Już 51 osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym nielegalnego obrotu odpadami. Zorganizowana grupa przestępcza działała w całej Polsce, tworząc w różnych częściach kraju tworząc składowiska śmieci, również tych niebezpiecznych. Niedawno odkryto kolejne takie miejsce.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Łodzi. Jest ono wielowątkowe. Wiadomo, że w proceder było zamieszanych kilkaset różnych podmiotów. Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przedstawiono dotąd już 51 osobom, z których 22 są tymczasowo aresztowane.
Badając jeden z wątków funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu wraz z funkcjonariuszami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ustalili wiele lokalizacji w całej Polsce, gdzie trafiały odpady.
Ostatnio odkryli kolejne takie w Nowej Wsi (woj. kujawsko-pomorskie). Na terenie kopalni kruszywa wydobyli spod ziemi tony odpadów typu komunalnego, opony, beczki i „mauzery” z nieznanymi substancjami, a także granulaty nieznanego pochodzenia.
"Na miejscu podczas wykonywania czynności procesowo-operacyjnych został zatrzymany prezes podmiotu, który jest właścicielem terenu kopalni kruszywa, wobec którego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Opinia biegłego wykazała, że odpady znajdujące się w ziemi stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub mogące spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach" - podaje w komunikacie policja.
Jak się okazuje, zakopano tam m.in. odpady farb i lakierów, szlamy z usuwania farb i lakierów zawierające rozpuszczalniki organiczne, rozpuszczalniki i mieszaniny rozpuszczalników.
Członkowie szajki mają odpowiadać za popełnienie przestępstw przeciwko środowisku, polegających na nieodpowiednim postępowaniu z odpadami, również niebezpiecznymi, fikcyjnym obrocie odpadami, wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi Kartami Przekazania Odpadów, a także przestępstw skarbowych, tj. o czyny z art. 183 KK, art. 258§1 KK, art. 271§1 i 3 KK, art. 65§1 KK, art. 56§2 KKS.