Rinke Rooyens, holenderski producent telewizyjny, który od wielu lat mieszka w Polsce, spędził pięć dni i pięć nocy we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Tak powstał film dokumentalny – kilkadziesiąt minut pełnych emocji i ludzkich problemów pokazanych z dużym wyczuciem i wrażliwością. Emisja już dzisiaj.
– Miałem możliwość obejrzenia tego odcinka przed emisją – mówi dyrektor SPZOZ w Łęcznej Krzysztof Bojarski. – Mimo, że jako szef tej placówki, wiem jak wygląda praca na tym oddziale, jak leczy się oparzonych pacjentów, jakie są problemy, to film zrobił na mnie olbrzymie wrażenie, ani przez sekundę nie poczułem się znudzony tym, co widziałem na ekranie – dodaje.
Z kolei, Rooyens wciela się w rolę sanitariusza – uczestniczy w obchodzie, asystuje przy zmianie opatrunków, przypatruje się operacjom. Dowiaduje się nowych rzeczy o specyfice pracy chirurga plastycznego i o stereotypach związanych z tym zawodem. Poznaje historie chorych, których życie i postrzeganie siebie zmieniło się o 180 stopni od chwili wypadku.
Rinke Royens, to scenarzysta i producent m.in. takich programów telewizyjnych jak Top Model czy The Voice Kids, który przygotowywał i prowadził także takie seriale jak „Rinke. Na krawędzi”, gdzie przez rok spotykał się z bezdomnymi oraz „Rinke. Za kratami”, gdzie dał zamknąć się w więzieniu, żeby widzowie mogli zobaczyć jak jest po tamtej stronie muru.
Nowy serial to cykl pokazujący miejsca, do których trafia się raczej nie z własnej woli. Wcześniejsze odcinki nagrywane były m. in. w ośrodku terapii uzależnień, w szpitalu psychiatrycznym, w hospicjum. Teraz czas na prezentację odcinka nakręconego w łęczyńskiej „oparzeniówce”. Zostanie on wyemitowany dziś, 10 listopada, o godz. 22.30 w TTV.
Tutaj można obejrzeć zwiastun odcinka.