Tylko 53 gospodarstwa w gminy Łęczna wyraziły chęć montażu paneli fotowoltaicznych. Program będzie jednak realizowany, bo magistrat też chce energii ze słońca
Przypomnijmy, że 7 marca tego roku w Łęcznej obyło się spotkanie dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych, wytwarzających prąd. Uczestniczyło w nim około 200 osób. Większość z nich deklarowała chęć montażu, ale paneli solarnych do podgrzewania wody użytkowej.
– Jak jednak wskazują eksperci, instalacje fotowoltaiczne, mimo wyższych kosztów inwestycji, są dużo efektywniejsze niż kolektory słoneczne, które służą wyłącznie do podgrzewania wody – mówił wówczas Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy magistratu w Łęcznej.
Argumentując decyzję szybszym zwrotem inwestycji miasto postawiło na fotowoltaikę. Wyznaczono termin składania ankiet kwalifikacyjnych na 18 marca. Teraz przedłużono go do 15 kwietnia.
– Do tej pory wpłynęły jedynie 53 ankiety. Program jednak będzie realizowany, bo zamierzamy także zamontować panele fotowoltaiczne na dachu naszego urzędu – mówi Kuczyński. – Posłużą do zasilania m.in. naszych biurowych komputerów i serwerów.
Według wstępnych obliczeń, koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW (największej) wyniósłby ok. 18 tysięcy złotych, z czego właściciel posesji musiałby wyłożyć 7 lub 8 tysięcy złotych ze swojej kieszeni.
– To są jednak wyliczenia wstępne, bowiem nie wiemy, jakie będą kwoty zaproponowane w przetargu przez potencjalnych wykonawców tych instalacji. Prawdopodobnie będą o wiele niższe – przypuszcza rzecznik.
Sprawa rozbijała się też o kwotę wstępną, czyli opłatę za ekspertyzę techniczną i plany montażu paneli fotowoltaicznych na dachu. Pierwotnie mówiło się, że będzie to 500–600 złotych od każdego domu.
– Kwota będzie jednak o wiele niższa. Dokładnie nie można jej dziś określić, podobnie jak poziomu finansowania. To wszystko zależy od rozstrzygnięć konkursu w Urzędzie Marszałkowskim, który wyłoni gminy zakwalifikowane do montażu paneli. Z tego samego powodu nie można też nic pewnego powiedzieć o poziomie dofinansowania montażu paneli – dodaje rzecznik.
Przypomnijmy, że według wstępnych informacji poziom dofinansowania został określony na 65 proc. Do tego należy doliczyć VAT.