Kraśnik jest w gorszej sytuacji od miast porównywanych oraz wolniej się od nich rozwija. To jeden z wniosków „Raportu o stanie miasta Kraśnik za 2019 r.”. Dokument na najbliższej sesji będą omawiać radni. Wnioski? Jeśli miasto chce przyciągnąć młodych, musi m.in. dać im możliwość rozwoju i pracy.
– „Raport o stanie miasta Kraśnik” to zebrane w jednym miejscu kompendium wiedzy, które z jednej strony podsumowuje działania podejmowane przez samorząd w ostatnim roku, z drugiej zaś pozwala formułować wnioski na przyszłość – tłumaczy Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika na wstępie obszernego (251 stron) dokumentu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taki raport musi przygotować każdy wójt, burmistrz i prezydent. Radni rozpatrują raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała w sprawie udzielenia lub nie absolutorium wójtowi, burmistrzowi, bądź prezydentowi.
– Przedstawiony dokument oparty jest na danych statystycznych i liczbowych zgromadzonych w sposób rzetelny i komplementarny. Dzięki temu możliwa jest ocena dotychczasowych działań i prognozowanie dalszej pracy samorządu – zaznacza burmistrz Kraśnika.
– Przed Kraśnikiem, podobnie jak przed wieloma innymi miastami w Polsce, stoją poważne wyzwania związane z kryzysem demograficznym i trudnościami na rynku pracy – przyznaje Wojciech Wilk. Są jednak pewne szanse na poprawę tej sytuacji.
– W najbliższych latach zostaną zrealizowane projekty mogące ograniczyć te niebezpieczne tendencje. Chodzi m.in. o budowę drogi ekspresowej S19 i „północnej obwodnicy” Kraśnika oraz przebudowę drogi wojewódzkiej 833, a także działania podejmowane w celu pozyskania nowych, dużych terenów inwestycyjnych leżących w sąsiedztwie FŁT – zauważa burmistrz, który podkreśla, że powodzenie tych działań wiąże się ze współpracą samorządów różnych szczebli, a także instytucji rządowych.
– Dobrym tego przykładem są działania związane ze stworzeniem Kraśnickiego Parku Przemysłowego, które zostały podjęte przez samorząd miejski we współpracy z samorządem powiatowym i wojewódzkim oraz Agencją Rozwoju Przemysłu – zaznacza burmistrz.
Niestety, doszły też kolejne wyzwania, z którymi samorząd musi się zmierzyć: wybuch epidemii koronawirusa.
– Stawia to pod znakiem zapytania dotychczasowe wizje rozwoju miasta i zmusza do przewartościowania przynajmniej części sformułowanych wcześniej zamierzeń i planów. Powstanie „Raportu” jest dobrym punktem odniesienia do dyskusji o przyszłości miasta uwzględniającej wydarzenia ostatnich miesięcy – dodaje burmistrz.
Dyskusja dotycząca raportu odbędzie się na najbliższej sesji zaplanowanej na 27 sierpnia. Sesja będzie transmitowana w internecie.