Narodowy Bank Polski wyemitował we wtorek banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem Mieszka I i Dobrawy. Emisja upamiętnia 1050. rocznicę chrztu Polski. W kasach Narodowego Banku Polskiego banknot kosztuje 75 zł.
Na banknocie znajduje się podobizna księcia Mieszka I oraz jego małżonki Dobrawy, zaczerpnięte z pocztu królów i książąt polskich według Jana Matejki.
– Banknot został zaprojektowany przez Krystiana Michalczuka i różni się od banknotów obiegowych przede wszystkim bogatszą symboliką oraz parametrami graficzno-technicznymi – mówi Ewa Waszkiewicz, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego.
Na przedniej części rocznicowego banknotu – oprócz podobizny książęcej pary – przedstawiono wizerunek relikwiarza w kształcie krzyża sprowadzonego do Polski prawdopodobnie przez Ottona III oraz jelenia z bordiury drzwi gnieźnieńskich – symbol chrześcijanina odrodzonego mocą chrztu.
Na odwrocie znalazł się wizerunek katedry gnieźnieńskiej – w auli koronacyjnej królów polskich i miejsca znaczących wydarzeń historycznych oraz kielich królewski (zwany również kielichem Dąbrówki), wykonany około 1190 roku.