Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 lipca 2011 r.
17:58
Edytuj ten wpis

Urlop za granicą: Wakacyjny wyjazd bez niespodzianek

Kiedy spóźnimy się na lot, musimy zmienić rezerwację, co wiąże się z dodatkowymi opłatami (sxc.hu)
Kiedy spóźnimy się na lot, musimy zmienić rezerwację, co wiąże się z dodatkowymi opłatami (sxc.hu)

Co zrobić gdy zginą nam dokumenty, bagaż nie doleci na miejsce albo spóźnimy się na lotnisko? Podpowiadamy, jakie nieprzyjemne sytuacje mogą nas czekać podczas zagranicznych wyjazdów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Podczas pobytu za granicą może nas spotkać wiele nieprzewidzianych sytuacji. Jedną z nich jest utrata dokumentów. Jeśli zginie nam dowód osobisty lub paszport należy zgłosić to miejscowej policji, gdzie dostaniemy zaświadczenie o utracie dokumentu.

– Następnie musimy udać się do polskiego konsulatu. Jeśli w danym kraju nie ma naszego przedstawicielstwa, musimy zgłosić się do placówki konsularnej innego państwa UE, która udzieli nam stosownej pomocy – informuje Maciej Stanisław Zięba, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

– Tam przedstawiamy inny dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość. Jeśli zginęły nam wszystkie dokumenty, wtedy trzeba mieć świadków, którzy ją potwierdzą lub czekać na jej potwierdzenie z kraju.

Do wniosku dołączamy również jedną fotografię oraz opłatę konsularną według obowiązującej w danym kraju taryfy. Na tej podstawie konsul wydaje paszport tymczasowy, który upoważnia do powrotu do kraju.

Wyrobienie nowego paszportu

Po powrocie do kraju musimy wyrobić sobie nowy paszport. Jeśli utrata starego dokumentu za granicą była z naszej winy, wtedy musimy zapłacić 420 zł, jeśli nie – 140 zł.

– Jeśli paszport utraciła osoba, która chce pozostać dłużej za granicą (np. ze względu na pracę lub studia), może ubiegać się u konsula o paszport biometryczny, który zostanie wykonany w kraju – zaznacza dyr. Zięba. – Oczekiwanie na taki paszport może jednak trwać nawet do 3 miesięcy.

Lepiej dmuchać na zimne

Jeśli chcemy oszczędzić sobie nerwów podczas wyjazdu, warto wykonać kserokopię dokumentów, które zabieramy w podróż. Dobrze też zrobić ich scan i wysłać na swój adres mailowy.

– Każdy powinien też mieć przy sobie numer telefonu zapisany jako I.C.E (In Case of Emergency) do kogoś z rodziny, kto byłby w stanie udzielić wszelkich potrzebnych informacji na nasz temat – radzi Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl.

Coś dla spóźnialskich

W przypadku kiedy nie możemy dotrzeć na lotnisko na czas, najlepiej skontaktować się z portem lotniczym, a dokładnie ze stanowiskiem odprawy lotu. Dzięki temu jest szansa na to, że odprawa zostanie przedłużona o kilka minut i uda mu się wsiąść do samolotu.

Jeżeli nic się nie da zrobić, turysta jest zmuszony do zmiany rezerwacji, co jest niestety związane z dodatkowymi opłatami. Gdy lot jest łączony i opóźnienie wcześniejszego samolotu sprawi, że podróżny nie zdąży na późniejszy, wtedy linie mają obowiązek zaproponować inne, możliwie najszybsze połączenie.

Zaginiony bagaż

Jeśli po wylądowaniu okaże się, ze nie ma naszego bagażu, musimy zgłosić to w punkcie skarg bagażowych na terminalu przylotowym. – Wtedy pracownik lotniska, a częściej przedstawiciel linii lotniczych, z których usług korzystaliśmy spisuje protokół i rozpoczyna jego poszukiwanie – podpowiada Łukasz Sikora, kierownik zespołu marketingu i rozwoju połączeń lotniska Rzeszów-Jesionka.

Protokół razem z kuponem nadania bagażu, biletem i kartą pokładową powinniśmy zachować na wypadek późniejszych rozmów z przedstawicielami linii lotniczych. Warto też zbierać rachunki za artykuły pierwszej potrzeby, które zostały zakupione w oczekiwaniu na walizkę. Paragony powinny być dołączone do pisemnej reklamacji skierowanej do przewoźnika.

Ubezpiecz się

Warto wcześniej zadbać o ubezpieczenie bagażu. Dzięki niemu będziemy mogli uzyskać odpowiednie odszkodowanie w przypadku jego zaginięcia. Większość przewoźników, poza tanimi liniami ubezpiecza bagaż z góry. W przypadku tanich linii trzeba to zrobić samemu, podczas rezerwacji biletu.

Teoretyczna kwota za utratę lub uszkodzenie walizki wynosi do 1100 euro. Jednak praktyka przeważnie wygląda inaczej.

– Linie lotnicze często zastrzegają, że kwoty rekompensaty mogą być mniejsze, jeśli bagaż był źle zapakowany lub zawierał przedmioty niedozwolone na pokładzie – wyjaśnia Neska. – Nie biorą też odpowiedzialności za uszkodzenie lub utratę przedmiotów o dużej wartości, jeśli nie zostały odpowiednio zgłoszone.

Pozostałe informacje

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Lekarze z oddziału chorób płuc nie wycofali swoich wypowiedzeń. Oddział jeszcze jest, ale nie wiadomo, czy uda się go utrzymać

Pat na pulmonologii. Lekarze nie wycofali wypowiedzeń

Póki co, oddział jeszcze funkcjonuje, choć pacjentów przyjmuje już w bardzo ograniczonym zakresie. Pulmonolodzy z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego nie wycofali swoich wypowiedzeń. Jeśli nie uda się znaleźć lekarzy na ich miejsce, oddział będzie musiał zawiesić działalność.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium