Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

14 maja 2020 r.
10:56

Centrum przesiadkowe w Kraśniku bez placu zabaw. Będzie za to więcej drzew

Autor: Zdjęcie autora aa
0 0 A A
(fot. Urząd Miasta Kraśnik)

Większość drzew ocaleje. Urząd Miasta Kraśnik zmienia koncepcję przebudowy ronda im. Żołnierzy Wyklętych, czyli terenu w rejonie skrzyżowania ul. Struga, Mostowej, Lubelskiej i Narutowicza, gdzie ma powstać centrum przesiadkowe dla autobusów i busów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe zagospodarowanie terenu znajdującego się w starej części Kraśnika to jedna z głównych miejskich inwestycji. Przygotowania do przebudowy ronda im. Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się jeszcze za kadencji poprzedniego burmistrza miasta Mirosława Włodarczyka. Obecny burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk zdecydował o wprowadzeniu pewnych zmian, w stosunku do pierwotnego planu.

– Zasadniczej zmianie uległa koncepcja związana z terenem zadrzewionego skweru przy Pomniku Partyzanta – wyjaśnia Wojciech Wilk. – Projekt z ubiegłej kadencji przewidywał jego wycinkę, podniesienie terenu i stworzenie tam placu zabaw, siłowni napowietrznej czy mini skate parku. Chcemy od tego odejść i zostawić jak największą część drzewostanu, aby uniknąć zabetonowania tego miejsca.

Zdaniem burmistrza miasta, „centrum komunikacji to nie jest dobra lokalizacja dla placu zabaw dla dzieci”. – Lepiej, żeby mieszkańcy, czy podróżni, mogli wypocząć i spędzić czas wśród zieleni. Tak przewiduje zamówiony przez nas program funkcjonalno-użytkowy, na podstawie którego ma zostać teraz opracowana nowa dokumentacja. W niej znajdą się szczegóły dotyczące lokalizacji elementów małej architektury na skwerze i zachowania zieleni. Zmiany w projekcie wymagają zmian w pozwoleniu na budowę, ale jestem przekonany, że nie wydłużą się procedury, bo dotychczasowa współpraca z Zarządem Powiatu i Starostwem układa się bardzo dobrze.     

Dzięki zmianom ocaleje większość drzew. – Chcemy, aby z ponad 100 drzew znajdujących się na terenie objętym rewitalizacją 90 procent została i tak zaprojektować elementy architektoniczne – ławki, huśtawki, czy alejki, żeby wkomponować je w już istniejącą zieleń, a nie odwrotnie – podkreśla Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza. – Usunięte zostaną tylko te drzewa, które są chore i obumarłe.

Urząd Miasta szuka firmy, która wykona zmiany w projekcie budowlanym i projektach wykonawczych, a także przygotuje wniosek o zmianę pozwolenia na budowę.

– Po wakacjach planujemy ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji – zapowiada Niedziałek. I dodaje: Początkowo harmonogram kolejnych decyzji w tej sprawie był inny, ale musieliśmy z dalszymi pracami projektowymi i wykonawczymi poczekać na wykreślenie z ewidencji zabytków, przez lubelskiego konserwatora zabytków, budynku dawnego kina Pola. Kiedy pierwotny projekt rewitalizacji powstawał w poprzedniej kadencji, nieruchomość ta nie była ujęta w ewidencji i planowano jej wyburzenie. Została tam wpisana w 2019 r. Na początku kwietnia otrzymaliśmy informację o jej wykreśleniu.

Mimo zaplanowanych zmian główny cel rewitalizacji tego terenu jest taki sam.

– W tym miejscu ma powstać centrum przesiadkowe komunikacji publicznej z odpowiednim zapleczem dla pasażerów i kierowców, tak żeby można było schować się przed deszczem, usiąść i coś zjeść, czy wypić gorącą kawę. Takie miejsce jest miastu potrzebne po likwidacji dworca PKS – opisuje Niedziałek. – Zmieniły się natomiast nasze priorytety dotyczące zagospodarowania części tej okolicy. Przede wszystkim teren znajdujący się za obecnym przystankiem chcemy wyłączyć z projektu i przeznaczyć do zagospodarowania na cele użytkowe i komercyjne. Bliskość centrum przesiadkowego będzie temu sprzyjać. Chcemy też przeznaczyć więcej przestrzeni na miejsca parkingowe, bo one też będą dodatkowo potrzebne w tym miejscu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium