Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 maja 2020 r.
17:53

Robią plakaty by wesprzeć medyków. Ruszyła akcja „Nie boję się medyka”

Autor: Zdjęcie autora opr.

Sąsiedzi nie pozwalają im wejść do windy, czy nawet bloku. Są obrzucani butelkami z okna podczas swojego dyżuru. Rodziny wylewają na nich złość i obarczają winą, kiedy nie mogą być przy swoich bliskich. Kilkadziesiąt osób z branży kreatywnej jednoczy się i mówi „dość” piętnowaniu pracowników służby zdrowia. Wystartowała akcja Nie boję się medyka #PierwszaLinia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko rozpoczęło się z rozmowy Cezarego Radzimińskiego, inicjatora akcji, ze znajomym ratownikiem. – Opowiedział mi o tym, jak jest na froncie. O ludziach, o których życie walczą i o wewnętrznej misji, jaką spełnia w ten sposób – relacjonuje Cezary. – Byłem zainspirowany jego rycerskimi historiami. I wtedy powiedział mi, że nie do końca czuje się jak bohater. Opowiedział mi o wszystkich sytuacjach, jakie dotykają jego przyjaciół z pracy. O piętnowaniu, o strachu i o izolacji społecznej. Wierzyłem mu, bo nikt w życiu nie patrzył na mnie z tak wielką wdzięcznością za zwykłą ludzką rozmowę. Akcja #PierwszaLinia jest więc owocem frustracji na to, co się dzieje wśród społeczeństwa. – Późną nocą napisałem wiadomość na grupie dla grafików. A z rana nie martwiłem się już, czy ktoś się odezwie, tylko jak zorganizować 50 chętnych do pomocy rąk.

W Polsce coraz częściej dochodzi do aktów przemocy psychicznej i fizycznej wobec służby zdrowia. W niedawnym czasie media pisały o poznańskiej piekarni, na drzwiach której zawisła karta informująca o tym, że medycy nie będą tam obsługiwani. – W jednym z komentarzy pod naszym pierwszym postem odezwał się pewien ratownik. Napisał, że wraz z kolegą zostali obrzuceni szklanymi butelkami z okna. Na dyżurze! – mówi Natalia Budzyńska odpowiedzialna za odbiór wizualny akcji, koordynując pojawiające się na profilu akcji #PierwszaLinia grafiki i wpisy. – Służba medyczna staje przed nami wszystkimi w walce z niewidzialnym wrogiem. Chronią nas jak tarcza, a my sami próbujemy tę tarczę zniszczyć. To jak strzał w kolano. Uczestnicy akcji uważają, że to brak wiedzy popycha społeczeństwo to wykluczania personelu medycznego. – Dlatego w ciągu dwóch dni zebrało się kilkadziesiąt osób z Polski, które nigdy się nie widziały, a których poruszył post Cezarego. Postanowiliśmy, że wykorzystamy to, czym zajmujemy się na co dzień, czyli grafikę i łatwy w przyswojeniu przekaz treści – dodaje Natalia.

Czym właściwie jest #PierwszaLinia? – Próbą okazania wdzięczności ludziom, którzy codziennie narażają się dla bezpieczeństwa nas wszystkich – opowiada Adrian Andrzejewski, pomysłodawca nazwy oraz autor logo akcji. – Zorganizowaliśmy się by przeciwdziałać hejtowi skierowanemu w kierunku pracowników ochrony zdrowia przez edukację. Zrobiliśmy to w sposób, który jest nam najbardziej znany, czyli obraz. #PierwszaLinia oznacza ludzi, którzy często są niewidoczni da tych, którzy stoją w dalszych rzędach. To są ludzie, którzy odpierają zagrożenie i biorą na siebie największe ryzyko. I naszą rolą jest przypominanie o nich tym, którzy stracili ich z oczu. Może zabrzmi to naiwnie, ale mam nadzieję, że dzięki tej akcji zmienimy trochę postrzeganie pracowników ochrony zdrowia i w końcu zostaną docenieni na tyle, na ile faktycznie zasługują – podsumowuje Adrian.

Grupa zaprasza do włączenia się w akcję również rodziców z dziećmi czy przedsiębiorców, którzy przyjmują w swoich punktach służbę medyczną. – Wpadliśmy na pomysł, aby na naszej stronie można było pobrać plakaty oraz kolorowanki dla dzieciaków, aby edukować już od małego, a każdy przedsiębiorca mógł wywiesić u siebie plakat „tu obsługujemy medyka” – zachęca Monika Hofman, która w akcji #PierwszaLinia zajmuje się stroną internetową www.pierwszalinia.org. – Jest jeszcze sporo do zrobienia ale damy z siebie 100%, żeby medycy też w jakimś stopniu mogli odczuć ulgę. Poprzez witrynę wszyscy zainteresowani mogą pobrać autorskie projekty plakatów, kolorowanek czy grafik, okazujących wsparcie medykom.

Źródło: Materiały prasowe

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium