Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

28 marca 2019 r.
16:50

Radni nie chcieli kolejnego liceum w powiecie. Przez niż demograficzny

LO miałoby powstać w budynku po wygaszanym Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów. Obecnie to SP nr 5
LO miałoby powstać w budynku po wygaszanym Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów. Obecnie to SP nr 5 (fot. Daniel Niedziałek/Urząd Miasta w Kraśniku)

Tylko dwóch radnych powiatowych poparło wczoraj pomysł miasta dotyczący utworzenia i prowadzenia liceum ogólnokształcącego w Kraśniku. Większości radnych nie przekonały tłumaczenia, że przez podwójny rocznik w szkołach średnich lekcje będą kończyć się później

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Aby utworzyć i prowadzić liceum ogólnokształcące miasto musi zawrzeć wcześniej porozumienie z powiatem. I właśnie z takim wnioskiem wystąpił burmistrz Kraśnika. LO miałoby powstać w budynku po wygaszanym Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów.

Do pomysłu kraśnickiego Urzędu Miasta zarząd powiatu „odniósł się negatywnie”. Zdaniem władz nie ma żadnych powodów, aby kolejne, ósme LO na terenie powiatu powstało, bo jest niż demograficzny. I miejsc w szkołach powiatowych jest wystarczająco dużo.

– Licea ogólnokształcące prowadzone przez powiat kraśnicki na rok szkolny 2019/2020 przygotowują dla absolwentów klas 3 gimnazjów i klas 8 szkół podstawowych 1020 miejsc w klasach pierwszych, w tym 960 miejsc w mieście Kraśnik – wyliczała Agnieszka Drozd, kierownik wydziału edukacji. – Ponadto technika i szkoły branżowe I stopnia będą dysponowały 936 miejscami.

Łącznie szkoły powiatowe oferują 1956 miejsc. Natomiast wg wyliczeń, uczniów biorących udział w rekrutacji ma być łącznie 1769. 

– To o 187 uczniów mniej, niż zaplanowanych miejsc – podliczał wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Bijak (PiS). – Powiat nie ma więc pełnego obłożenia.

W sprawie nowego liceum także rady pedagogiczne szkół wyraziły negatywną opinię.

Władze powiatu zapewniają, że szkoły do przyjęcia podwójnego rocznika są przygotowane także organizacyjnie. Co do tego wątpliwości miał jednak radny Michał Zimowski (PSL). Zastanawiał się, do której godziny przy podwójnym roczniku będą trwały lekcje.

– Jestem rodzicem. Moje dziecko kończy 8 klasę i pewnie wybierze jedną ze szkół w Kraśniku – przyznał radny Zimowski. – Zastanawiam się nad tym, jak to wszystko będzie funkcjonować. Czy zajęcia będą do godz. 20?

Jego zdaniem np. „Rej”, czyli Zespół Szkół nr 2 w Kraśniku, już jest przepełniony. – Dzieci uczą się w bibliotece. Mają też zajęcia z chemii i biologii w internacie – zwracał uwagę radny PSL.

– ZS nr 1 i ZS nr 2 w Kraśniku planują prowadzenie zajęć dydaktycznych w przyszłym roku szkolnym w godz. 7.10 – 16.00, 16.30, zaś ZS nr 3 w Kraśniku od godz. 7 do godz. 17, 17.30 – poinformowała Agnieszka Drozd. – Jest to nieznacznie wydłużony czas w porównaniu do obecnie obowiązującego. W ZS nr 2 w Kraśniku pan dyrektor planuje przystosowanie pomieszczeń w internacie na sale dydaktyczne.

Podczas wczorajszej sesji głos w imieniu burmistrza Kraśnika zabrał Krzysztof Babisz, kierownik Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych. Przekonywał, że budynek po gimnazjum nr 1 doskonale nadaje się na prowadzenie LO, że kadra pedagogiczna jest bardzo dobrze wykształcona.

– Ponad 90 procent z nich to są nauczyciele dyplomowani – podkreślał Babisz.

Nie zgodził się też z tym, że absolwenci wyjadą z Kraśnika, wybierając szkoły w Lublinie. – Ponieważ z tym samym problemem będzie musiał zmierzyć się także Lublin (podwójnego rocznika – red.) – argumentował Babisz.

Jego zdaniem uruchomienie miejskiego liceum nie jest też zagrożeniem dla nauczycieli powiatowych. – Argument, że wniosek burmistrza może pozbawiać nauczycieli pracy, jest nieprawdziwy – przekonywał były kurator oświaty. – I mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że żadnych zwolnień w szkołach średnich nie będzie.

Babisz daleki był też od stwierdzeń, że w kraśnickich szkołach średnich nic w organizacji zajęć dla uczniów się nie zmieni. – Nie można powiedzieć, że warunki w szkołach nie ulegną zmianie i będą takie same. Na pewno ulegną zmianie. Jeśli mi nie wierzycie teraz, to uwierzycie 1 września – przestrzegał Babisz. 

Wysuwane przez niego argumenty nie przekonały jednak większości radnych. Zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy gminą Miasto Kraśnik a Powiatem Kraśnickim w przedmiocie założenia i prowadzenia przez Miasto Kraśnik liceum ogólnokształcącego nie dało 18 radnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium