Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

28 lutego 2020 r.
21:40

Coming out podczas posiedzenia Rady Miasta Kraśnik. "Jestem gejem w strefie wolnej od LGBT"

Jestem aktywistą LGBT. Jestem gejem w strefie wolnej od LGBT – przestawił się radnym i zebranym na piątkowej sesji gościom Cezary Nieradko, wnioskodawca uchylenia podjętej w 2019 roku przez Radę Miasta Kraśnik uchwały. Podczas posiedzenia wypowiadali się też mieszkańcy, którzy popierają podjętą przez miejskich radnych inicjatywę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nigdy wcześniej żadna sesja Rady Miasta Kraśnik nie wzbudziła takiego zainteresowania mediów, zwłaszcza ogólnopolskich jak ta piątkowa. Przyjechała ekipa TVN24 i przedstawiciel portalu OKO.press. Byli też lubelscy i kraśniccy dziennikarze. Przyszli również mieszkańcy Kraśnika.

Wszystko przez budzące kontrowersje stanowisko w sprawie środowiska LGBT, które Rada Miasta przegłosowała w maju ubiegłego roku. Był też inny powód. Kilka dni temu pojawiła się nieoficjalna zapowiedź władz partnerskiego miasta Kraśnika – Nogent-sur-Oise (Francja), że ze względu na podjętą uchwałę zerwie trwającą 15 lat współpracę z miastem.

Spirala lęku i odwaga

– Jest mi strasznie wstyd, że w Polsce, ale także poza naszym krajem moje kochane miasto wyszło na miasto homofoniczne – ubolewała radna Agnieszka Lenart (związana z SLD), która była nieobecna na majowej sesji Rady.

– Nikt z nami jeszcze współpracy nie zerwał – podkreśliła radna Angelika Marcinkowska (klub radnych burmistrza Wojciecha Wilka), która apelowała o to by ze spokojem podejść do tego tematu.

– Aby nie nakręcać spirali lęku i antagomiznów – przyłączył się do prośby radny Tomasz Saj (PiS). Otwarcie przyznał też, że „podziwia odwagę„ mieszkańca Kraśnika Cezarego Nieradki, który tuż przed sesją złożył obywatelski projekt uchwały ws. uchylenia majowego stanowiska miejskich radnych.

Nieradko chwilę przed wypowiedzią radnych publicznie wyjawił, że jest homoseksualistą „w strefie wolnej od LGBT” i że uchwała w tej sprawie nie tylko jego osobiście dotknęła.

– Jak można być na tyle krótkowzrocznym, aby nie zauważyć cierpienia innych? Aby nie zauważyć, że takimi decyzjami podsyca się nienawiść? Ta uchwała to jest zgoda na homofobię – podkreślał Cezary Nieradko, który dowodził, że kraśnicka uchwała jest „niezgodna z Konstytucją i europejskimi normami a także łamie prawa człowieka”. Na sali obrad padły też mocne słowa: Czy będą państwo wysiedlać, a może mordować?

Jestem tolerancyjna, ale...

– Uchwała, którą podjęliśmy w żaden sposób nie występuje przeciwko wam (środowisku LGBT-red.) – przekonywał radny Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik, były radny PiS) i apelował o wzajemny szacunek. – Może jak zaczniemy rozmawiać to takie sytuacje nie będą miały miejsca.

Burzliwej dyskusji przysłuchiwali się też inni mieszkańcy Kraśnika, który ubiegłoroczne stanowisko Rady popierają.

– Jestem osobą tolerancyjną i szanuję wszystkie osoby bez względu na orientację seksualną – podkreśliła na wstępie Izabella Litwin. Przyznała jednak, że obawia się, że „ideologia LGBT wejdzie do szkół i dzieci będą bombardowane nieodpowiednimi treściami.” – Jako matka chcę mieć gwarancję, że moje dzieci nie będą słuchały treści niezgodnych z moim światopoglądem – zaznaczyła Litwin.

Ostatecznie obywatelski projekt został odrzucony ze względów formalnych – nie było wystarczająco dużo zebranych podpisów, ani opinii prawnika.

Belgowie pójdą w ślady Francuzów?

Identyczny projekt uchwały zgłosił natomiast radny Paweł Kurek (skonfliktowany z burmistrzem, choć formalnie cały czas jest w klubie jego radnych). Kurek naciskał, żeby tego tematu nie odkładać. Przekonywał, że brak reakcji Rady w obliczu zerwania współpracy z miastem Nogent-sur-Oise może pociągnąć za sobą jeszcze inne konsekwencje. W ślady Francuzów mogą pójść Belgowie (miasto Ruiselede).

– A Norwegowie mogą wstrzymać pomoc dla miasta. Także tutaj nie chodzi o żaden pośpiech – tłumaczył radny Kurek.

– Rzeczywiście jeśli to miałoby zagrażać naszym staraniom to należy się nad tym tematem jeszcze raz pochylić – przytaknęła Dorota Posyniak (klub radnych burmistrza Wojciecha Wilka), przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik. 

– Rozumiem, ze chce pan (do radnego Pawła Kurka-red.) osiągnąć swój cel, ale to jest szantaż. Z pana wypowiedzi wynika, że niemal cały Kraśnik chce aby tę uchwałę zmienić. A to jest nieprawda (pod projektem uchwały zebrano ponad 250 podpisów, zaś Kraśnik liczy ok. 34 tys. mieszkańców-red.)

– Chcesz zabłysnąć przed kamerami – zdenerwował się burmistrz Wojciech Wilk (były poseł Platformy Obywatelskiej) zwracając się do radnego Pawła Kurka, kiedy ten nie chciał zgodzić się na przełożenie tematu na kolejną sesję. – Wiesz, że teraz ta uchwała nie przejdzie. Burmistrz też dobitnie podkreślił: Nie działasz w interesie miasta.

Po tych słowach część radnych zaczęła bić brawo.

– Oklaski, które zebrał pan burmistrz świadczą o tym, ze rada popiera jego działania. Zależy nam, żeby Kraśnik się rozwijał – skomentował radny Jerzy Misiak (PiS).

Ostatecznie większość radnych nie zgodziła się na prowadzenie projektu uchwały radnego do porządku obrad.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium