Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

19 kwietnia 2020 r.
18:30

Kraśnik: Zagadkowe odkrycie archeologów [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora (aa)
1 1 A A

Okryty w pobliżu kamienicy przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku obiekt pierwotnie mógł pełnić funkcję ustępu. Z takim przeznaczeniem prawdopodobnie został zbudowany, ale niekoniecznie w taki sposób był użytkowany. Odkrycie w sąsiedztwie remontowanej kamienicy, która przez laty służyła Gestapo a później UB nasuwa wiele pytań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sąsiedztwie kamienicy przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku, gdzie trwa budowa, kilka tygodni temu została odkryta piwnica.

– Po oczyszczeniu obiektu i zdjęciu sklepień okazało się, że są w sumie trzy ceglane komory, bez posadzek, tylko z naturalnym podłożem z lessu. Komory są dość głębokie, bo mają ponad 3 metry głębokości – opisuje dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik.

– Pomiędzy dwoma jest wtórne przebicie w ścianie. Do każdej z tych komór jest wejście z góry, od powierzchni. Odkryty obiekt jest od zewnątrz częściowo tynkowany. I dodaje: W komorach znaleźliśmy kilkudziesięciocentymetrowy gruby łańcuch a także drobne elementy kafli podłogowych i piecowych, które pochodzą prawdopodobnie z przełomu XIX i XX.

Komór nie ma na żadnych planach, dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć do czego służyły. Co prawda są pewne podejrzenia, ale pytań jest wciąż wiele. – Odkryty obiekt bez wątpienia jest związany z kamienicą przy ul. Kościuszki 26 (podczas II wojny światowej w tym budynku mieściła się siedziba Gestapo, po wojnie działał Urząd Bezpieczeństwa Publicznego-red.). Znajduje się on w bliskiej odległości od tej kamienicy – zauważa dr Szulc.

Obiekt jest zlokalizowany między kamienicą, a nieistniejącym już budynkiem przedwojennej mleczarni. – Pewne jest, że odkryty obiekt był dwufazowy. W pewnym momencie prawdopodobnie były w tym miejscu ustępy. Zastanawiające jest jednak to jego tynkowanie od zewnątrz, bo przecież w całości jest umieszczony pod ziemią. Zazwyczaj tynkuje się przecież ściany korytarzy czy piwnic. Z tych powodów nie wykluczamy też innego przeznaczenia tego obiektu. Być może od otynkowanej strony mieściła się jeszcze jakaś piwnica lub przebiegał korytarz – przypuszcza historyk PAN.

Te elementy, o ile rzeczywiście były, nie zachowały się do dzisiejszych czasów, więc ich przeznaczenie również pozostaje zagadką. Nie do końca mamy też pewność, że okryty obiekt rzeczywiście pełnił rolę ustępu. Nie ma bowiem żadnych śladów nieczystości. Nie utrzymuje się również fetor.

– Te doły ustępowe musiały więc być bardzo dobrze wyczyszczone. Dlaczego? Tego nie wiemy – przyznaje dr Szulc. Nie wiemy też czy mogły służyć do jakiś celów organom bezpieczeństwa III Rzeszy czy UB. Obiekt nie znajduje się na żadnych planach nawet tych przygotowanych dla Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Był to wewnętrzny dokument, więc urząd sam by chyba siebie nie okłamywał co ma na swojej posesji.

O innym przeznaczeniu obiektu świadczyć może też bliskość studni. – W czasach funkcjonowania UB studnia już w tym miejscu była, więc istnienie w tym samym czasie dołów ustępowych jest mało prawdopodobne. Mogłoby przecież dojść do skażenia wody – zwraca uwagę dr Szulc.

Kamienica na ul. Kościuszki 26 po modernizacji będzie przeznaczona na cele społeczne, kulturowe i gospodarcze.

 

Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza

Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem i inwestycja powinna zakończyć się do końca września 2021 r. Oczywiście z wyłączeniem miejsc objętych nadzorem archeologicznym. Lubelski konserwator zabytków podjął decyzję o wydłużeniu okresu, w trakcie którego musimy przeprowadzić badania związane z dokonanymi odkryciami. To wydłużenie terminu jest dla nas bardzo pomocne. Współpracujemy z archeologiem, który ma odpowiednie uprawnienia i duże doświadczenie zawodowe. Współpracujemy również z konserwatorem zabytków, IPN i społecznym opiekunem zabytków dr Dominikiem Szulcem, który troszczy się o historyczną spuściznę tego miejsca. Nam także na niej zależy, bo to jeden z kilku tak cennych zabytków architektonicznych w Kraśniku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!