Piżmowa najlepsza jest na zupę. Mała hokkaido: pieczona. Z dyni makaronowej zrobimy pyszny makaron. A dynia zwyczajna świetnie sprawdzi się w marynatach i piklach. Właśnie trwają dyniowe żniwa. Oto 7 sprawdzonych przepisów na potrawy z dyni.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Dlaczego dynia? Ma dużo beta karotenu, który wzmacnia system odpornościowy, zapobiega nowotworom i chorobom serca. Oraz minerałów, takich jak: sód, potas, magnez, wapń żelazo i fosfor. Oraz witamin z grupy B, witaminę C i kwas foliowy. Jej pestki zawierają dużo białka i cynku oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. W październiku dynie rządzą w sklepie i na targu. A więc do dzieła.
Dynia z soczewicą
Składniki: 50 dag dyni, 25 dag soczewicy, 5 łyżek masła, 5 ząbków czosnku, 1 cebula, sól, pieprz, natka pietruszki.
Wykonanie: pokrojoną dynię włożyć do garnka. Dodać namoczoną przez noc soczewicę. Zalać wodą. Dodać 3 łyżki masła. Następnie posiekany czosnek, a pod koniec gotowania podsmażoną na złoto cebulę. Doprawić solą z pieprzem. Ozdobić natką pietruszki.
Marynowana
Składniki: 4 kg dyni, 1,5 litra octu z białego wina, cytryna, laska wanilii, kawałek świeżego korzenia imbiru, 1,5 kg cukru, 1 - 2 laski cynamonu, łyżka goździków.
Wykonanie: dynię obrać, usunąć pestki. Miąższ pokroić na plasterki i przełożyć do miski. Połowę szklanki octu rozcieńczyć taką samą ilością wody, zalać dynię, odstawić na noc w chłodne miejsce. Cytrynę obrać, wycisnąć sok. Wydrążyć miąższ wanilii, strąk pokroić na cztery części. Zalać 1,5 szklanki wody, resztą octu i sokiem z cytryny, dodać obrany imbir, cukier, skórkę cytrynową, goździki i cynamon. Zagotować.
Dynię osączyć i wkładać porcjami do wrzącej zalewy. Wyjmować natychmiast, gdy stanie się szklista. Zalewę zdjąć z ognia i ostudzić. Dynię przełożyć do słoików, polać zimną zalewą. Szczelnie zamknąć słoiki, ustawić je na blasze piekarnika wypełnionej gorącą wodą. Pasteryzować godzinę w temperaturze 200ºC. Piekarnik wyłączyć, słoiki pozostawić w nim jeszcze przez pół godziny.
Pierogi z dynią i jabłkami
Na ciasto: 1 kg mąki, 2 jaja, 4-5 dag drożdży, szczypta soli, woda. Na farsz: 1 kg dyni, 20 dag suszonych jabłek, szczypta cynamonu, cukier do smaku.
Wykonanie: kawałki dyni zemleć przez maszynkę, dodać obgotowane, wystudzone i przekręcone przez maszynkę jabłka. Doprawić cukrem, cukrem waniliowym i cynamonem do smaku. Z podanych składników wyrobić gładkie ciasto, zostawić do wyrośnięcia na około pół godziny. Następnie zagnieść ponownie na stolnicy, wykrawać szklanką krążki, kłaść nadzienie (farsz) i zlepić brzegi. Gotować 3 minuty od wypłynięcia na wierzch.
Pieczona Hokkaido z rozmarynem
Składniki: 2 małe dynie hokkaido, 1 główka czosnku, świeży rozmaryn, sól, pieprz.
Wykonanie: dynie obrać, pokroić na kawałki. Każdy posmarować oliwą, doprawić solą z pieprzem. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Ułożyć dynie, czosnek w łupinach, rozmaryn. Piec 25 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Podawać do mięsa.
Racuszki dyniowe
Składniki: 1 kg dyni, 25 dag mąki pszennej, sól, olej do smażenia.
Wykonanie: dynie obrać, zetrzeć na tarce. Wymieszać z przesianą mąką, osolić. Smażyć racuszki na rozgrzanym oleju. Podawać ze śmietaną lub z miodem.
Sałatka z dyni na ostro
Składniki: 30 dag dyni, 2 jabłka, 2 ogórki kiszone, 1 cebula, grzybki marynowane, majonez zmieszany z jogurtem, sól, pieprz, zielona pietruszka.
Wykonanie: dynię pokroić w kostkę, zblanszować, przełożyć do salaterki, schłodzić. Cebulę i ogórki kiszone pokroić w drobną kostkę. Dodać do dyni, wymieszać, doprawić pieprzem i solą. Dodać grzybki oraz jogurt wymieszany z majonezem. Posypać zieleniną.
Zupa dyniowa na boczku
Składniki: 30 dag dyni, 10 dag wędzonego boczku, 1 cebula, 1 marchewka, 1 ziemniak, 1 serek topiony, 2 łyżki masła, sól, pieprz, gałka muszkatołowa.
Wykonanie: dynię obrać, pokroić na kawałki, przesmażyć z posiekaną cebulą i wędzonym boczkiem. Zalać 1 litrem bulionu, dodać pokrojony ziemniak i marchewkę. Gotować 30 minut, wrzucić serek topiony, wymieszać. Doprawić do smaku pieprzem i solą.