Cebularze, wędliny i sery w Lublinie. Albo przysmaki z karpia, potrawy regionalne i nalewki w Malińcu. Najlepiej pojechać tu i tu. Niedziela zapowiada się bardzo smakowicie.
Najpierw będzie msza w zabytkowym kościółku z Matczyna. – Później czeka wielkie próbowanie cebularzy, korowajów, wędlin, serów i słodkości – mówi Tadeusz Pęzioł ze Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa Rzeczpospolitej Polskiej. Święto chleba będzie odbywać się dookoła kościoła z Matczyna.
Święto chleba w Muzeum Wsi Lubelskiej to także konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych. Od prestiżowego konkursu na najlepszy cebularz wypiekany na Lubelszczyźnie przez wyrób plecionek i chałek na scenie po zawody w przeciąganiu liny między piekarzami i publicznością. – Nikt nie wyjdzie głodny, na scenie będą grały orkiestry – dodaje Pęzioł.
Choć za wstęp na imprezę w Muzeum Wsi Lubelskiej trzeba zapłacić (bilety są po 8 i 4 zł), to przy okazji będzie można uczestniczyć w "Dożynkach dworskich”, które od godz. 14 będą trwały dokoła dworu z Żyrzyna.
Święto Karpia
Kto lubi ryby, powinien w niedzielę pojechać do wsi Maliniec w gminie Potok Wielki, gdzie o godz. 13.30 zacznie się "Święto karpia” promujące karpia z kopciuchy, jedną z najsłynniejszych potraw regionalnych Lubelszczyzny. – Zapraszam na degustację wielu potraw z karpia, regionalnych potraw z Lubelszczyzny i nalewek – mówi Tomasz Figura, szef Gminnego Ośrodka Kultury w Potoku Wielkim.
Będą konkursy kulinarne, zawody drwali, koncerty zespołów: Sanna, Biesiada Polska i Spektrum. Oraz prezentacja gospodarstw agroturystycznych z Lubelszczyzny.