Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

27 grudnia 2021 r.
16:41

W Kraśniku pytają o ciepło ze śmieci

3 9 A A
Uruchomienie ZOE w Kraśniku jest planowane na 2025 r.
Uruchomienie ZOE w Kraśniku jest planowane na 2025 r. (fot. Paweł Buczkowski/archiwum)

Śmieci, których nie da się już przetworzyć mają być spalane, a w ten sposób wytwarzane będzie ciepło i prąd dla miasta, co pozwoli zrezygnować częściowo ze spalania węgla. Do 10 stycznia mieszkańcy miasta mogą składać swoje uwagi i wnioski dotyczące planowanego w dzielnicy fabrycznej Zakładu Odzysku Energii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Projekt jest na początkowym etapie. Został złożony Raport oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji. Jest on podstawowym dokumentem w prowadzonym przez Miasto Kraśnik postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Ekoland Polska, która sfinansuje inwestycję. – Obecnie trwa procedura udziału społeczeństwa w tym postępowaniu, czyli konsultacje społeczne.

– Jako organ wydający tzw. decyzję środowiskową i prowadzący procedurę nie jesteśmy stroną postępowania – zaznacza Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta Kraśnik. – Zakład ma powstać na terenach przemysłowych w dzielnicy fabrycznej, przy elektrociepłowni firmy Veolia Wschód, a inwestorem jest prywatny podmiot. Do 10 stycznia mieszkańcy miasta mogą w Referacie Ochrony Środowiska uzyskać odpowiednie informacje, zapoznać się na miejscu z wnioskiem inwestora i przedstawionym przez niego raportem oceny oddziaływania na środowisko. Wydanie decyzji w tej sprawie będzie poprzedzone sporządzeniem opinii i uzgodnień przez Wody Polskie, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie i powiatowego inspektora sanitarnego.

Niedziałek dodaje: – Opinią Wód Polskich już dysponujemy. Z nią także można się zapoznać. Uprzedzamy jednak, że tych dokumentów jest sporo, w tej chwili zajmują trzy segregatory. Zainteresowane osoby mogą np. wykonać dokumentację fotograficzną tych materiałów. Wnioski i uwagi mieszkańców zostaną wzięte pod uwagę przy wydawaniu decyzji.

Jak przekonuje inwestor „zakład ma odpowiadać potrzebom lokalnym, dlatego będzie mógł przekształcać termicznie maksymalnie do 23 tys. ton pre-RDF”. Chodzi m.in. o zużyte tekstylia, zanieczyszczone plastiki, zatłuszczony papier, odpady drewniane i wszystko, co jest łatwopalne, a czego nie da się już przetworzyć ponownie na surowce albo inaczej ich wykorzystać.

Zakład będzie mieć moc 7,5 MWt ciepła. – I 1,5 MWe energii elektrycznej – podaje Wojciech Wojtaszek.

– Uruchomienie Zakładu Odzysku Energii pozwoli na eliminację 6 tys. ton węgla zużywanego rocznie w istniejącej ciepłowni, co będzie miało także pozytywny efekt środowiskowy – przekonuje przedstawiciel inwestora. – Ponadto chciałem zwrócić uwagę, że dzięki temu, że inwestycję sfinansuje Ekoland, który jest trwale związany z Kraśnikiem, powstanie instalacja służąca wszystkim mieszkańcom, a miasto nie będzie musiało inwestować środków, które na pewno są potrzebne na inne ważne cele. Kraśnik zyska własne lokalne rozwiązanie, niedostępne wciąż dla przeważającej liczby miast i gmin w Polsce.

Inwestor podkreśla, że zależy mu, by „projekt budowy tak ważnego zakładu był prowadzony bardzo transparentnie”. – Przygotowaliśmy i złożyliśmy Raport oddziaływania na środowisko i dopiero teraz na jego podstawie możemy mówić o szczegółach planowanej inwestycji i jej faktycznym oddziaływaniu na środowisko – dodaje Wojtaszek. – Planujemy działania edukacyjne i jeżeli będzie taka potrzeba, zorganizujemy spotkania z autorami Raportu i naszymi ekspertami. Chcemy także powołać Radę Społeczną projektu, do której zaprosimy przedstawicieli zarówno władz samorządowych jak i organizacji społecznych oraz lokalnych mediów.

Jaka będzie rola Rady Społecznej? – Zadaniem Rady byłoby pozyskiwanie w imieniu mieszkańców Kraśnika wiedzy o projekcie, a w szczególności o aspektach środowiskowych i technicznych. Chcemy, żeby Rada powstała już na początku 2022 roku i zaczęła swoją pracę od wizyt studyjnych w działających w Polsce instalacjach tego typu – zapowiada Wojtaszek.

Uruchomienie ZOE w Kraśniku jest planowane na 2025 r., „oczywiście przy założeniu, że prowadzone postępowanie środowiskowe zakończy się w 2022 roku”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku
powiat lubartowski

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku

Niestety na to wydarzenie wolnych miejsc już nie ma. Ci, którzy zamówili bilety wcześniej, w środę wezmą udział w niezwykłym, wieczornym spacerze po komnatach pałacu Zamoyjskich. Nie będą sami. Z mroków historycznych wnętrz wyłonią się duchy dawnych mieszkańców.

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

W sobotni wieczór na boisku spotkały się Górnik Łęczna i GKS Tychy, a więc dwa zespoły, które w tym sezonie są specjalistami od remisów. Choć w meczu padło aż cztery gole to spotkanie zgodnie z przewidywaniami zakończyło się podziałem punktów. Jak mecz oceniają obaj trenerzy?

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie
galeria

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie

Świdniczanka do derbów z Podlasiem przystępowała z serią pięciu porażek z rzędu. Bialczanie chcieli za to przełamać fatalną, wyjazdową passę. W tym sezonie wygrali wcześniej tylko raz w gościach. Ostatecznie swój cel zrealizowali biało-zieloni, chociaż niewiele zabrakło, aby derby zakończyły się remisem. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium