Warto przyłożyć się do ostatniego posiłku w roku. Warto złożyć sobie serdeczne życzenia przy szampanie i zjeść z tej okazji coś dobrego i pięknie podanego. Stare przysłowie mówi, że tak jak spędzimy pierwszy dzień Nowego Roku, tak spędzimy cały rok
Barszcz
Składniki: pół kg buraków, 2 marchewki, 1 pietruszka, pól selera korzeniowego, 1 średni por, 2 cebule, 8 dag suszonych prawdziwków, sok z połowy cytryny, 2 ząbki czosnku, 1 łyżeczka świeżego chrzanu, 2 listki laurowe, po 3 ziarna pieprzu i ziela angielskiego, sól, cukier albo miód, kwas buraczany.
Wykonanie: buraki obrać, umyć i pokroić w plastry. Cebule obrać i przekroić. Warzywa oczyścić i opłukać. Wszystkie warzywa włożyć do garnka i zalać wodą. Dodać przyprawy, posolić i gotować na małym ogniu 30 min. Grzyby umyć, namoczyć na 8 godz. i gotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Gdy grzyby i warzywa będą miękkie, przecedzić oba wywary i połączyć. Dodać kwas buraczany w proporcji 1:1. Barszcz podgrzać, doprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem oraz cukrem lub miodem. Tuż przed podaniem dodać chrzan i zmiażdżony czosnek. Podawać z uszkami.
Ciasteczka do barszczu
Składniki: 25 dag sera brie, 10 dag miękkiego masła, sól, pieprz, 1 jajko, 1 żółtko, 20 dag mąki, 10 dag mielonych orzechów laskowych, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Wykonanie: z brie odciąć skórkę. Miąższ wymieszać z masłem, posolić. Dodać jajko, żółtko, mąkę, orzechy i proszek do pieczenia. Zrobić wałek o średnicy 3 cm. Odłożyć na godzinę. Kroić w półcentymetrowe krążki. Piec 12 do 15 minut w temperaturze 80 stopni. Można podawać osobno, z odrobiną tatara na każdym ciasteczku.
Kurczak z miodem i ananasem
Kurczaka poporcjować, przyprawić solą. Do miski dodać trzy łyżki miodu, 250 gram ananasa konserwowego, drobno pokrojonego, jedną cebulę pokrojoną w talarki, ½ pół łyżeczki słodkiej mielonej papryki, trzy łyżki oleju, trzy łyżki octu winnego. Marynatę wymieszać i pokryć nią kawałki kurczaka, odstawić w chłodne miejsce na trzy godziny. Następnie lekko skropić wodą i upiec w piekarniku.
Pieczarki pod pierzynką
Składniki: szklanka mleka, szklanka tartego żółtego sera, łyżka siekanej cebuli, łyżeczka soli, 1/4 łyżeczki pieprzu, 60 dag pieczarek (same kapelusze).
Wykonanie: wszystkie składniki - oprócz pieczarek - połączyć i dobrze wymieszać. Pieczarki ułożyć w naczyniu żaroodpornym i przykryć masą. Zapiekać 30 minut.
Polędwiczki z miodem
Składniki: 2 polędwiczki po 40 dag, 2 świeże gruszki, 3 czerwone cebule, 1 biała cebula, 20 dag pieczarek, 150 g nalewki miodowej, 100 g miodu, 50 g migdałów, 100 g rodzynek, 50 g płatków migdałowych, syrop cukrowy, olej, masło, natka pietruszki, czosnek, sól, pieprz.
Wykonanie: zaczynamy od zrobienia konfitury cebulowej. Podsmażamy czerwoną cebulę na oleju i maśle, dolewamy nalewki miodowej, doprawiamy solą z pieprzem i dosypujemy 3 łyżki rodzynek.
Polędwiczki pokroić ukośnie na kawałki. Jak bagietkę. To tak delikatne mięso, że nie wolno go marynować, nacierać przyprawami, liczy się ich smak. Obsmażyć na oleju z masłem na rumiano. Po 5 minutach dodać 1 posiekaną białą cebulę, 3 roztarte ząbki czosnku, pokrojone pieczarki, płatki migdałów i namoczone rodzynki. Doprawić solą z pieprzem, podlaliśmy nalewką (może być koniak lub brandy) i podpalić. Pokroić gruszkę na połówki, podlać wodą z cukrem i skropić nalewką. Następnie podlać miodem i wstawić do piekarnika na 15 minut.
