Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

16 maja 2013 r.
10:19
Edytuj ten wpis

Orły Jana Karskiego dla Richarda Pipesa i filmu "Pokłosie”

Jan Karski i jego Orzeł<br />
 (Waldemar Piasecki)
Jan Karski i jego Orzeł
(Waldemar Piasecki)

Tegorocznymi laureatami prestiżowej Nagrody Orła Jana Karskiego zostali: profesor Richard Pipes, wybitny historyk z Harvard University i film "Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, wyprodukowany przez Apple Film Dariusza Jabłońskiego, z niezapomnianymi kreacjami Ireneusza Czopa i Macieja Stuhra.







AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Profesor Richard Pipes uważany jest za jednego z najwybitniejszych na świecie sowietologów i historyków zajmujących się Rosją i ZSRR, autorem wielu książek, w tym powszechnie znanej trylogii: "Rosja carów” , "Rewolucja Rosyjska” i "Rosja bolszewików”.

Zwolennik tezy o organicznym związku bolszewickiego państwa totalitarnego z autorytarną tradycją instytucji państwa moskiewskiego i caratu. Z wizją historii Rosji Pipesa polemizował Aleksander Sołżenicyn określając ją jako "polską perspektywę”.

Stanowisko Pipesa zbliżone jest do zajmowanego przez protoplastę sowietologii Jana Kucharzewskiego, autora pionierskiego siedmiotomowego cyklu "Od białego caratu do czerwonego”, opublikowanego w Polsce w latach 1923–1935.

Za prezydentury Ronalda Reagana był w latach 1982–83 doradcą do spraw ZSRR i Europy Wschodniej. W powszechnej opinii amerykańskiej, uchodzi za człowieka, który posiadał decydujący wpływ na twardą postawę prezydenta wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, decyzję o pomocy podziemiu solidarnościowemu oraz na wprowadzenie sankcji wobec Polski i ZSRR, w odpowiedzi na 13 grudnia 1981 roku.

W 1994 roku, w uznaniu roli, jaką odegrał dla "ratowania Solidarności i wolności w Polsce w czasie śmiertelnego zagrożenia stanu wojennego” (inicjatorem uhonorowania go był prof. Jan Karski) ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa odznaczył Richarda Pipesa Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi.

Pochodzi ze spolonizowanej żydowskiej z Cieszyna. Dziadek był wytwórcą czekolady i słodyczy, właścicielem słynnej fabryki "Dea” (później: "Olza”). Jego ojciec Marek był oficerem Józefa Piłsudskiego i uczestnikiem jego kampanii niepodległościowej.

Dzieciństwo i młodość spędził w Cieszynie, skąd wyjechał wraz z rodziną w 1939 roku. Rok później dotarł przez Europę Zachodnią do Ameryki.

W 1943 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Wstąpił do armii amerykańskiej. Uczył się w Muskingum College w New Concord w stanie Ohio, a następnie na prestiżowym Cornell University. W 1950 roku doktoryzował się na Uniwersytecie Harvarda i pozostał z nim związany do chwili obecnej.

Był tam profesorem historii. Uformował pokolenia naukowców zajmujących się sowietologią. W 1996 roku przeszedł na emeryturę.

Małżonka Irena jest znaną postacią dialogu polsko-żydowskiego i propagatorką wiedzy o wzajemnych, wielowiekowych związkach obu narodów.

Film "Pokłosie” określany jest mianem najodważniejszego filmu polskiego o tematyce polsko-żydowskiej. Pomysł realizacji powstał po publikacji książki "Sąsiedzi” Jana Grossa o mordzie w Jedwabnem.

Jednak jego autor, znany dokumentalista filmowy Dariusz Jabłoński, musiał długo czekać aż zaistnieją warunki do realizacji. Od początku filmowi przypinano łatkę "antypolskiego”.

Dzięki świetnej reżyserii Władysława Pasikowskiego film zyskał wielki rozgłos, obsypany został nagrodami, a sale kinowe wypełniły setki tysięcy widzów. Był też równocześnie zajadle atakowany.

