Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 lipca 2023 r.
7:23

Tajemnicza choroba zabija koty. "Nowa ścieżka transmisji wirusa"

0 A A
(fot. archiwum)

Od kilkunastu dni internauci alarmują o kocich zwłokach, znajdowanych na ulicach polskich miast. Pierwsze doniesienia o nagłych zgonach zwierząt pojawiły się na północy kraju, w tej chwili zgłaszane są już przypadki z innych części Polski. Jaka choroba zabija koty?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jednym z pierwszych przypadków w Polsce był kot Czubaka pani Magdaleny z Gdańska. – Tego dnia kot spał prawie cały dzień. W nocy obudził mnie hałas, kot się przewrócił, z pyska szła mu piana. Wzięłam go i pojechałam do kliniki – opowiada kobieta.

Mimo szybkiej reakcji, kota nie udało się uratować. – Pani doktor poinformowała mnie, że kotek miał następujące po sobie ataki padaczki, że jego mózg nie funkcjonuje. Nie działają żadne leki i kot się dusi – dodaje pani Magdalena.

Śmierć Czubaki to dla kobiety duże przeżycie. – Wiem, że każde zwierzę dla właściciela jest wyjątkowe. W moim życiu koty były od zawsze, ale ten był naprawdę czymś więcej. Było w nim coś takiego, że poczułam jakby odszedł ode mnie człowiek – podkreśla Magdalena Tkaczyk.

Podobny przebieg choroby miał miejsce w przypadku kota państwa Filipiaków. – Kota znaleźliśmy leżącego w ogrodzie, nie mógł chodzić, jego łapki się rozjeżdżały, były widoczne zaburzenia neurologiczne. Mąż zabrał go do kliniki – opowiada pani Marta.

– Lekarz stwierdził, że temu kotu już nie pomożemy – dodaje pan Karol.

Państwo Filipiakowie nie byli świadomi istnienia choroby, która od atakuje koty. – Dowiedzieliśmy się o tym, już po wszystkim od znajomych. Gdybyśmy wiedzieli wcześniej, zapewne trzymalibyśmy kotka w domu – tłumaczy pani Marta.

Wirus ptasiej grypy

Wszystkie zgony kotów łączą podobne objawy, zwłaszcza zmiany neurologiczne. Lekarze zaniepokojeni ilością zachorowań i wysoką śmiertelnością zaczęli zgłaszać się do wojewódzkich inspektoratów weterynarii.

– W nocy i w dzień pojawiały się kolejne przypadki. Łącznie około szesnastu, wszystkie kociaczki umarły, wszystkie miały podobne objawy. Choroba ma bardzo gwałtowny przebieg i sto procent śmiertelności – opowiada Małgorzata Banaś, lekarz weterynarii z Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej.

Właściciele kotów zaczęli prowadzić w sprawie wirusa własne śledztwo. W mediach społecznościowych powstała grupa „Tajemnicza choroba kotów”. Internauci zbierają dokładne dane, co jadły chore zwierzęta, czy wychodziły z domu przed zarażeniem.

– To idzie już w setkach. Sama znam z 50. przypadków, że ludzie w ostatnim czasie stracili kota. Nie ma w tych przypadkach wspólnego mianownika, że wszystkie kotki zrobiły coś konkretnego, albo znalazły się w podobnych warunkach – mówi pani Magdalena z Gdańska.

– Śmierć mojego kota łączę z surowym mięsem, które dostawał jako dodatek do pożywienia. To nie był kot wychodzący, spędzał czas w domu – podkreśla pani Dominka Wróbel, która straciła kota kilka dni temu.

Wirus ewoluuje

Lekarze weterynarii oraz laboratoria naukowe zaczęły badać i analizować nową chorobę. Zaczęto ją łączyć z ogniskami ptasiej grypy w naszym kraju. Po kilkunastu dniach milczenia Główny Inspektorat Weterynarii w końcu przebadał próbki pobrane od kotów. W najnowszym komunikacie podają, że na 19 dotychczas przebadanych próbek, w 16 stwierdzono wirusa ptasiej grypy H5N1.

– Prawdopodobnie pojawiła się jakaś nowa ścieżka transmisji wirusa, która dotyka koty. W marcu tego roku były doniesienia z Ameryki Południowej, że zmarło tam kilka tysięcy słoni morskich z powodu zakażenia wirusem ptasiej grypy więc to nie jest pierwszy taki przypadek – podkreśla Krzysztof Pyrć, wirusolog. I dodaje: – Wirus ptasiej grypy znamy od ponad dwudziestu lat. Obecnie wyróżnia go skala problemu. Wcześniej to była choroba z ogniskami daleko od Europy i to się zmieniło. To czego się boimy, to to, że ten wirus zbyt dobrze przyzwyczai się do ssaków i uzyska możliwość przenoszenia się między ludźmi.

Jak możemy dziś przeciwdziałać transmisji wirusa? – Dokładnie myć ręce, chować buty, tak aby koty nie miały z nim styczności. Dobrze by było nie wypuszczać kotów na zewnątrz, nawet na balkon – podkreśla Małgorzata Banaś, lekarz weterynarii.

Służby weterynaryjne i naukowcy weryfikują hipotezy, w jaki sposób zarażają się koty. Jest to niezbędne, aby wyeliminować zagrożenie dla naszych pupili.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium