Nie milkną echa otwarcia kładki prowadząca na Stare Miasto. Opinie są podzielone. Jedni twierdzą, że niepotrzebnie wydano pieniądze na budowę tego obiektu, inni radzą poczekać z ocenami na końcowy efekt.
– Sam Urząd Miejski zauważył, jak wielu mieszkańców jest niezadowolonych z tej inwestycji. Nie rozumieją, jak można było wydać 2 miliony złotych na taką kładkę. A potem się dziwimy, że burmistrzowi brakuje pieniędzy np. na odśnieżanie – mówi opozycyjny radny Mariusz Fijałkowski, który jest jednym z największych krytyków tej budowy.
Z kolei radny Piotr Kotuła radzi poczekać z ocenami. – Radzę poczekać na efekt finalny i zakończenie trzeciego etapu rewitalizacji Starego Miasta – mówi radny. – Z planów wynika, że teren pod kładką ma być zagospodarowany. Wówczas będzie można ocenić, czy ta inwestycja jest trafiona, czy chybiona – dodaje Kotuła.
– Budowę kładki postulowali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych przed III etapem rewitalizacji. Dzięki tej inwestycji połączono Stare Miasto z osiedlem mieszkaniowym. Rodzice mogą bezpieczniej odprowadzić dzieci do szkoły czy przedszkola, przemieszczając się nad drogą wojewódzką – dodaje Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy UM Łęczna. Pod kładką nad ul. Lubelską ma niebawem pojawić się skwer.
W ciągu kilku ostatnich lat Stare Miasto w Łęcznej, składające z unikalnych trzech rynków, przeszło gruntowną metamorfozę. W dwóch etapach odnowiono Rynek I i III. Ponadto nowe oblicze zyskał Park Podzamcze oraz spichlerz. W tym ostatnim, podniesionym z ruiny, zorganizowano centrum społeczne, w którym mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy.
Ostatni etap to trwająca rewitalizacja Rynku II. Położono już nową sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. Trwa budowa kamienicy przy Rynku II, w której znajdzie się Centrum Działań Społecznych i 12 mieszkań. Wymienione zostanie oświetlenie, a remont obejmie wszystkie ulice i chodniki.
Zakończenie wszystkich robót w drugim etapie rewitalizacji zaplanowano na listopad 2022 roku.
Urząd Miejski zapowiada dalsze inwestycje. Mówi się o odnowie doliny rzeki Świnki wraz z ulicą Lubelską. Przy ujściu tej rzeki do Wieprza zapowiadana jest przystań kajakowa i stanowisko do łowienia ryb, a także wiaty odpoczynkowe, parking, miejsce na ognisko.
Kolejna kładka, tym razem nad Świnką, ma połączyć Stare Miasto z parkiem Podzamcze. Na rewitalizację doliny Świnki wraz z całą infrastrukturą, w tym kładką przez Świnkę, Gmina Łęczna złożyła dwa wnioski o dofinansowanie, które są obecnie na etapie oceny.