Więcej krwiodawców będzie mogło jeździć za darmo komunikacją miejską w Kraśniku. Miasto łagodzi wymagania dotyczące ilości oddanej przez daną osobę krwi. Po wejściu w życie zmian, na które zgodzili się radni miejscy, za darmo będą mogli jeździć autobusami też opiekunowie osób niepełnosprawnych. Dotyczy to konkretnej sytuacji.
Na ostatniej sesji Rada Miasta Kraśnik podjęła uchwałę rozszerzając grupę osób, które mogą jeździć komunikacją miejską bezpłatnie. Chodzi m.in. o krwiodawców. Obecnie z bezpłatnych przewozów mogą korzystać honorowi krwiodawcy, którzy oddali powyżej 12,5 litrów krwi. Dokumentem poświadczającym uprawnienia jest legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.
Zmiany, na które zgodzili się radni, uprawniają do bezpłatnych przejazdów kobiety, które oddały co najmniej 5 litrów krwi i mężczyzn, którzy oddali co najmniej 6 litrów krwi. Aby korzystać z tych uprawnień osoby te muszą posiadać Legitymację Zasłużonego Dawcy Krwi III stopnia, tzw. brązową odznakę.
– W 2018 roku taką legitymację otrzymało 26 osób – podaje Iwona Włodarczyk, kierownik Biura Oddziału Rejonowego PCK w Kraśniku.
PCK wydaje „brązową odznakę” na wniosek krwiodawcy. Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.
Inne osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów (MPK Kraśnik)
• Do tej pory to m.in. dzieci do lat 4, osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, czyli całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidzka) wraz z opiekunem towarzyszącym im w pojeździe.
• Po zmianach będą to także: opiekunowie osób niepełnosprawnych bez towarzystwa osoby niepełnosprawnej po odwiezieniu podopiecznego lub w drodze po niego wyłącznie na trasie: miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej - placówka oświatowa; osoby, które świadczyły pracę w nielegalnych organizacjach i związkach zawodowych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.