Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

13 lutego 2022 r.
20:32

Ekspertka z Lublina w nowej Radzie Medycznej. „Rada obrała nowy kurs”

48 3 A A
Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi
Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Powinniśmy skupić się na szczepieniach dzieci i młodzieży, bo w tych grupach wiekowych poziom wszczepienia jest bardzo niski - Rozmowa z Magdaleną Czarkowską, zastępcą dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie i członkiem nowej Rady ds. Covid-19, która od ubiegłej środy działa przy premierze Mateuszu Morawieckim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym się będzie pani zajmowała w nowej radzie covidowej?

- Jestem wśród kilkunastu medycznych ekspertów, jedynym z województwa lubelskiego. Będę odpowiadała za profilaktykę i zdrowie publiczne. W odróżnieniu od poprzedniej rady, obecna jest interdyscyplinarna. Oprócz ekspertów z ochrony zdrowia, są w niej również specjaliści z innych dziedzin między innymi prawnicy, ekonomiści, socjolodzy. Nowa rada, jako organ doradczy premiera i ministra zdrowia, powstała przede wszystkim po to, żeby walczyć ze skutkami pandemii, nie tylko medycznymi, ale też społecznymi i gospodarczymi. Tym się różni od poprzedniej, której głównym celem była walka z samą pandemią.

Do jej zadań należy analiza bieżącej sytuacji zdrowotnej, gospodarczej i społecznej. Będzie zajmować się przygotowywaniem propozycji w tym zakresie i opiniowaniem aktów prawnych oraz innych dokumentów, które będą miały wpływ na zagadnienia związane z pandemią.

Na pewno będę zabiegać o to, żeby położyć większy nacisk na rehabilitację pocovidową, która jest już dostępna dla pacjentów, ale należy rozważyć rozszerzenie jej zakresu o kolejne procedury. Powikłania po przechorowaniu Covid-19 nie dotyczą tylko układu oddechowego. Mogą to być również powikłania kardiologiczne, neurologiczne i psychiczne, które ujawniają się nawet wiele miesięcy po chorobie. To problem nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Coraz więcej młodych ludzi potrzebuje pomocy psychiatry ze względu na stany depresyjne, lękowe, próby samobójcze. Pandemia bardzo nasiliła te zjawiska, więc rehabilitacja w tym zakresie i szybki dostęp do specjalisty jest koniecznością. Wykorzystanie potencjału szpitali i jednostek rehabilitacyjnych w naszym województwie to nie tylko szansa na poprawę zdrowia mieszkańców, ale także możliwość rozwoju placówek na niespotykanym wcześniej poziomie.

Odpowiada pani również za profilaktykę. Jak przekonać ludzi do szczepień przeciwko Covid-19?

Powinniśmy skupić się na szczepieniach dzieci i młodzieży, bo w tych grupach wiekowych poziom wszczepienia jest bardzo niski. Myślę, że po powrocie dzieci do szkół, zapowiadanym na 21 lutego, będzie większy nacisk na szczepienia, również ze strony nauczycieli. Powinniśmy zaapelować do rodziców i przekazać merytoryczne argumenty, przedstawiając im chociażby statystyki ze szpitali, gdzie trafia coraz więcej dzieci. Praktycznie wszystkie są niezaszczepione. Niektóre bardzo ciężko przechodzą samą chorobę, u innych powoduje ona poważne wielonarządowe powikłania. Szczepiąc dzieci można ich przed tym uchronić. Wczesne diagnozy, kontrole, stały kontakt z placówkami POZ i szczepienia są w stanie zatrzymać pandemię.

A jak kwestię obowiązkowych szczepień medyków mają rozwiązać szpitale, które skarżą się, że nie mają narzędzi prawnych do egzekwowania tego od pracowników?

To indywidualna decyzja każdego dyrektora jak to prawnie rozwiąże. Jest wiele sposobów. Można zrobić tak jak w przypadku szczepień przeciwko WZW B, które są obowiązkowe i każdy pracownik musi je mieć, żeby mógł wykonywać swoje obowiązki. W naszym Instytucie pracownicy wypełniali oświadczenie, w którym zadaliśmy pytanie, czy od 1 marca będą spełniać wymogi nowego rozporządzenia ministra zdrowia. Nie pytaliśmy czy są zaszczepieni i iloma dawkami. Dotychczas nie było żadnego oporu ze strony pracowników. Istotną rolę odegrały też na pewno szkolenia pracowników, które prowadzi nasz zespół ds. kontroli zakażeń, którego przewodniczącą jest dr n. med. Grażyna Semczuk, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Na takich szkoleniach tłumaczymy, jak działają szczepienia i jakie przynoszą korzyści. Omawiamy też zagadnienia dotyczące reżimu sanitarnego.

Nie obawia się pani, że obecna rada covidowa podzieli los poprzedniej, która nie miała realnego wpływu na decyzje dotyczące pandemii, więc jej eksperci po prostu zrezygnowali?

Nie mam takich obaw, bo nowa rada ma zupełnie inne cele i nową przestrzeń do działania. To właśnie ta zmiana „kursu” i położenie nacisku na skutki pandemii daje szansę na wprowadzenie wielu istotnych rozwiązań. Wszyscy eksperci złożyli wstępne wnioski już na pierwszym środowym spotkaniu i będziemy dalej nad nimi pracować.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Już w piątek swój mecz w Ostrowcu Świętokrzyskim rozegrali piłkarze Podlasia. Podopieczni Artura Renkowskiego prowadzili z KSZO, ale przegrali 2:3. To szósta porażka biało-zielonych na wyjeździe w tym sezonie na siedem rozegranych meczów.

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL
film

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL

Film „Treny” związanego z KUL Damiana Bieńka zbiera nagrody na zagranicznych festiwalach. Niedawno został nagrodzony na 25. festiwalu Polish Film Festival w Los Angeles.

Premiera w Teatrze Centralnym
premiera
22 listopada 2024, 19:00

Premiera w Teatrze Centralnym

Pełna czarnego humoru, lekka komedia kryminalna - tak najkrócej można opisać nadchodzącą premierę Teatru Centralnego Centrum Kultury w Lublinie.

Filip Luberecki zaliczył w piątek kolejny występ w reprezentacji Polski

Polska prowadziła z Włochami 2:0, ale przegrała. Cały mecz Filipa Lubereckiego z Motoru Lublin

W niecodziennych okolicznościach zwycięstwo w meczu z Włochami straciła reprezentacja Polski do lat 20. Biało-Czerwoni w ramach Elite League prowadzili z utytułowanym rywalem 2:0 jeszcze do 79 minuty. Mimo to Biało-Czerwoni przegrali 2:3. W podstawowym składzie naszej kadry wyszedł Filip Luberecki z Motoru Lublin. I spędził na boisku pełne 90 minut.

Strategiczna dla ochrony granic Polski. Placówka SG ma już swojego patrona
Zdjęcia
galeria

Strategiczna dla ochrony granic Polski. Placówka SG ma już swojego patrona

Placówka Straży Granicznej w Terespolu, jedna z największych w województwie lubelskim ma już swojego patrona. Nieprzypadkowo to Brygada Korpusu Ochrony Pogranicza Polesie.

Kuriozalna sytuacja w meczu reprezentacji Polski. Napastnik nie wszedł na boisko bo... zawinił "czynnik ludzki"

Kuriozalna sytuacja w meczu reprezentacji Polski. Napastnik nie wszedł na boisko bo... zawinił "czynnik ludzki"

Kuriozalna sytuacja, niestety bardzo źle świadcząca o naszej drużynie narodowej. W piątkowym meczu Portugalia – Polska trener Michał Probierz chciał wpuścić w drugiej połowie Karola Świderskiego. Sęk w tym, że polski napastnik nie został wpisany do protokołu meczowego i nie tylko nie mógł wbiec na murawę, ale nie powinien też przebywać na ławce rezerwowych

Bruno Fernandes strzelił Polakom w piątek przepięknego gola

Liga Narodów. Portugalia nie dała Polsce żadnych szans

Bardzo solidne 45 minut to w piłce nożnej zdecydowanie za mało. Reprezentacja Polski w piątkowy wieczór zaprezentowała dwa oblicza i ostatecznie przegrała z Portugalią aż 1:5. Ozdobą spotkania były trafienia Bruno Fernandesa i Cristiano Ronaldo. Honorowego gola dla Biało-Czerwonych zdobył w końcówce spotkania urodzony w Międzyrzecu Podlaskim Dominik Marczuk, który w piątek zadebiutował w reprezentacji narodowej

Paweł Maj od niemal roku czeka na wezwanie do odbycia pięciodniowej kary w imieniu mMasta Puławy. To efekt otwarcia boiska szkolnego dla dzieci, których zabawa, według sądu, wywołuje uciążliwości  świetlne i akustyczne

Prezydent Puław pójdzie siedzieć - za boisko

Sąd Rejonowy w Puławach wskazał jako miejsce odbycia kary więzienia przez prezydenta miasta, Pawła Maja - Zakład Karny w Opolu Lubelskim. To skutek odmowy zapłaty grzywny przez Miasto Puławy za otwarcie boiska "Orlik" dla dzieci - wbrew obowiązującemu zakazowi.

Imprezy klubowe 15-17 listopada
15 listopada 2024, 17:01

Imprezy klubowe 15-17 listopada

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas, nawet w roku szkolnym. Nie straszne klasówki ani sprawdziany. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać.

Będą biegać po więziennym spacerniaku

Będą biegać po więziennym spacerniaku

W sobotę odbędzie się wyjątkowy bieg – uczestnicy zamiast po bieżni na stadionie będą biegać po spacerniaku Aresztu Śledczego w Lublinie. A to wszystko w szczytnym celu.

Będą kładli asfalt. Kierowców i autobusy czekają objazdy

Będą kładli asfalt. Kierowców i autobusy czekają objazdy

Od piątkowego popołudnia, do późnych godzin nocnych na jednym z rond w Lublinie będzie układany asfalt. Kierowcy oraz komunikacja miejska skierowane zostaną na objazdy.

Kosiniak - Kamysz w Lublinie (LIVE)
galeria

Kosiniak - Kamysz w Lublinie (LIVE)

Po pierwsze przywrócić godność polskim przedsiębiorcom. Przez 15 dni po wakacje od ZUS zgłosiło się ponad 500 tys. przedsiębiorców - mówił w Lublinie wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, zapewniając że rząd przygotowuje cały pakiet ustaw, które mają ułatwić życie gospodarcze

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin chcą się szybko podnieść po porażce w Częstochowie

Bogdanka LUK Lublin kontra PSG Stal Nysa - Kibice liczą na rehabilitację

Po porażce w Częstochowie Bogdanka LUK Lublin spróbuje rozpocząć nową serię zwycięstw przed własną publicznością. W sobotę drużyna Massimo Bottiego zmierzy się w hali Globus z PSG Stal Nysa (godz. 17.30).

Motor Lublin pokonał w piątek Bruk-Bet Termalikę Nieciecza w meczu sparingowym

Motor wygrał sparing z Bruk-Bet Termaliką. Jeden gol, dwóch testowanych i dwie czerwone kartki

Zamiast meczu o punkty piłkarze Motoru w piątek rozegrali sparing z liderem Betclic I ligi. Na boisku w Woli Chorzelowskiej górą była drużyna Mateusza Stolarskiego, która pokonała Bruk-Bet Termalikę Nieciecza 1:0.

Była to najdłużej wyczekiwana decyzji. Oczekiwanie na ZRiD trwało ponad 600 dni. Ekspresówka Lublin - Lubartów miała być oddana do użytku w tym roku. Trzeba będzie liczyć na to, że pojedziemy nią w 2027

Nareszcie! Decyzja wojewody - można budować ekspresówkę z Lublina do Lubartowa

Wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski poinformował dziś w Lubartowie, że wydał decyzję ZRiD dotyczącą budowy drogi ekspresowej S19 z Lublina do Lubartowa

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium