Farsz z borowików podrasuje smak mięsa. Cebulowe racuszki będą rozpływać się w ustach. Takiego pyszniutkiego karpia zrobiliśmy z Andrzejem Malinowskim w Dworze Anna, gdzie w niedzielę odbędą się V Dożynki Rybackie. Czyli święto fanów ryb smażonych, wędzonych i w galarecie.
Historia karpia
O karpiu po raz pierwszy wzmiankowano 350 lat przed naszą erą. Pisał o nim Arystoteles. Pan karp pochodzi z Azji Wschodniej, a został udomowiony w Chinach. W Europie był pierwszą rybą hodowaną w klasztornych stawach. W Polsce pojawił się w XIII wieku, a już w XVI i XVII wieku Polacy byli mistrzami w przyrządzaniu tych ryb. Podawali je w aromatycznych sosach, mocno podprawionych korzennymi przyprawami. Karpia bardzo często faszerowano, w staropolskiej kuchni łączono jego smak z leśnymi grzybami. Karp po żydowsku to jedno z najbardziej znanych dań rybnych na świecie. Największym przebojem przedwojennych restauracji w Polsce był filet z karpia w śmietanie.
Potrzebne składniki
Na robienie karpia pojechaliśmy z Magdą Fijałkowską z Radia Lublin do Dworu Anna. Dlaczego tam? Dlatego, że za dworską kuchnię za staropolskimi akcentami odpowiada Andrzej Malinowski, jeden z najbardziej doświadczonych szefów kuchni na Lubelszczyźnie.
Czego potrzebujemy?
Składniki: 2 filety z karpia, sól, pieprz, 1 cebula.
Na farsz: 4 borowiki mrożone, 2 suszone na smak, 1 marchewka, sól, pieprz, natka.
Na racuszki: 1 cebula, 2 jajka, mąka, sól, pieprz.
Na sos: 1 pomidor, 1 papryka.
Oliwa na smażenie.
Robimy karpia
Filety z karpia posypujemy posiekaną i rozgniecioną cebulą, zawijamy w folię i wkładamy do zamrażalnika na 15 minut. Cebula wyciągnie ewentualny zapach mułu. Robimy farsz. Na oliwie podsmażamy borowiki pokrojone w kostkę, dodajemy posiekaną cebulę, następnie startą marchewkę, doprawiamy solą z pieprzem.
Do piekarnika nastawionego na 220 stopni Celsjusza wkładamy paprykę i pomidor. Kiedy skórka mocno się podpiecze, wyjmujemy, studzimy i obieramy. Rozkładamy filety na desce.
Na każdy nakładamy farsz, zawijamy, spinamy wykałaczką i podsmażamy na oliwie. Kto lubi, może obtoczyć filety w panierce. Podsmażone zawijasy wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Pieczemy 15 minut.
Teraz racuszki: cebule kroimy w piórka. Po 15 minutach bierzemy trochę cebuli w palce, obtaczamy w mące, zanurzamy w jajku i rzucamy na oliwę. Smażymy na złoto.
Sos: miksujemy pokrojoną paprykę i pomidora z resztką farszu. Doprawiamy solą z pieprzem. Wyciągamy filety z karpia z piekarnika. Kroimy na ukos. Podajemy z cebulowymi racuszkami i odrobiną sosu.
Gotuj z Suliszem
Dziś od 8 do 10 w Radiu Lublin przedświąteczny kurs przyrządzania ryb poprowadzi Andrzej Malinowski. Podamy przepis na liny w śmietanie, będzie konkurs i cenne nagrody. Zapraszają Magdalena Fijałkowska i Waldemar Sulisz.
Wyslij przepis, wygraj książkę kucharską
Czekamy na bożonarodzeniowe przepisy. Wysyłajcie je mailem na adres: sulisz@dziennikwschodni.pl lub pocztą na adres redakcji z dopiskiem: Kuchnia na Boże Narodzenie. Dla autorów najciekawszych przepisów mamy dobre książki kucharskie.
Dożynki rybackie!
Rozpoczną się w Dworze Anna w niedzielę 7 grudnia o godz. 12. Ryby wędzone przygotuje 9 gospodarstw rybackich z Lubelszczyzny. Specjały rybne przygotuje 7 restauracji. To największe święto rybaków i fanów ryb w naszym regionie, nawiązujące do jesiennego odławiania ryb w stawach.