Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

16 maja 2013 r.
10:19
Edytuj ten wpis

Orły Jana Karskiego dla Richarda Pipesa i filmu "Pokłosie”

0 0 A A
Jan Karski i jego Orzeł<br />
 (Waldemar Piasecki)
Jan Karski i jego Orzeł
(Waldemar Piasecki)

Tegorocznymi laureatami prestiżowej Nagrody Orła Jana Karskiego zostali: profesor Richard Pipes, wybitny historyk z Harvard University i film "Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, wyprodukowany przez Apple Film Dariusza Jabłońskiego, z niezapomnianymi kreacjami Ireneusza Czopa i Macieja Stuhra.







AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Profesor Richard Pipes uważany jest za jednego z najwybitniejszych na świecie sowietologów i historyków zajmujących się Rosją i ZSRR, autorem wielu książek, w tym powszechnie znanej trylogii: "Rosja carów” , "Rewolucja Rosyjska” i "Rosja bolszewików”.

Zwolennik tezy o organicznym związku bolszewickiego państwa totalitarnego z autorytarną tradycją instytucji państwa moskiewskiego i caratu. Z wizją historii Rosji Pipesa polemizował Aleksander Sołżenicyn określając ją jako "polską perspektywę”.

Stanowisko Pipesa zbliżone jest do zajmowanego przez protoplastę sowietologii Jana Kucharzewskiego, autora pionierskiego siedmiotomowego cyklu "Od białego caratu do czerwonego”, opublikowanego w Polsce w latach 1923–1935.

Za prezydentury Ronalda Reagana był w latach 1982–83 doradcą do spraw ZSRR i Europy Wschodniej. W powszechnej opinii amerykańskiej, uchodzi za człowieka, który posiadał decydujący wpływ na twardą postawę prezydenta wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, decyzję o pomocy podziemiu solidarnościowemu oraz na wprowadzenie sankcji wobec Polski i ZSRR, w odpowiedzi na 13 grudnia 1981 roku.

W 1994 roku, w uznaniu roli, jaką odegrał dla "ratowania Solidarności i wolności w Polsce w czasie śmiertelnego zagrożenia stanu wojennego” (inicjatorem uhonorowania go był prof. Jan Karski) ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa odznaczył Richarda Pipesa Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi.

Pochodzi ze spolonizowanej żydowskiej z Cieszyna. Dziadek był wytwórcą czekolady i słodyczy, właścicielem słynnej fabryki "Dea” (później: "Olza”). Jego ojciec Marek był oficerem Józefa Piłsudskiego i uczestnikiem jego kampanii niepodległościowej.

Dzieciństwo i młodość spędził w Cieszynie, skąd wyjechał wraz z rodziną w 1939 roku. Rok później dotarł przez Europę Zachodnią do Ameryki.

W 1943 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Wstąpił do armii amerykańskiej. Uczył się w Muskingum College w New Concord w stanie Ohio, a następnie na prestiżowym Cornell University. W 1950 roku doktoryzował się na Uniwersytecie Harvarda i pozostał z nim związany do chwili obecnej.

Był tam profesorem historii. Uformował pokolenia naukowców zajmujących się sowietologią. W 1996 roku przeszedł na emeryturę.

Małżonka Irena jest znaną postacią dialogu polsko-żydowskiego i propagatorką wiedzy o wzajemnych, wielowiekowych związkach obu narodów.

Film "Pokłosie” określany jest mianem najodważniejszego filmu polskiego o tematyce polsko-żydowskiej. Pomysł realizacji powstał po publikacji książki "Sąsiedzi” Jana Grossa o mordzie w Jedwabnem.

Jednak jego autor, znany dokumentalista filmowy Dariusz Jabłoński, musiał długo czekać aż zaistnieją warunki do realizacji. Od początku filmowi przypinano łatkę "antypolskiego”.

Dzięki świetnej reżyserii Władysława Pasikowskiego film zyskał wielki rozgłos, obsypany został nagrodami, a sale kinowe wypełniły setki tysięcy widzów. Był też równocześnie zajadle atakowany.

– Poznałem Jana Karskiego w 1996 roku w Łodzi, kiedy przybył tam odbierać doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Byłem wtedy tuż po zakończeniu realizacji filmu "Fotoamator” o niemieckim oficerze, który miał hobby fotografowania w kolorze getta łódzkiego. Profesor Karski uczynił mi zaszczyt obejrzenia filmu – mówi producent Dariusz Jabłoński.

I dodaje: Wywarł też na mnie ogromne wrażenie jako człowiek. Bez zbędnego patosu powiem, że zmierzając do realizacji "Pokłosia” myślałem, co powiedziałby o tym filmie właśnie ś.p. Jan Karski. Podejrzenie, iż nie uznałby filmu za projekt chybiony towarzyszyło mi przez te wszystkie lata. Teraz, kiedy dowiaduję się o Nagrodzie Orła Jana Karskiego dla naszej produkcji, po prostu chylę czoło w pokorze...

Wartym przypomnienia jest, iż Nagrodę Orła ustanowił sam Jan Karski w 2000 roku, pół roku przed śmiercią. Chciał, aby trafiała do tych, którzy "godnie nad Polska potrafią się zafrasować” oraz dla tych, którzy "nie będąc Polakami dobrze Polsce życzą”.

Na liście laureatów nagrody odnajdujemy m.in. Jacka Kuronia, ks.prof. Józefa Tischnera, burmistrza Jedwabnego Krzysztofa Godlewskiego i rabina z tego miasteczka Jacoba Bakera, Marka Edelmana, Tadeusza Mazowieckiego, Adama Michnika, Bronisława Geremka, Karola Modzelewskiego, Orianę Fallaci, Elie Wiesela, Abrahama Foxmana, kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa Alfonsa Nossola, biskupa profesora Tadeusza Pieronka, prezydentów: Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaniewskiego, Michaiła Gorbaczowa, Wiktora Juszczenkę, Szimona Peresa. A także "Tygodnik Powszechny”, Instytut Hoovera”, waszyngtońskie Muzeum Holocaustu.

Nagroda uchodzi w świecie za jedną z najbardziej prestiżowych i niezależnych wywodzących się z Polski.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium