Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

14 października 2011 r.
15:50
Edytuj ten wpis

Śledzik. Ryba czy zakąska?

Autor: Zdjęcie autora (SZ)
0 1 A A
 (Ewa Kubicka)
(Ewa Kubicka)

Dlaczego jesienią tak lubimy śledzie? Bo zwiększają poziom serotoniny i likwidują chandrę. W lubelskim barze Top-Top jeszcze można zjeść śledzika na zakąskę. Gdzie jeszcze na Lubelszczyźnie można na niego wpaść?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dlaczego warto jeść śledzie? Wiadomo, że są źródłem łatwo przyswajalnego białka. Ale jest ważniejszy powód. Naukowcy sprawdzili, że aż 70 procent tłuszczu zawartego w tej rybie to dobroczynne dla zdrowia kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone.

Szczególnie cenny jest kwas EPA, który rozszerza naczynia krwionośne, redukuje zlepianie krwinek i tworzenie zakrzepów. Ponadto reguluje ciśnienie tętnicze krwi oraz obniża poziom cholesterolu, a przy tym zwiększa odporność.
– Jedzenie ryb bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 może być rodzajem profilaktyki antyzawałowej i antynowotworowej – powtarza dr Franciszek Monies, znany puławski kardiolog.

Jeden śledź to "pakiet” łatwo przyswajalnych witamin i mikroelementów. To bogate źródło witamin A i D oraz E, która ma działanie przeciwmiażdżycowe. Sledzie mają dużo B6 (100 g ryby pokrywa w 20 proc. dzienne zapotrzebowanie na B6) oraz witaminy B12 (jej zawartość w 100 g przewyższa dzienne zapotrzebowanie aż czterokrotnie). Śledzie mają dużo żelaza, cynku i miedzi oraz fosforu i jodu.
Mają także dużo potasu, który ułatwia usuwanie nadmiaru wody z organizmu.

Badania naukowców potwierdziły, że kwas omega-3 przyśpiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu. Śledzie odchudzają, wpływają na poprawę nastroju przez zwiększenie poziom serotoniny. Śledzie działają antydepresyjnie, wzmacniają pamięć i koncentrację. Najlepsze są w wiejskim oleju z cebulką. Wymoczone przekładacie sparzoną cebulą, doprawiacie ziołowym pieprzem i zalewacie olejem. Sprawdźcie, jak smakują w roli drugiego dania.

Śledzie na gorąco

Składniki:

50 dag świeżych śledzi, 1 szklanka mleka, 4 dag suszonych grzybów, 1 czerstwa bułeczka, 2 cebule, sól, pieprz, olej, 1 jajko, pół szklanki tartej bułki, 3 łyżki mąki.

Wykonanie:

Śledzie sprawić, wyjąć kręgosłupy i ości. Wypłukać w zimnej wodzie, zalać mlekiem i odstawić na 2 godziny. Grzyby (namoczone na noc) ugotować i posiekać. Czerstwą bułkę namoczyć w wywarze z grzybów i dobrze odcisnąć. Cebulę drobno pokroić. Na patelni rozgrzać łyżkę oleju, przesmażyć cebulę, dodać grzyby i bułkę, sól i pieprz, dusić przez kilka minut.

Śledzie posypać pieprzem, do każdego nałożyć farsz. Oprószyć mąką, panierować w jajku i tartej bułce i usmażyć na rumiano. Podawać z obsmażanymi ziemniakami i sałatką szwedzką.

Hit. Śledzie Boryny

Przepis od Ignacego Gogolewskiego, który bardzo lubi gotować. Znakomity aktor, który był także dyrektorem Teatru Osterwy w Lublinie przepada za domowymi zupami.

– Zaczynam od bazy. Czyli zwykłej kartoflanki. Potem zaczynam dodawać, co mi do głowy przyjdzie. A to dobrej kiełbasy, a to wędzonki, a to więcej marchewki – mówi Gogolewski.

Największą słabość ma do szprotek. – Zapamiętałem je z dzieciństwa, kiedy babcia Antonina wysyłała mnie na targ. Za-pamiętałem tamten smak na zawsze. Ilekroć idę przez targ, kupuję sobie parę deko, żeby pokosztować. No i bardzo lubię śledzie. Często je robię, mam na nie swój patent. Nazwałem je nawet "Śledzie Boryny” – dodaje znakomity aktor.

A oto przepis, który każdy może po swojemu zmodyfikować.

Śledzie wymoczyć. Cebulę pokroić w plastry, sparzyć wrzątkiem. Winne jabłka pokroić w plastry. Dobrą, kwaśną śmietanę doprawić czosnkiem, świeżo mielonym pieprzem, chili, wymieszać, spróbować, jak trzeba dodać innych przypraw, tak, żeby smak był harmonijny.

W garnku układać warstwami śledzie, cebulę, jabłka, śledzie, cebulę, jabłka. Zalać śmietaną i odstawić.
Zjeść dobrą porcję. Najlepiej smakują pod kieliszek mrożonej wódki...

Śledzie korzenne

To jeden z najciekawszych przepisów na śledzie, wywodzący się z XVII kuchni staropolskiej. Do ryb bardzo często dodawano zamorskie korzenie oraz toruńskie pierniki.

Składniki:
Pół kg śledzi, 15 dag suchego piernika, 15 dag orzechów włoskich, 4 łyżki miodu, 4 łyżki octu winnego, 6 ziaren goździków, 6 ziaren pieprzu, 6 ziaren ziela angielskiego, 0,3 l oleju.

Wykonanie:
Śledzie moczymy 24 godziny w mleku. Po odfiletowaniu ściągamy skórę. W moździerzu rozbijamy goździki, ziele i pieprz. Na patelni podgrzewamy olej do 40 stopni i wrzucamy przyprawy. Powstałą marynatą zalewamy śledzie na 10 godzin.
Suchy piernik ścieramy na tarce. Siekamy orzechy. Dodajemy 4 łyżki miodu i 4 łyżki octu winnego. Po wymieszaniu smarujemy śledzie i zwijamy w koreczki.

Śledzie imbirowe

Składniki:
Pół kg śledzia, pół łyżeczki startego kłącza imbiru, pół łyżeczki gałki muszkatołowej, 6 goździków, pół łyżeczki cynamonu, pół łyżki miodu, pół szklanki oliwy, sok z cytryny, sól, pieprz, łyżka posiekanej skórki pomarańczowej w skórce.

Wykonanie:
Filety śledziowe pociąć na małe porcje. Miód rozetrzeć z sokiem z cytryny. Dodać oliwę. W moździerzu utłuc goździki. Zetrzeć na tarce gałkę. Dodać wszystkie przyprawy, wymieszać, polać sosem śledzie. Posypać skórką pomarańczową.

Tatar ze śledzia

Filety śledziowe osącz z oleju i pokrój w drobną kostkę. Cebule obierz i posiekaj. Korniszony i paprykę pokrój w kostkę.

Na talerzykach rozłóż porcje śledzi i pokrojone warzywa. Skrop je sokiem z cytryny, oliwą, lekko oprósz pieprzem. Udekoruj listkami natki i plasterkami cytryny.

Doskonałym dodatkiem do śledziowego tatara są kapary. I marynowane grzybki.
Do tatara podajemy młynek z białym pieprzem. Można podać ocet balsamiczny.
Tatar ze śledzia jest najlepszy z razowym chlebem, posmarowanym dobrym masłem.

Pozostałe informacje

Strefa buforowa: jest decyzja. Zakaz od czwartku
GRANICA

Strefa buforowa: jest decyzja. Zakaz od czwartku

Nowe przepisy wprowadzają zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej. Strefa buforowa będzie obowiązywać co najmniej 90 dni.

Wypadek, siostrzenica, kaucja. Prawdziwe były tylko pieniądze, która straciła 75-latka
OSZUSTWO

Wypadek, siostrzenica, kaucja. Prawdziwe były tylko pieniądze, która straciła 75-latka

We wtorek w godzinach wieczornych do 75-letniej mieszkanki powiatu tomaszowskiego zadzwoniła kobieta podająca się za jej siostrzenicę. Rozpaczliwym głosem tłumaczyła, że miała bardzo poważny wypadek drogowy i potrzebuje kilkadziesiąt tysięcy złotych na kaucję, w przeciwnym razie zostanie zatrzymana przez policję.

Finał konkursu w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim
EKO
galeria

W tych szkołach znają się na laniu wody

Pokazaliśmy, w jaki sposób dbać o tę wodę, bo ona jest w naszym życiu bardzo ważna – podkreśla Justyna Kramarczuk ze Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach. To jedna z 39 szkół, które wzięły udział w trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”.

Przedstawiamy realne zastosowanie pomostów roboczych w praktyce. Sprawdź!

Przedstawiamy realne zastosowanie pomostów roboczych w praktyce. Sprawdź!

Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że dobrej klasy pomosty robocze są niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie zadań na różnego rodzaju wysokościach. Mówimy tutaj o pracy maksymalnie bezpiecznej, komfortowej oraz funkcjonalnej.

Weź udział w tworzeniu Carnavalu Sztukmistrzów i Re:tradycji
WAKACJE

Weź udział w tworzeniu Carnavalu Sztukmistrzów i Re:tradycji

W wakacje czekają na nas dwa największe festiwale w Lublinie, które przyciągają turystów z całej Polski oraz świata - Carnaval Sztukmistrzów oraz Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Można wziąć udział we współtworzeniu tych imprez zgłaszając się na wolontariusza.

Ruszył kongres Trójmorza w Lublinie
galeria

Ruszył kongres Trójmorza w Lublinie

Samorządowy Kongres Trójmorza to idea, która ma łączyć samorządowców z 13 krajów. W tym roku debata będzie się skupiać między innymi na sztucznej inteligencji, bezpieczeństwie energetycznym oraz kluczowej infrastrukturze.

Zderzenie karetki i osobówki. Jest 4 rannych

Zderzenie karetki i osobówki. Jest 4 rannych

Karetka jadąc na sygnale uderzyła w tył auta osobowego, którego kierowca skręcał w lewo na parking przed sklepem. Cztery osoby trafiły do szpitala.

Budowa obwodnicy Chełma
WIDEO
film

Obwodnica Chełma pędzi, reszta czeka na decyzje w urzędniczej kolejce

Drogowcy modlą się o pogodę i gonią z budową obwodnicy Chełma w ramach drogi S12 oraz drugiej nitki na „19”, omijającej Kock i Wolę Skromowską. Pozostałych 11 odcinków ekspresówek czeka w kolejce na rozpoczęcie budowy.

Doświadczony obrońca zostaje w Górniku Łęczna na kolejny sezon

Doświadczony obrońca zostaje w Górniku Łęczna na kolejny sezon

Górnik Łęczna w środę poinformował, że nową umowę z klubem podpisał doświadczony obrońca Jonathan de Amo

Coraz więcej osób decyduje się na tę formę ogrzewania domów

Sprzęt nie spełniał wymogów i nie trafi na rynek

462 sztuki pomp ciepła nie trafi do obrotu z powodu braku odpowiednich certyfikatów. Za producentów wziął się UOKiK i KAS.

Próbował zabić swojego ojca. Resztę życia może spędzić za kratami

Próbował zabić swojego ojca. Resztę życia może spędzić za kratami

23-latek ranił nożem w gardło swojego śpiącego ojca. Został już tymczasowo aresztowany.

Odwieczny dylemat — wiszący czy stojący uchwyt na papier toaletowy? Podpowiadamy!

Odwieczny dylemat — wiszący czy stojący uchwyt na papier toaletowy? Podpowiadamy!

W każdej toalecie niezależnie od jej stylu i rozmiaru znajduje się uchwyt na papier toaletowy. Choć z pozoru może wydawać się to banalnym zadaniem, w rzeczywistości wybór odpowiedniego uchwytu wiąże się z wieloma dylematami. Najważniejszym z nich jest kwestia sposobu montażu — wiszący czy stojący? Z tego artykułu dowiesz się jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego uchwytu na papier toaletowy, a także poznasz wskazówki dotyczące doboru konkretnego modelu do różnych typów łazienek.

Kosmetyki dla całej rodziny – czy to możliwe? Sekrety pielęgnacji, którą pokochacie wszyscy!

Kosmetyki dla całej rodziny – czy to możliwe? Sekrety pielęgnacji, którą pokochacie wszyscy!

Masz dość przeciążonych półek w łazience? Zastanawiasz się, czy istnieją kosmetyki, które może używać cała rodzina i które będą odpowiadać potrzebom dzieci i rodziców? Podpowiadamy, jak odchudzić rodzinną kosmetyczkę i odnieść na tym korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Jak pozycjonowanie lokalne może pomóc zdobyć klientów w Twojej okolicy?

Jak pozycjonowanie lokalne może pomóc zdobyć klientów w Twojej okolicy?

W tym artykule dowiesz się, na czym polega pozycjonowanie lokalne z Semcore. Usługa ta cieszy się ogromnym zaufaniem firm, które chcą dotrzeć ze swoją ofertą do odbiorców, którzy znajdują się na określonym obszarze geograficznym. Koniecznie dowiedz się więcej o pozycjonowaniu z Semcore i przekonaj się, jakie korzyści może przynieść Ci ta usługa.

Nowe szefostwo w zarządzie MPK Lublin

Nowe szefostwo w zarządzie MPK Lublin

Rada Nadzorcza Spółki powołała wczoraj nowego prezesa i wiceprezesa zarządu. To pracownicy od wielu lat związani z MPK.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium