Sałatka z młodej pokrzywy, zupa z sałaty, postny żurek owsiany i śledzie z kartoflami. Zapomniane smaki przednówka towarzyszą oczekiwaniu na Wielkanoc.
Sałatka z mniszka i pokrzywy
Składniki: garść młodych listków sparzonej pokrzywy, garść młodych listków mniszka, kilka listków sałaty lodowej, jeden pomidor, 4 ząbki czosnku, pęczek zielonej pietruszki, 1 kostka sera feta, oliwa, sól, czosnek.
Wykonanie: porwane liście sałaty wymieszać z młodymi listkami pokrzywy i mniszka. Dodać plastry pomidora, ser pokrojony w kostkę, doprawić oliwą, czosnkiem, solą i pieprzem. Odstawić na pół godziny, żeby sałatka się przegryzła.
Zupa sałatowa z Wojciechowa
Składniki: główka zielonej sałaty, 1 kostka rosołowa, litr wody, pieprz, sól, pęczek zielonego koperku, małe opakowanie śmietany lub jogurtu.
Wykonanie: liście sałaty dokładnie umyć i wrzucić do zimnej wody. Wyjąć i porwać palcami na drobne kawałki. Nie wolno sałaty kroić nożem. Zagotować bulion, wrzucić sałatę, gotować 10 minut doprawiając solą i pieprzem. Pod koniec gotowania wrzucić posiekany koper i doprawić śmietaną. Jest to niskokaloryczna zupa, szczególnie polecana przy diecie odchudzającej.
Składniki: 3 główki sałaty, kilka gałązek kopru, 1 główka polskiego czosnku, woda, sól oraz 1 kg kości wołowych, listek laurowy, ziele angielskie, zielony szczypior, koper, 1 kubek śmietany, 1 łyżka mąki.
Wykonanie: sałatę, czosnek i koper zalać przegotowaną, zimną wodą z solą. Zostawić na 3-4 dni w ciepłym miejscu. Ugotować wywar z kości z dodatkiem liścia laurowego, ziela angielskiego, pokrojonego szczypiorku i koperku. Pod koniec gotowania wyciągnąć kości, dodać pokrojoną sałatę kiszoną, następnie zaprawić śmietaną z jedną łyżką mąki. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Na koniec dolać kwas z kiszonej sałaty.
Żurek ze śledziem
Składniki:
na zakwas owsiany: 50 g płatków owsianych górskich, 150 ml ciepłej wody, 4 ząbki czosnku, listek laurowy, ziele angielskie, kawałek chleba na zakwasie.
na żurek: 4 płaty śledziowe, 1,5 litra bulionu warzywnego, 4 ziemniaki, 1 mały kubek śmietany, chrzan, pieprz.
Wykonanie: płatki owsiane zmiksować z ciepłą wodą. Dodać przyprawy, przelać do słoika, odstawić w ciepłe miejsce na trzy dni. Bulion zagotować, wrzucić pokrojone ziemniaki. Jak się ugotują, dodać zakwas, śmietanę i chrzan. Doprawić pieprzem, dodać filety śledziowe pokrojone w paski, krótko gotować.
To dawniej powszedni posiłek w czasie Wielkiego Postu. Połączenie zimnych śledzi i gorących kartofli jest doskonałe.
Składniki: 4 płaty śledziowe w zalewie octowej, 1 cebula, 1 małe opakowanie śmietany, 8 kartofli ugotowanych w mundurkach, masło, sól, pieprz.
Wykonanie: ziemniaki ugotować w mundurkach. Przekroić na pół, pomiędzy włożyć masło. Ułożyć na talerzach wraz ze śledziem w towarzystwie plastrów cebuli i śmietany. Doprawić solą i pieprzem.
Babka ziemniaczana
Składniki: 1,5 kg ziemniaków, 30 dag cebuli, 3 jaja, 3 łyżki mąki, 4 łyżki oleju, bułka tarta, majeranek, kminek, sól, pieprz.
Wykonanie: obrać ziemniaki. Połowę zmiksować, połowę zetrzeć na drobne wiórki, włożyć do dużej miski i wymieszać. Posiekaną cebulę i drobno pokrojone pieczarki udusić na oleju. Do ziemniaków wbić jaja, wsypać 3 czubate łyżki mąki i wymieszać. Na koniec dodać uduszone pieczarki, łyżkę majeranku, sól, pieprz i ewentualnie inne przyprawy. Dużą formę wysmarować tłuszczem, obficie obsypać tartą bułką i wypełnić masą ziemniaczaną. Piec 2 godziny w temp. około 150°C.
Miód sosnowy
Czyli syrop z młodych pędów sosny. To z jednej strony lek na przeziębienie, z drugiej smaczny dodatek do chleba, białego sera czy domowych ciasteczek.
Składniki: 1 litr młodych pędów sosny, cukier, przegotowana woda.
Wykonanie: młode pędy sosny delikatnie opłukać, układać warstwami w słoiku, przesypując łyżką cukru. Na koniec dolać odrobinę wody. Zakręcić i odstawić w ciepłe, słoneczne miejsce. Po tygodniu miód jest gotowy.