W Lublinie powstała pierwsza jadłodzielnia, punkt nieodpłatnej wymiany żywności. Masz czegoś za dużo, podziel się. Masz na coś ochotę, przyjdź i poczęstuj się - zachęcają twórcy pierwszej lubelskiej jadłodzielni. Taką jadłodzielnię ma też Zamość. Idea foodsharingu jest odpowiedzią na marnowanie się jedzenia w domach, a przede wszystkim tam, gdzie organizowane są cateringi. Jakie jeszcze trendy żywnościowe będą ważne w 2019 roku?
Dieta paleo
Opiera się na pokarmie człowieka z okresu paleolitu. To odpowiedź na strach przed produktami przetworzonymi.
W diecie paleo wybieramy naturalne, zdrowe i odżywcze składniki o znanym pochodzeniu, rezygnujemy z konserwantów, aromatów, dodatków.
Filozofia tej diety zakłada zdrowy minimalizm, coraz więcej ludzi przechodzi na nią ze względu na małe dzieci. Co się je? Przede wszystkim dziczyznę, jagnięcinę i baraninę wykluczając wieprzowinę i drób ze sklepów. Do tego ryby ze sprawdzonych hodowli, jajka, grzyby, owoce i warzywa oraz orzechy. Je się mniej, je się to, co naturalne i odżywcze. Je się świadomie.
Gotowanie z resztek
To trend towarzyszący dzieleniu się żywnością. Nasze babcie potrafiły z wody, chleba i skwarek ugotować smakowitą zupę, skrzętnie wykorzystując to, co zostało w spiżarce na przednówku. Dziś z resztek gotuje się w najlepszych restauracjach świata. Idea wywodzi się z ruchu slow food. Przy restauracjach powstają własne hodowle i warzywniki. Mięso zjada się do ostatniego kawałeczka (podroby), z pędów kapusty, odciętych z liści gotuje się gulasz.