(fot. Maciej Kaczanowski)
Wieloziarniste płatki na śniadanie, zupa z kapusty, indyk z brokułami, sandacz na parze. Co zjeść, żeby zrzucić zimową nadwagę? Po konsultacji z lubelskimi szefami kuchni przedstawiamy 10 dietetycznych potraw, które pozwolą wam złapać formę na wiosnę.
Sprytnie dobrane składniki pozwolą przyspieszyć spalanie tłuszczu. Potrawy, które przedstawiamy, potraktujcie jako punkt wyjścia do własnych interpretacji.
Na śniadanie zbożowe płatki
Pod warunkiem, że będą to płatki wieloziarniste. Najlepiej zalać je chudym mlekiem lub sojowym. Do płatków warto dodać szczyptę cynamonu, który podwyższa tempo metabolizmu.
Jeśli chodzi o ulubione przez Polaków jogurty: zwykle zawierają bardzo dużo tłuszczu. Najlepiej zalać płatki zsiadłym mlekiem, lub chudym jogurtem. Jeśli do takiego zestawu dorzucie świeżą, czerwoną papryczkę chili, to efekt będzie murowany.
Warto pamiętać, że owsianka i płatki owsiane są bardzo skutecznymi spalaczami tłuszczu. Kto będzie głodny, może w oczekiwaniu na obiad pogryzać migdały.
Zupa kapuściana
Składniki: 25 dag zielonej kapusty, 25 dag kiszonej kapusty, 2 cebule, pół selera, 2 marchewki, 2 pietruszki, pół kg wołowiny, 2 suszone grzyby, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 6 jagód jałowca, listek, ziele, sól, pieprz, łyżeczka cukru, 1 łyżka masła, 2 łyżeczki mąki.
Wykonanie: namoczone na noc grzyby zalać szklanką przegotowanej wody, ugotować. Obrane warzywa zalać wodą, dodać wołowinę, przyprawy, ugotować. Miękkie warzywa wyjąć z wywaru. Posiekaną kapustę włożyć do rondla, zalać przecedzonym wywarem. Gotować 40 minut. Dodać pokrojone w paseczki grzyby, wywar z grzybów, mięso z żeberek. Pogotować, dodać pokrojone warzywa, koncentrat, sól i cukier na smak. Zaprawić zasmażką z masła i mąki.
Zupa sałatowa
Składniki: główka zielonej sałaty, 1 szklanka bulionu, litr wody, pieprz, sól, pęczek zielonego koperku, małe opakowanie śmietany lub jogurtu.
Wykonanie: liście sałaty dokładnie umyć i wrzucić do zimnej wody. Wyjąć i porwać palcami na drobne kawałki. Nie wolno sałaty kroić nożem. Zagotować bulion, wrzucić sałatę, gotować 10 minut doprawiając solą i pieprzem. Pod koniec gotowania wrzucić posiekany koper i doprawić śmietaną.
Indyk z cynamonem
Indyk, cynamon i brokuły to jeden z najsilniejszych zestawów spalających tłuszcz.
Składniki: 4 filety z indyka, kieliszek madery, sól, masło, konfitury wiśniowe, szczypta gałki muszkatołowej, cynamon.
Wykonanie: filety lekko zbić tłuszczem, posolić i skropić maderą. Odstawić na pół godziny. Na patelni rozpuścić masło i usmażyć filety tak, by były miękkie i soczyste. W rondelku podgrzać konfitury wiśniowe, dodać gałkę i cynamon. Kto lubi ostrzejsze smaki, może doprawić kilkoma kroplami tabasco. Na talerzu ozdobić indyka konfiturami. Podawać z brokułami z wody.
Kurczak z warzywami
Chude mięso z kurczaka bardzo krótko smażone w woku, to dobra technika do przyrządzania dietetycznych potraw.
Składniki: 2 torebki ryżu, 2 piersi z kurczaka, 1 cebula, 1 czerwona papryka, 2 marchewki, 1 zielony por, 1 puszka pędów bambusa, 1 opakowanie fasoli mung, 1 opakowanie suszonych grzybów mun, sos sojowy, oliwa, przyprawa chińska do kurczaka.
Wykonanie: pokroić mięso kurczaka w paski, wymieszać z przyprawą, odstawić na pół godziny. Grzyby mun zalać wrzątkiem na 10 minut. Warzywa i grzyby (kiedy ostygną) pokroić w paski. Na jednej patelni podsmażyć ryż wyjęty z torebek, zalać wodą, gotować do miękkości. Na drugiej rozgrzać oliwę, podsmażyć pokrojone warzywa, dodać mięso, grzyby, kiełki i pędy bambusa, smażyć kilkanaście minut, doprawić sosem sojowym. Do miseczek nakładać ryż, następnie mięso z warzywami.
Mostek cielęcy faszerowany
Składniki: mostek cielęcy, 1 jajko surowe, 5-6 jajek ugotowanych na twardo, grzanki z dwóch bułeczek, natka pietruszki, sól, pieprz.
Wykonanie: mięso umyć, osuszyć, usunąć kości. Mostek sprawić tak, by powstała kieszeń. Jajka pokroić w kostkę, dodać suche grzanki, dużo natki, doprawić solą i pieprzem. Tak przygotowanym farszem wypełnić mostek, zamknąć mięso. Piec w nagrzanym piekarniku aż do miękkości, podlewając odrobiną wody i sosem spod pieczeni. Podawać na gorąco z warzywami z wody.
Sandacz z wody
Składniki: 1 sandacz, 3 jajka, 5 dag masła, 2 marchewki, 1 pietruszka, 15 dag selera, 1 mały por, listek laurowy, ziele angielskie, sok z połowy cytryny, 1 łyżka natki pietruszki, sól.
Wykonanie: jarzyny oczyścić i umyć. Cebulę obrać. Warzywa zalać litrem wody, dodać pieprz i listki, przyprawę warzywną i gotować 30 min. Rybę oczyścić, umyć i włożyć do wrzącego wywaru. Zagotować, zmniejszyć ogień i gotować powoli pod przykryciem 20-30 min. Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać i drobno posiekać. Masło rozgrzać, dodać jajka oraz natkę pietruszki i wymieszać. Sandacza wyłożyć ostrożnie na półmisek, pokroić, skropić sokiem z cytryny i polać masłem z jajkiem i pietruszką. Podawać z warzywami z wody.
Steki z halibuta
Składniki: 4 steki z halibuta, masło czosnkowe, 1 cytryna, sól, pieprz, oliwa, białe wino.
Wykonanie: jak przyrządzić steki z halibuta? Przygotować 4 kawałki folii aluminiowej. Posmarować je masłem i posypać grubo zmieloną solą morską. Ułożyć steki, oprószyć je solą i pieprzem, na wierzch nałożyć cienkie plasterki cytryny, skropić je oliwą. Zawinąć folię, piec 20 minut w piekarniku nastawionym na 180 stopni Celsjusza. Przed końcem pieczenia delikatnie rozchylić folię, by mięso się zarumieniło.
Steki w koniaku
Składniki: po 4 kawałki polędwicy wołowej na osobę, sól, pieprz, 4 ząbki czosnku, masło, kieliszek koniaku.
Wykonanie: polędwicę delikatnie rozgnieść w dłoniach. Z jednej strony natrzeć solą i pieprzem. Rozgrzać patelnię grillową, położyć mięso na rozgrzanym tłuszczu przyprawami do spodu. Smażyć krótko na ostrym ogniu, odwrócić, dosmażyć. Nacisnąć widelcem i sprawdzić, czy mięso jest odpowiedni miękkie. Na każdym kawałku mięsa należy położyć kawałek masła. Jak się rozpuści, skropić koniakiem i podpalić. Po kilkunastu sekundach ogień gaśnie i wtedy należy wyłożyć mięso na podgrzany talerz, polewając je sosem ze smażenia. Najlepiej smakuje z zielonym groszkiem.
Na deser: owocowa sałatka z liczi
Składniki: 10 owoców liczi, niewielki ananas (ewentualnie z puszki), owoce granatu, melon, 3 owoce kiwi, garść rukoli, 3 owoce kardamonu, 2 łyżki chudej śmietany, odrobina soku z cytryny, kilka plasterków sera koziego, 1-2 łyżeczki cukru.
Wykonanie: liczi obrać, oddzielić miąższ od skórki. Ananasa pokroić w kostkę (oprócz środka), melona też, a kiwi w plasterki. Przełożyć do miski wszystkie owoce i rukolę. Rozetrzeć owoce kardamonu, wymieszać ze śmietaną, cukrem i odrobiną soku z cytryny. Całość udekorować plasterkami sera koziego. Smacznego. Ser kozi możemy zastąpić serem owczym lub solonym serem typu bałkańskiego.