Nie wiadomo, jak zareagują na to Grzegorz Schetyna i Jarosław Kaczyński. W Radzie Powiatu Łęczyńskiego może powstać sojusz Prawa i Sprawiedliwości oraz tworzonej przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną Koalicji Obywatelskiej.
- Porozumienie na 90 proc. jest już zawarte. Oba ugrupowania są po słowie, ale z ogłoszeniem szczegółów czekają na pierwszą sesję rady – mówi nasz informator i dodaje, że uzgodniona jest już także kwestia stanowisk. Nieoficjalnie stanowisko starosty ma objąć Piotr Rybak, który w wyborach osiągnął najlepszy wynik z kandydatów PiS.
W 17-osobowej radzie Prawo i Sprawiedliwość ma siedem mandatów i do współrządzenia w powiecie potrzebuje co najmniej dwóch szabel. Po trzech radnych wprowadziły Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, a po dwóch lokalne komitety Wspólna Sprawa i Twój Samorząd.
– Rozmawiamy ze wszystkimi. Nie ma jeszcze żadnych rozstrzygnięć, ale wszyscy deklarują wolę współpracy. Na razie nie doszło do spotkania z PSL, ale pracujemy nad tym – mówi Krzysztof Niewiadomski, pełnomocnik PiS w powiecie łęczyńskim.
– Prowadzimy takie rozmowy, bo rozmawiać zawsze trzeba. Na razie nie ma efektów – przyznaje Krzysztof Bojarski, radny sejmiku województwa i szef powiatowych struktur PO.
- Nie wykluczam, a wręcz jest to prawdopodobne, aby PiS porozumiał się Koalicja Obywatelską. Z nami nikt nie rozmawiał. Będziemy bacznie przyglądać się działaniom nowego zarządu powiatu – mówi z kolei Teodor Kosiarski, radny Wspólnej Sprawy.
Prawo i Sprawiedliwość możliwości współrządzenia szuka także w łęczyńskiej Radzie Miasta, w której ma ośmiu przedstawicieli. Związany z nowo wybranym burmistrzem Leszkiem Włodarskim komitet Wspólna Sprawa ma ich dziesięciu.
– Włodarski jest już na 99 proc. dogadany z Piotrem Winiarskim (niedawny kandydat na burmistrza – przyp. red.) z PiS. Po obu stronach jest wola współpracy Stworzą koalicję dysponującą w sumie 18 głosami – dodaje nasz informator. Pierwszą sesję Rady Miasta zaplanowano na 23 listopada.