Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

14 kwietnia 2016 r.
6:42

Minister: Zyski z Bogdanki nie będą kołem ratunkowym dla Śląska. Europoseł: Powody do trwogi jednak są

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Wiceminister Grzegorz Tobiszowski zapewniał, że Bogdanka pozostaje niezależnym, samodzielnym podmiotem (fot. Maciej Kaczanowski)
Wiceminister Grzegorz Tobiszowski zapewniał, że Bogdanka pozostaje niezależnym, samodzielnym podmiotem (fot. Maciej Kaczanowski)

Zyski z Bogdanki nie będą kołem ratunkowym dla Śląska – z takim przesłaniem przyjechał wczoraj na Lubelszczyznę wiceminister resortu energii. – Wcale mnie nie uspokoił – mówi europoseł Krzysztof Hetman i wskazuje na zaangażowanie właściciela kopalni w ryzykowną akcję ratowania śląskiego górnictwa.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy 24 marca z Ministerstwa Energii w świat poszła informacja, że Enea, właściciel Bogdanki, będzie wspierać „dołujące” kopalnie na Śląsku, akcje lubelskiej spółki spadły. W reakcji europoseł PSL Krzysztof Hetman i samorządowcy z powiatu łęczyńskiego zaapelowali do lubelskich parlamentarzystów i wojewody o roztropne decyzje w sprawie Lubelskiego Węgla.

Wczoraj doczekali się kontrreakcji ze strony wiceministra resortu energii Grzegorza Tobiszowskiego. – Zaangażowanie kapitałowe Enei w Polski Holding Węglowy jest fałszywie interpretowane jako zaangażowanie kapitałowe Bogdanki. Stawianie sprawy w ten sposób to nieprzyzwoita manipulacja. Bogdanka pozostaje niezależnym, samodzielnym podmiotem – zapewniał Tobiszowski.

Projekt pod nazwą Polski Holding Węglowy ma być receptą na kłopoty śląskich kopalni. W jego skład ma wchodzić Enea, Weglokoks Kraj i mocno deficytowy Katowicki Holding Węglowy. I to właśnie zaniepokoiło europosła i samorządowców.

– Właśnie po to był nasz apel, aby pan minister przyjechał i wytłumaczył, czy wypracowywane w Bogdance zyski będą ratowały śląskie zakłady – mówi Hetman. – Chodziło nam o odpowiedź na pytanie, czy te zyski będą czy nie będą odbierane Bogdance.

Czy wypowiedź wiceministra uspokoiła Hetmana? – Powody do trwogi jednak są, bo do statutu Bogdanki wprowadzono zapis o realizacji przez lubelską kopalnię strategii grupy Enea. Trzeba się temu uważnie przyglądać, aby na końcu nie okazało się, że Bogdanka będzie jak najbardziej samodzielnym podmiotem, ale bez samodzielności w wydawaniu wypracowanych zysków na nowe miejsca pracy, na rozwój kopalni. Nie jestem uspokojony – nie ukrywa europoseł.

Wiceminister Tobiszowski mówił też o planach resortu. Zapewniał, że wciąż poważnie analizowany jest pomysł budowy elektrowni na węgiel pod Łęczną o mocy 500 MW. Zapowiedział również opodatkowanie importowanego węgla, przede wszystkim z Rosji. – To wyrówna szanse polskiego sektora węglowego – przekonywał.

Odniósł się także do sporu Bogdanki z PD Co – koncernem z polsko-australijskim kapitałem planującym budowę po sąsiedzku kopalni Jan Karski.

– Dzisiejsi obrońcy Bogdanki, jakoś nie pamiętają, że za rządów PO i PSL blokowali jej rozwój, a pan Hetman wypowiadał się, że to australijska firma może liczyć na wsparcie – grzmiał wiceminister. Zarzucił poprzedniemu rządowi, że zablokował uzyskanie przez Bogdankę koncesji wydobywczej na złoża w gminie Cyców, o które starali się także, a dziś badają Australijczycy.

– Jakie były znamiona tej decyzji? Prorozwojowe czy blokujące rozwój Bogdanki – pytał wiceminister i poinformował, że obecne Ministerstwo Ochrony Środowiska skróciło okres koncesji badawczej dla australijskiej firmy do 10 lutego 2017 (pierwotnie był to rok 2018 – przyp. red.). – Niech wreszcie zdecydują, czy zainwestują w nową kopalnię, czy poprzez badania będą blokować rozwój Bogdanki – dodał.

Do słów wiceministra odniósł się Mirosław Taras, członek Rady Nadzorczej PD Co, a kiedyś prezes Bogdanki. – Wniosek o koncesję wydobywczą złożymy w pierwszym kwartale 2017 roku – podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi. – PD Co zainwestowała w Polsce kilkadziesiąt milionów dolarów i przyciągnęła poważnych międzynarodowych inwestorów zainteresowanych wydobyciem węgla. Naszym podstawowym celem jest budowa nowoczesnej kopalni, a to oznacza stworzenie 2000 miejsc pracy i aktywizację zawodową najbiedniejszego regionu Polski – dodał Taras.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium