Arcybiskup Jerome Edward Listecki ogłosił bankructwo Archidiecezji Milwaukee. Powód – wypłata odszkodowań dla ofiar księży-pedofilów. Poszło już na to 29 milionów dolarów.
Głośny był np. przypadek księdza, który w latach 1950–1974 wykorzystał seksualnie ok. 200 powierzonych jego opiece głuchoniemych chłopców.
Przed rokiem papież Benedykt XVI skierował do Milwaukee – w celach duszpasterskich, ale także naprawczych –arcybiskupa polskiego pochodzenia, Jerome Edwarda Listeckiego i powierzył mu funkcję ordynariusza.
W złożonym wczoraj oświadczeniu abp Listecki poinformował, że rozpoczyna się sądowe postępowanie upadłościowe kierowanej przez niego archidiecezji. Ma to ścisły związek z idącymi w setki milionów dolarów roszczeniami ofiar molestowania i wykorzystywania seksualnego przez kapłanów.
Jak wyjaśnia ordynariusz, od 2002 roku Archidiecezja Milwaukee wypłaciła już w formie odszkodowań związanych ze skandalami seksualnymi swoich księży 29 mln dolarów.
Poszły na to wszystkie oszczędności i lokaty bankowe, sprzedano większość nieruchomości o charakterze niesakralnym, zlikwidowano wszystkie instytucje przydiecezjalne, o ponad 40 procent zredukowano liczbę kapłanów i pracowników świeckich. Wysiłki te okazały się jednak niewystarczające.
Prawnicy archidiecezji przygotowali już do złożenia w sądzie dokumentację w oparciu o "słynny” artykuł 11 amerykańskiego prawa upadłościowego. Daje on możliwość ochrony przed wierzycielami i natychmiastową egzekucją należności pod warunkiem podjęcia działań restrukturyzacji zadłużenia.
Archidiecezja w Milwaukee jest kolejną składającą wniosek o bankructwo z tego samego powodu. Poczynając od skandalu w Bostonie w 2002 roku, który uruchomił serię bankructw, uczyniły podobnie archidiecezje: Davenport w stanie Iowa, Fairbanks na Alasce, Portland w Oregonie, San Diego w Kalifornii, Spokane w stanie Waszyngton, Tuscon w Arizonie i Willmington w stanie Delaware.