Sylwestrowy bigos
Składniki: pół kg kapusty kwaszonej, pół kg słodkiej, 1 kg mięs (pieczeni, kiełbasy myśliwskiej, zwyczajnej, boczku wędzonego, szynki) 5 suszonych prawdziwków, 2 cebule, 5 suszonych śliwek, pół szklanki wytrawnego wina, pieprz, jałowiec, sól, cukier.
Wykonanie: kapustę kwaszoną posiekać. Słodką poszatkować i sparzyć. Na boczku zasmażyć pokrojoną cebulę. Grzyby namoczyć. Dno garnka wyłożyć boczkiem, układać warstwami kapustę, grzyby i śliwki, kapustę, mięso, cebulę, kapustę. Wlać smak z grzybów. Doprawić solą, pieprzem, jałowcem. Pierwszego dnia dusić godzinę, drugiego 2, trzeciego 3, doprawiając winem i odrobiną cukru.
Tatar z kaszą gryczaną
Składniki: 25 dag polędwicy wolowej lub udźca, 1 cebula, po 1 żółtka na osobę, 2 łyżki oleju rzepakowego, sól, pieprz. Dodatki: uparowana kasza gryczana, posiekany korniszon, musztarda z Parczewa.
Wykonanie: mięso wyjąć z lodówki, odczekać, aż osiągnie temperaturę pokojową. Drobno posiekać. Uformować dwie porcje. Zrobić na środku wgłębienie na żółtko. Ułożyć żółtka na mięsie, polać olejem, oprószyć solą i pieprzem. Dookoła ułożyć ostudzoną kaszę oraz dodatki.
Pasztet z dziczyzny
Na Sylwestra i noworoczny obiad jak najbardziej. Doskonały pasztet według autorskiej receptury Marty i Stanisława Stelmachów podają w Zajeździe Marta w Pułankowicach.
Składniki: 30 dag mięsa z dziczyzny, 25 dag cielęciny, 20 dag słoniny wędzonej, 20 dag wątroby wieprzowej, 15 dag cebuli, 10 dag bułki, 10 dag smalcu, 5 g pieprzu, 2 jaja, 1 dag soli.
Wykonanie: mięso z dziczyzny i cielęciny udusić ze słoniną, podlewając wodą. Wątrobę obrać z błon, usunąć żyły i przewody żółciowe, pokroić na kawałki. Bułkę pokroić i dodać do miękkiego mięsa, by nasiąkła sosem.
Mięso wystudzić, zmielić dwa razy przez gęste sitko razem z bułką i wątrobą. Dodać jaja, sól, pieprz, starannie wyrobić. Wyłożyć do wysmarowanych tłuszczem foremek i ubić ściśle łyżką. Przykryć papierem pergaminowym i piec w średnio nagrzanym piekarniku od 30 do 45 minut. Po upieczeniu pasztet przestudzić i wyjąć z formy. Podawać z konfiturą z żurawiny
Steki noworoczne
Składniki: po 4 kawałki polędwicy wołowej na osobę, sól, pieprz, 4 ząbki czosnku, masło, kieliszek koniaku.
Wykonanie: polędwicę delikatnie rozgnieść w dłoniach. Z jednej strony natrzeć solą i pieprzem. Rozgrzać patelnię grillową, położyć mięso na rozgrzanym tłuszczu przyprawami do spodu. Smażyć krótko na ostrym ogniu, odwrócić, dosmażyć. Nacisnąć widelcem i sprawdzić, czy mięso jest odpowiedni miękkie.
Na każdym kawałku mięsa należy położyć kawałek masła. Jak się rozpuści, skropić koniakiem i podpalić. Nie da się ukryć, że operacja wymaga wprawy i należy najpierw poeksperymentować z małą ilością koniaku. Po kilkunastu sekundach ogień gaśnie i wtedy należy wyłożyć mięso na podgrzany talerz, polewając je sosem ze smażenia.
Stek z rusztu
Dobry stek patelni grillowej: jak go prawidłowo zrobić? Steki wołowe należy posmarować oliwą, obsypać pieprzem i świeżym tymiankiem. Nie solić. Odłożyć na 30 minut.
Następnie należy posmarować patelnię olejem, steki położyć na ruszcie, posolić. Po 2 minutach przekręcić mięso, tak, żeby z jednej strony odbiła się kratka. Po 8 minutach odwrócić mięso na drugą stronę. Po 5 minutach sprawdzić, czy mięso się miękko ugina pod widelcem. Idealny stek powinien po przekrojeniu być w środku lekko „krwisty”. Zdjąć z rusztu, nakryć srebrną folią, żeby mięso odpoczęło. Podawać z sałatkami.