– Poznałem Jana Karskiego w 1996 roku w Łodzi, kiedy przybył tam odbierać doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Byłem wtedy tuż po zakończeniu realizacji filmu "Fotoamator” o niemieckim oficerze, który miał hobby fotografowania w kolorze getta łódzkiego. Profesor Karski uczynił mi zaszczyt obejrzenia filmu – mówi producent Dariusz Jabłoński.

I dodaje: Wywarł też na mnie ogromne wrażenie jako człowiek. Bez zbędnego patosu powiem, że zmierzając do realizacji "Pokłosia” myślałem, co powiedziałby o tym filmie właśnie ś.p. Jan Karski. Podejrzenie, iż nie uznałby filmu za projekt chybiony towarzyszyło mi przez te wszystkie lata. Teraz, kiedy dowiaduję się o Nagrodzie Orła Jana Karskiego dla naszej produkcji, po prostu chylę czoło w pokorze...

Wartym przypomnienia jest, iż Nagrodę Orła ustanowił sam Jan Karski w 2000 roku, pół roku przed śmiercią. Chciał, aby trafiała do tych, którzy "godnie nad Polska potrafią się zafrasować” oraz dla tych, którzy "nie będąc Polakami dobrze Polsce życzą”.

Na liście laureatów nagrody odnajdujemy m.in. Jacka Kuronia, ks.prof. Józefa Tischnera, burmistrza Jedwabnego Krzysztofa Godlewskiego i rabina z tego miasteczka Jacoba Bakera, Marka Edelmana, Tadeusza Mazowieckiego, Adama Michnika, Bronisława Geremka, Karola Modzelewskiego, Orianę Fallaci, Elie Wiesela, Abrahama Foxmana, kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa Alfonsa Nossola, biskupa profesora Tadeusza Pieronka, prezydentów: Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaniewskiego, Michaiła Gorbaczowa, Wiktora Juszczenkę, Szimona Peresa. A także "Tygodnik Powszechny”, Instytut Hoovera”, waszyngtońskie Muzeum Holocaustu.

Nagroda uchodzi w świecie za jedną z najbardziej prestiżowych i niezależnych wywodzących się z Polski.

Pozostałe informacje

ilustracyjne

Nocny pożar w Lublinie. Trzeba było ewakuować kamienicę

Sześć zespołów strażaków, dwie karetki i inne służby z samego rana walczyły z pożarem kamienicy przy ul. Kunickiego w Lublinie. Ewakuowano 20 osób. Dwie potrzebowały pomocy.

Lublin sprząta na wiosnę. Ekologiczna inicjatywa dla mieszkańców

Lublin sprząta na wiosnę. Ekologiczna inicjatywa dla mieszkańców

Przed nami kolejna edycja akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”, która odbędzie się 25 i 26 kwietnia. To wspólne działanie na rzecz czystości miasta, angażujące mieszkańców, placówki oświatowe i rady dzielnic. Zapisy trwają do 16 kwietnia.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy się nauczyć budować mentalność zwycięzców

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy się nauczyć budować mentalność zwycięzców

Słaba pierwsza połowa, znacznie lepsza druga, ale ostatecznie porażka Motoru Lublin z Lechem Poznań 1:2. Co trenerzy mówili po spotkaniu na konferencji prasowej?

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe BKS Visłę Proline w drugim meczu ćwierćfinału play-off

ChKS pokonał BKS Visłę Proline Budgoszcz. W czwartek decydujące spotkanie w Chełmie

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off ChKS Chełm po zaciętej walce pokonał na wyjeździe BKS Visłę Proline Bydgoszcz 3:2. Tym samym wyrównał stan rywalizacji na 1-1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w czwartek w Chełmie

Padwa przerwała świetną passę rywali ze Szczecina

Padwa wygrała w Szczecinie, AZS AWF pokonał czerwoną latarnię

Daleki, ale udany wyjazd Padwy do Szczecina. Drużyna Zbigniewa Markuszewskiego przerwała świetną passę tamtejszej Sandra-Spa Pogoni. Zamościanie wygrali po rzutach karnych 3:2. W regulaminowym czasie gry był remis 31:31.

Ogród Botaniczny UMCS otwarty po zimowej przerwie
ZDJĘCIA
galeria

Ogród Botaniczny UMCS otwarty po zimowej przerwie

W tym roku lubelski Ogród Botaniczny świętuje 60-lecie istnienia, a z tej okazji przygotował wiele atrakcji dla zwiedzających. Można tu podziwiać tysiące kwiatów i krzewów, a także aktywnie i kreatywnie spędzić wolny czas. Zobaczcie, jak wyglądał pierwszy dzień otwarcia po zimowej przerwie.

Fragment meczu w Lublinie

Unia Lublin coraz bliżej awansu do wyższej klasy rozgrywkowej

Druga liga piłkarek nożnych. Unia Lublin zremisowała z MKS Myszków w meczu na szczycie grupy południowej

Motor walczył z Lechem do samego końca, ale punkty pojechały do Poznania
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Motor walczył z Lechem do samego końca, ale punkty pojechały do Poznania

Bardzo dobre widowisko w Lublinie. Motor do przerwy przegrywał z Lechem Poznań 0:2 i grał słabo. W drugiej połowie gospodarze po raz kolejny udowodnili jednak, że potrafią walczyć z najlepszymi. Drużyna Mateusza Stolarskiego zdobyła kontaktowego gola i do końca walczyła o drugiego. Niestety, musiała uznać wyższość „Kolejorza”.

Dworcowa czeka na odbiory

Rowerem z Lublina do Świdnika. Dworcowa już gotowa, czeka na kwity

Rowerzyści trochę kręcą nosem, bo droga dla jednośladów jest, ich zdaniem, trochę zbyt wąska. Chodzi o nowo wybudowaną ulicę Dworcową w Świdniku, która w końcu umożliwi szybki i bezpieczny przejazd rowerem do Lublina.

Niewielki kiosk w centrum Chełma w sobotę zamienił się w galerię sztuki VelArt Gallery
Chełm
galeria

Sześć metrów sztuki w centrum miasta

Na placu Edwarda Łuczkowskiego, w samym centrum Chełma stoi mały, niepozorny budyneczek o wielkiej duszy. Zabytkowy kiosk, który przez kilkanaście miesięcy był w zapomnieniu, dziś budzi się do życia jako VelArt Gallery – artystyczne serce miasta, które bije dzięki jednej kobiecie.

Piątka kadrowiczek z PGE MKS FunFloor Lublin

Polskie piłkarki ręczne zagrają na mistrzostwach świata. Awans z lubelską twarzą

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych pokonała Macedonię Północną 23:21 i zakwalifikowała się do turnieju finałowego mistrzostw świata. W meczu rewanżowym wystąpiło pięć zawodniczek PGE MKS FunFloor Lublin.

Ladies Night w Helium Club. Zdjęcia z imprezy!
foto
galeria

Ladies Night w Helium Club. Zdjęcia z imprezy!

Podczas ostatniej imprezy w klubie Helium na parkiecie i poza nim rządziły Panie. To była ich noc - Ladies Night. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Droga 835 widziana z drona

Obwodnica Tarnogrodu dopiero ze ZRiD, choć miała być już gotowa

20 czerwca 2022 r. zostały podpisane umowy o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg budowy m.in. obwodnicy Tarnogrodu w ramach drogi wojewódzkiej 835. Wówczas mówiono, że ten docinek będzie gotowy pod koniec 2024 roku. 10 kwietnia 2025 roku wojewoda lubelski wydał ZRiD. Obwodnica ma minimum dwa lata poślizgu.

Motor dzielnie walczył z faworyzowanym Lechem

Kapitalna druga połowa i minimalna porażka. Motor Lublin - Lech Poznań (zapis relacji na żywo)

Motor Lublin do ostatnich sekund walczył o wyrównanie w meczu z Lechem Poznań. Trzy punkty do domu zabrali jednak rywale, którzy wygrali na Motor Lublin Arenie 2:1.

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Lubelskiej
galeria

Dziś Niedziela Palmowa. Zobacz jak wyglądała w Muzeum Wsi Lubelskiej

Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień, który wieńczy Triduum Paschalne. Zobacz, jak ten dzień obchodzono w Muzeum Wsi Lubelskiej

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium