Więcej pieniędzy będą mieć w tym roku do rozdysponowania mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pod koniec lutego zaczną się spotkania informacyjne
– Jestem zwolennikiem jak najszerszego udziału mieszkańców w podejmowaniu decyzji, które dotyczą naszej wspólnoty –mówi Wojciech Wilk, burmistrza Kraśnika. – Kraśniczanie najlepiej znają swoje potrzeby i mogą to wyrazić, wskazując inwestycje i projekty do realizacji. W kolejnych latach, za zgodą radnych, środki finansowe na ten cel mogą być większe.
– Pierwotnie w projekcie budżetu miasta na 2019 rok, przygotowanym jeszcze przez poprzednie władze, takiej pozycji nie było – dodaje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Miasta. – Została ona ujęta na wniosek burmistrza Wojciecha Wilka, a Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Budżetu Obywatelskiego.
Podobnie jak w poprzednich latach Kraśnik został podzielony na 7 dzielnic. W tym roku różnica jest taka, że każda z nich będzie mieć do rozdysponowania nie 40 a 50 tys. zł. W związku z tym koszt zgłoszonego projektu nie może przekroczyć kwoty 50 tys. zł.
– W ramach kwoty przypadającej na każdą z dzielnic będzie można realizować jeden lub kilka projektów, które uzyskają największe poparcie wśród osób głosujących w danej dzielnicy – dodaje Niedziałek. – Będzie można również realizować wspólne projekty dla dwóch lub większej liczby dzielnic. W tym przypadku dzielnice ponoszą równe koszty realizacji wspólnych przedsięwzięć.
Oczywiście z miejskich pieniędzy mogą być finansowane wyłącznie projekty, które należą do zadań własnych samorządu. Projekty do budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec miasta, który ma ukończone 16 lat.
Od 28 lutego do 13 marca 2019 r. urzędnicy zaplanowali spotkania informacyjne. Będą w każdej z 7 dzielnic miasta.
Harmonogram BO
14-27 marca – zgłaszanie projektów;
23-27 kwietnia – głosowanie;
28 kwietnia – publikacja wyników głosowania