.

Kim jest Michał Lisiecki

Michał M. Lisiecki ma 34 lata. Należy do pokolenia młodych dynamicznych menadżerów. Pierwszą firmę założył, mając kilkanaście lat. Swoją karierę zawodową związał z rynkiem mediów. Nie ukrywa inspiracji biografiami Ruperta Murdocha (twórcy NewsCorp.) i Richarda Bransona (twórcy Virgin).

Od podstaw stworzył Platformę Mediową Point Group – holding działający w mediach i komunikacji marketingowej. Zaczynał, wydając magazyn dla studentów z kapitałem niecałych 20 tys. zł. Dziś PMPG SA jest notowana na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, a jej wartość wyceniana jest na 200 mln zł.

To oznacza, że każda zainwestowana złotówka została pomnożona dziesięć tysięcy razy. Ma wyższe wykształcenie ekonomiczne. Jak mówi sam o sobie – indywidualista – również swoją edukację od szkoły średniej po studia wyższe kończył w trybie indywidualnym, łącząc je z pracą i dokształcaniem w USA, na Malcie i w Wielkiej Brytanii.

Na biznes patrzy długoterminowo. Jego celem jest zbudowanie silnego europejskiego koncernu o polskich korzeniach, działającego w sektorze mediów i komunikacji.

Kierowana przezeń grupa wydaje m.in. "Wprost" (tygodnik społeczno-polityczny), "Film (miesięcznik)" (miesięcznik poświęcony wydarzeniom filmom), "?dlaczego" (miesięcznik dla studentów), "Dlatego" (magazyn wydawany w wakacje w formie poradnika w formacie A3), "Sporootym" (magazyn dla młodzieży), "Machina" (miesięcznik muzyczny), sport24.pl (społecznościowy portal sportowy), Kulisy.pl (społecznościowy portal skupiony wokół życia celebrities).

Członek Klubu Polskiej Rady Biznesu, prestiżowej międzynarodowej YPO (Young Presidents Organization) i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W otrzymał tytuł Managera Roku '02 magazynu Home&Market.

Pozostałe informacje

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium