Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

22 lipca 2022 r.
14:29

Ratowali stare macewy, teraz zajmują się grobami żołnierzy z 1915 roku

Autor: Zdjęcie autora agdy
48 1 A A
Pamiątkowe zdjęcie przy lapidarium: „Wschód” i „Michalec 1864”<br />
Pamiątkowe zdjęcie przy lapidarium: „Wschód” i „Michalec 1864”
(fot. Materiały prasowe/Aleksandra Sokołowska)

Na cmentarnym murze pojawiło się lapidarium z tablicami z mogił pruskich żołnierzy. Może się powiększyć, bo już nieznany sprawca podrzucił w sąsiedztwo upamiętnienia kolejną. Jak wyliczają historycy, w czasie I wojny światowej w powiecie pochowano ponad 19 tysięcy żołnierzy obcych armii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To kolejna inicjatywa członków Stowarzyszenia „Wschód” z Gorzkowa. Pisaliśmy o grupie około dwudziestu społeczników, którzy amatorsko interesują się historią regionu i starają się jak najwięcej zachować dla przyszłych pokoleń, gdy ratowali znalezione macewy.

Dzięki ich działaniom, w miejscu dawnego kirkutu w Gorzkowie postawiono lapidarium z elementami uratowanych nagrobków. Teraz „Wschód” doprowadził do upamiętnienia w Krasnymstawie poległych pruskich żołnierzy, którzy zmarli w 1915 roku.

– Współczesny cmentarz parafialny jest w miejscu dawnego wojskowego, gdzie leżeli żołnierze kilku armii: Rosjanie, Niemcy, Prusacy. Było na nim około 500 mogił wojskowych, którzy polegli w tych okolicach w 1914-1915 roku lub zmarli w lazaretach. Co ciekawe, sprawdzałem w publikacji dotyczącej wojskowych nekropolii na Lubelszczyźnie i tego cmentarza nie znalazłem – mówi Krzysztof Sokołowski, prezes Stowarzyszenia „Wschód”.

W zeszłym roku członkowie stowarzyszenia dostali kilka żeliwnych tablic pochodzących z grobów z tutejszego cmentarza.

– Nie znam ich historii, były bardzo zabrudzone ziemią. Coraz więcej osób wie o naszej działalności i docierają do nas różne wiadomości informacje albo przedmioty. Tablice udało się odczyścić, odnaleźliśmy informacje o poległych żołnierzach. To głównie młodzi chłopcy służący w piechocie i grenadierzy – dodaje prezes.

Pojawienie się epitafium na cmentarnym murze sprawiło, że ktoś podrzucił w to miejsce kolejną tablicę. To także poległy w 1915 roku niemiecki żołnierz. Możliwe, że tak odnalezionych tablic będzie więcej, bo grobów z charakterystycznymi krzyżami i epitafium były tysiące.

Czasy I wojny światowej dla Krasnegostawu i okolic były tragiczne, wojska rosyjskie wygrywały, by w końcu ulec armii niemieckiej i austro-węgierskiej zostawiając wrogom spaloną ziemię. I tysiące mogił.

Mamy akurat rocznicę tamtych wydarzeń, bo Rosjanie zajęli Krasnystaw 18 lipca 1915. Walki trwały blisko dwa miesiące. Jak wyliczają historycy, liczba poległych żołnierzy na tym odcinku frontu tamtego roku wielokrotnie przewyższała straty z sierpnia i września 1914 r.

Poległych grzebano w umundurowaniu i bez trumien w dość płytkich pojedynczych grobach, bądź w głębokich zbiorowych mogiłach z zachowaniem odrębności armijnej. Największa komasacja grobów na cmentarzach była na terenie powiatu tomaszowskiego i krasnostawskiego. Są tu cmentarze, w których spoczywa po przeszło 3 tysiące żołnierzy.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Tablica, którą podrzucono na cmentarz po umieszczeniu lapidarium

Księża z parafii Przenajświętszej Trójcy w Krasnymstawie, przy której znajduje się nekropolia, po informacje dotyczące jej przeszłości odsyłają do... lekarza, który jest zbieraczem i znawcą lokalnych historii.

– Parafialny cmentarz jest najmłodszym w Krasnymstawie. Powstał gdy zaczęło obowiązywać prawo o lokalizacji ich poza miastem. Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z 1828 czy 1829 roku. Pochówków poległych żołnierzy z czasów I wojny światowej było tam bardzo dużo. Tak dużo, że część mogił była na terenie przylegającym do cmentarza. Jak relacjonował mi dawny krasnostawski aptekarz, jego zdaniem groby nadal znajdują się w miejscu gdzie dziś jest plac zabaw urządzony w sąsiedztwie bloków przy ul. Okrzei. Po II wojnie światowej sukcesywnie usuwano żelazne krzyże z tabliczkami i wojskowe, ziemne mogiły zniknęły – relacjonuje doktor Leszek Janeczek, który interesuje się historią swojego miasta, od lat rozmawia ze starymi mieszkańcami i spisuje ich relacje. Ma ich już ponad tysiąc.

Historyk, Ryszard Maleszyk, który pisał o cmentarzach wojennych z okresu I wojny światowej na Lubelszczyźnie, przytacza zestawienie z kwietnia 1918 roku, w którym jest mowa o liczbie pogrzebanych żołnierzy i grobach w poszczególnych powiatach. Dla krasnostawskiego to: 6776 Austro-Węgrzy, 3775 Niemcy i 8618 Rosjanie.

Tablice, które dzięki inicjatywie członków Stowarzyszenia „Wschód” pojawiły się na cmentarnym murze to efekt współpracy ze Stowarzyszeniem „Michalec 1864” oraz osobami, które pomogły w identyfikacji poległych, służbami konserwatorskimi i proboszczem z parafii Przenajświętszej Trójcy.

 

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium