Lecznica w Łęcznej szykuje się do rewolucji energetycznej. Plan zakłada budowę instalacji fotowoltaicznej oraz banku energii. W pierwszej kolejności powstaną jednak parkingi na 130 m bezpłatnych miejsc, bo dziś ludzie narzekają na brak miejsc przed szpitalem. Lecznica pozyskała właśnie działkę pod realizację tych planów.
Szpital formalnie przejął w użytkowanie sąsiednią nieruchomość o powierzchni 64 arów, na której powstanie parking. Akt notarialny ustanawiający użytkowanie podpisał 8 września Krzysztof Niewiadomski, starosta łęczyński, Michał Pelczarski wicestarosta i Krzysztof Bojarski dyrektor SPZOZ w Łęcznej.
– Teraz możemy rozpoczynać przygotowania dokumentacji, bo pomysł i koncepcja już jest – mówi dr Krzysztof Bojarski, dyrektor szpitala w Łęcznej. – Nowy teren chcę wykorzystać nie tylko na parkingi, ale także postawić tam konstrukcje pod fotowoltaikę oraz magazyn energii. Przygotowując ten proekologiczny i energooszczędny projekt szpital planuje pozyskać dofinansowanie z zewnątrz – dodaje/
Każdy, kto kiedykolwiek przyjeżdżał do szpitala wie, jak sprawa parkingów stała się ważna. Gdy 14 lat temu szpital rozpoczynał działalność miejsc było aż nadto. Z czasem gdy przybywało nowych oddziałów, powiększał się zakres usług to znalezienie miejsca stawało się problemem. W ostatnich latach coraz poważniejszym, bo auta zaczęły zajmować pas drogi dojazdowej.
Niemal dwa lata temu pojawiła się koncepcja, żeby powiększyć parking wykorzystując do tego sąsiednią działkę, Nieruchomość nie należała jednak do szpitala, ani do starostwa (czyli organu zarządzającego) lecz do gminy. Pierwszym krokiem do przejęcia nieruchomości było wprowadzenie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym - decyzja burmistrza o sprzedaży miejskiej działki Starostwu Powiatowemu w Łęcznej.
W lipcu Rada Miasta Łęcznej wyraziła na to zgodę, a ze względu na cel społeczny zgodziła się na sprzedaż nieruchomości o wartości 1,1 mln zł z 99 proc. bonifikatą.
– Dysponujemy już działką i możemy rozpoczynać przygotowania do inwestycji, a będzie to podwójna budowa, bo w dwóch lokalizacjach – dodaje dyr. Krzysztof Bojarski.
Druga część parkingu ma powstać za nowym skrzydłem, na działce szpitalnej. W obu lokalizacjach powstanie w sumie około 130 miejsc parkingowych i obie budowy prowadzone będą jednocześnie, bo to ograniczy koszty. Zakończenie parkingowej inwestycji przewidziane jest na koniec roku. Na sfinansowanie inwestycji fotowoltaicznej być może trzeba będzie poczekać, bo szpital chce pozyskać środki zewnętrzne.
– Ale bez względu na to czy budowę sfinansujemy sami, czy zdobędziemy pieniądze gdzie indziej, to parking szpitalny nadal będzie bezpłatny – podkreśla dyr. Bojarski. – Były wprawdzie pomysły by wprowadzić opłaty za parkowanie, ale uważam, że obciążanie chorych czy ich rodzin takimi kosztami nie jest konieczne – kończy dyrektor.