W odrestaurowanym pałacu w Cieleśnicy rozkwita świeża, sezonowa, podlaska kuchnia oparta o własny warzywnik i stawy z rybami. Według rodzinnych przepisów Barbary i Dariusza Chwesiuków, gospodarzy tego pięknego miejsca
Podlasie to jedna z najbardziej atrakcyjnych kulinarnie krain na kulinarnej mapie naszego województwa. Słynne zeppeliny można zjeść w Uroczysku Zaborek, gdzie w sezonie działa restauracja w Białym Dworku. Zaborek przywiązuje dużą wagę do dań wegetariańskich, które wielokrotnie jadała tu Charlie Watts, perkusista zespołu The Rolling Stones.
Shirley Watts najpierw kupiła klacz Etnologię za 370 tysięcy euro. Potem usiadła na ganku starej plebanii w Zaborku, żeby nacieszyć oczy uroczyskiem. Jeśli towarzyszył jej mąż Charlie, siadali przy stole i zajadali się domowymi racuszkami. - Czuli się tu jak u siebie w domu - opowiadał Arkadiusz Okoń, który z żoną Lucyną stworzył w Zaborku swoje miejsce na ziemi.
Rodzinne smaki
Swoje miejsce stworzyli także Barbara i Dariusz Chwesiukowie, remontując okazały pałac w Cieleśnicy. Historyczne korzenie miejscowości sięgają 1526 roku, kiedy rodzina Cieleśnickich założyła tu folwark.
Na miejscu działa Manufaktura Cieleśnicka, gdzie na bazie swoich owoców i ziół produkuje się soki, konfitury, a nawet herbatki ziołowe, które są wykorzystywane w restauracji. Barbara Chwesiuk, właścicielka pałacu, kładzie nacisk na sezonowość dań.
Do legendy wśród gości pałacu (działa tu także hotel) przeszły śniadania w formie bufetu. Kiedy byliśmy tam w ostatni weekend, odwiedzając Święto Ziół, na śniadanie podano płatki żytnie, jogurt nadbużański, twarożek z konfiturą paprykową, biały ser z miodem, jajo faszerowane ziołami, jajko sadzone ze szczypiorkiem, pastę z bobu i chleb pałacowy (pieczony na śniadanie), sałatkę warzywną, małosolne ogórki zielone z miodem, zielony koktajl, porzeczki, agrest, naleśniki z serem, naleśniki z konfiturą mirabelkową, racuchy z miodem, sernik z bezą, kruche ciasto z maliną, kawę z cynamonem, herbatkę rumiankową.
- Pamiętam dania gotowane przez babcię. Choćby proste racuchy czy placki na sodzie. Chołodziec, czyli sama woda z koperkiem, ogórkami i cebulką, zakwaszoną. Do tego ziemniaki ze skwarkami. Młode, nie obierane tylko skrobane. Podajemy to w restauracji. Tak jak babciny chołodziec. Moja babcia do mięsa podawała lemieszkę. I u mnie w domu tradycyjnym daniem był królik z domowym makaronem. Królik oczywiście w pysznym sosie, w którym makaron aż pływał - opowiada Barbara Chwesiuk.
Chłodnik nadbużański
Składniki: 50 dag liści szczawiowych, 2 świeże ogórki, 2 jajka na twardo, 1 litr kwaśnego mleka, 20 dag słodkiej śmietanki, 1 litr wody, 15 gałązek kopru, kilka łyżek szczypiorku, sól.
Wykonanie: na wrzątek wrzucić posiekany szczaw, gotować 10 minut. Schłodzić. Wlać wywaru do garnuszka, dodać śmietanę, wymieszać, wlać do chłodnika. Dodać kwaśne mleko, pokrojone ogórki, szczypior, koper, jajka, posolić. Podawać z gorącymi kartoflami.
Gołąbki z tartych ziemniaków
Składniki: główka kapusty, 2 kg ziemniaków, 1 cebula, 2 łyżki masła lub smalcu, 1 jajko, 200 g kaszy jęczmiennej drobnej, 200 g kaszy manny, 1 łyżka soli, 1 łyżeczka pieprzu.
Wykonanie: sparzyć główkę kapusty, ziemniaki zetrzeć na tarce, wcześniej zaparzyć kaszę. Do starych ziemniaków dodać jajko, cebulę, sól, pieprz i zaparzoną kaszę. Wyrobić ciasto. Przygotowane ciasto zawijamy w liście kapusty i układamy w garnku. Zalewamy wrzącą wodą. Gotujemy 1,5 godz. na wolnym ogniu. Gołąbki podawać z tłuszczem lub sosem grzybowym.
Królik w śmietanie
Składniki: 1 tuszka królika, 1 opakowanie śmietany, 3 łyżki mąki, po 1 cebuli, marchewce i pietruszce, kawałek selera, listek laurowy, ziele, sól, pieprz, olej rzepakowy, 1 opakowanie makaronu.
Wykonanie: królika podzielić na części, posolić, oprószyć mąką i usmażyć oleju. Przełożyć do naczynia żaroodpornego, podlać wodą, piec 20 minut. Dodać przesmażone warzywa, listek, ziele, podlać wodą, wstawić na 15 minut. Dodać śmietanę, doprawić. Podawać z makaronem.
Lemieszka
Składniki: kilogram ziemniaków, 10 dag mąki, sól, pieprz, 15 dag słoniny, 1 cebula.
Wykonanie: ziemniaki obrać, ugotować, odlać wodę do drugiego naczynia. Wlać do ziemniaków 2 szklanki. Powoli sypać mąkę ubijając ziemniaki, wstawić na mały ogień, prażyć kilka minut. Na patelni stopić słoninę, podsmażyć z cebulą, doprawić solą z pieprzem. Wyłożyć lemieszkę na półmisek, na środku zrobić chochlą dołek, wlać omastę. Nabierać łyżką lemieszką, maczać w omaście. Można popijać śmietaną
Pierogi z sandaczem
Składniki: 10 dag ciasta na pierogi, 30 dag fileta z sandacza, 2 jaja na twardo, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, bułka namoczona w mleku, 1 cebula, sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Wykonanie: cebulę przesmażyć, sandacza i jaja posiekać. Dodać bułkę, natkę, wyrobić i przyprawić. Ciasto rozwałkować, wycinać krążki o średnicy 7 cm, nakładać farsz, skleić pierogi i ugotować. Polać zrumienionym masłem. Podawać z kurkami (pieczarkami, boczniakiem) w śmietanie.
Sandacz po polsku z bobem
Składniki: 1 kg sandacza, 3 marchewki, 1 pietruszka, ćwierć selera, listek laurowy, pieprz, ziele angielskie, 3 jaja na twardo, 1 kg młodego bobu.
Wykonanie: oczyszczonego sandacza posolić i włożyć do specjalnej wanienki do gotowania ryb. Koniecznie grzbietem do góry. Umieścić w warzywnym wywarze. Wykładamy na półmisek. Obkładamy plastrami jajek. Można skropić olejem. Podajemy z warzywami z wody. Można podlać sosem śmietanowym lub koperkowym.