Musi być barszcz z uszkami, śledzie i karp. Do tego pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem i kompot z suszu
W oddzielnym garnku na dwóch szklankach wody gotujemy 10 dag suszonych borowików. Oba wywary cedzimy, łączymy, dodajemy drugie tyle kwasu buraczanego, podgrzewamy i barszcz gotowy. Ugotowane grzyby drobno siekamy, podsmażamy na cebuli, łączymy z bułką tartą i całym surowym jajkiem. Doprawiamy solą, pieprzem. Nakładamy na porcje rozwałkowanego ciasta, lepimy uszka i gotujemy do wypłynięcia. Do barszczu wigilijnego warto dodać łyżkę świeżego oleju rzepakowego.
Śledzie
W wigilijnych śledziach proste rozwiązania są najlepsze. Śledzie należy wymoczyć, pokroić na kawałki, w słoiku układać warstwami śledzie i cebulę, a potem zalać olejem rzepakowym.
– Śledzie moczę, obieram ze skóry, kroję, posypuję siekaną cebulką i odstawiam na parę godzin, żeby doszły. Suszone prawdziwki zalewam na noc, odcedzam, kroję i rzucam na patelnię z oliwą. Dodaję kilka małych prawdziwków mrożonych, duszę, po kilku minutach dorzucam cebulki. Kiedy się wszystko udusi, dolewam trochę wody, w której moczyły się suszone grzyby, zagotowuję i tą mieszanką zalewam śledzie. Kiedy wszystko wystygnie, przekładam do glinianego garnka, posypuję odrobiną pieprzu i gotowe – mówi Leszek Mądzik, reżyser teatralny z Lublina.
Karp w kurkach
Składniki: 1 kg filetów z karpia, 3/4 kg mrożonych kurek, 1/4 l śmietany 18%, 2 żółtka, troszkę masła, oliwa, troszkę mąki.
Wykonanie: filet z karpia umyć starannie i pokroić w dzwonka. Kurki wymoczyć w mleku, pokroić na ćwiartki kurki udusić na maśle. Karpia delikatnie obtoczyć w mące i usmażyć na oliwie. W śmietanie rozbełtać widelczykiem 2 żółtka. Usmażonego karpia włożyć do naczynia żaroodpornego, obłożyć uduszonymi kurkami i zalać śmietaną. Zapiec w piekarniku w 150 stopniach, aż śmietana zgęstnieje.
Kapuściarz z Motycza
To fantastyczne, pikantne ciasto z kapustą. Na wigilię przyrządzi go Danuta Kliczka z Motycza.
– 1,5 kg kapusty kiszonej przepłukawszy jak za kwaśna, odcisnę, nożem na drobniej posiekam. Obgotuję garść grzybków suszonych. Grzybki podrobię. Cebulkę podsmażę na oleju, troszkę mąki dam. Wymieszam, podleję wodą z grzybków, pieprz daję ziołowy, pieprz prawdziwy. Jeszcze później tym olejem świeżym poleję farsz. Próbuję, przysolę, jak trzeba.
Ciasto kruche robię. 4 szklanki mąki pszennej biorę, margarynę całą, soli z łyżkę płaską, proszku do pieczenia płaską łyżkę też, łyżeczkę gałki i pieprzu ziołowego, z półtorej łyżki cukru pudru na smak. Do tego 4 łyżki śmietany, trzy żółtka i całej jajo. Zagniatam. Troszkę oddzielam na paseczki. Wyłożę na blaszkę, ten farsz ładnie rozłożę, wyrównam, paseczki z ciasta zrobię, smaruję rozmąconym jajem, troszkę soli, posypuję kominkiem i sezamem. Mam piekarnik z wiatrem, to piekę 40 minut na 160 stopni, aż się przyrumieni – mówi autorka przepisu.