Prof. Krzysztof Tomasiewicz, Fabryka Cukierków Pszczółka i Organizacja Środowiskowa AZS Województwa Lubelskiego to nowi ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Tytuły Ambasadorów Specjalnych trafiły do sportsmenek występujących z sukcesami na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Nagrody wręczono w sobotę wieczorem podczas gali w Centrum Spotkania Kultur.
Tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego wręczono już po raz 22. W tym roku statuetki wręczali marszałek województwa Jarosław Stawiarski oraz wicepremier Jacek Sasin.
Fabryka Cukierków Pszczółka wygrała w kategorii firma.
– Za rok będziemy obchodzili 70 urodziny – cieszył się z wyróżnienia Grzegorz Wróbel, prezes Pszczółki. – Nasze cukierki są eksportowane do Europy, Azji, Ameryki i innych zakątków świata. Jesteśmy też mocno zaangażowani w sponsoring sportu na Lubelszczyźnie – dodał.
Organizacja Środowiskowa AZS Województwa Lubelskiego otrzymała statuetkę ambasadora w kategorii instytucja.
– AZS powstał w 1922 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jako piąty AZS w Polsce – przypomniał początki organizacji jej prezes, prof. Zdzisław Targoński. – Sądzę, że najlepszy okres działalności jest teraz. Dowodem tego jest to wspaniałe wyróżnienie.
Targoński podkreślił, że działalność AZS koncentruje się głównie w klubach uczelnianych. – I tutaj takim fantastycznym klubem uczelnianym jest klub uczelniany UMCS, który rozwinął się niezwykle dynamicznie za czasów rektora Stanisława Michałowskiego – dodał prof. Targoński.
Profesor Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK 1 w Lublinie został Ambasadorem Województwa Lubelskiego w kategorii osoba.
– Traktuję to wyróżnienie jako podziękowanie dla całej rzeszy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, wszystkich którzy byli zaangażowani w pracę i walkę z COVID-19 – powiedział prof. Tomasiewicz. – Całe moje życie zawodowe poświęcone było walce z tym niewidzialnym wrogiem. Mamy wiele sukcesów, chociażby w walce z HCV, gdzie uratowane zostały setki tysięcy ludzi przed śmiercią. Sytuacja z COVID-19 sprawiła, że prace jakie prowadzimy mają służyć temu, żeby to się wreszcie skończyło, bo na pewno wszyscy na tej sali odczuliście pandemię – powiedział Tomasiewicz.
W tym roku wręczono również tytuły Ambasadorów Specjalnych Województwa Lubelskiego. Otrzymały je Małgorzata Hołub-Kowalik (biegaczka, złota i srebrna medalistka z igrzysk olimpijskich w Tokio), Malwina Kopron (brązowa medalistka z Tokio w rzucie młotem) oraz Aleksandra Mirosław (rekordzistka świata i zdobywczyni 4. miejsca na igrzyskach w Tokio we wspinaczce sportowej).
– Przyznam szczerze, że 10 lat temu jako mała dziewczynka nie pomyślałabym, że będę reprezentować kraj na arenie międzynarodowej. A dziś stoję przed państwem jako medalistka olimpijska. To jest czymś niesamowitym – cieszyła się Malwina Kopron.
– Właśnie dzięki takim chwilom, wiem że te wszystkie treningi, te wszystkie wyrzeczenia, które każdy topowy sportowiec musi ponieść, są tego warte – powiedziała Aleksandra Mirosław.
W kategorii firma do tytułu Ambasadora nominowani byli jeszcze ERKADO z Gościeradowa i GEOMAX z Opola Lubelskiego.
W kategorii instytucja nominowani byli również: Speedway Lublin i Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.
W kategorii osoba kapituła oprócz prof. Krzysztofa Tomasiewicza nominowała jeszcze dr hab. Tomasza Nasiłowskiego, prezesa grupy InPhoTech oraz prof. Konrada Rejdaka, szefa Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Podczas gali wręczono też certyfikaty Marka Lubelskie. W tym roku otrzymali je: Cargotor, Blachy Ziemiński z Zamościa, Spółdzielnia Inwalidów ELREMET z Białej Podlaskiej, Winnica Dwa Wzgórza z Modliborzyc, Destylernia Kamień, GRAB ze Słotwin, Piekarnia Halina i Tadeusz Pęzioł z Lublina, Krawpak z Tomaszowa Lubelskiego, AQUA EAST POLSKA (Ruda-Huta).
Gwiazdą muzyczną tegorocznej gali był zespół Pectus. Imprezę prowadziła prezenterka telewizyjna Karolina Pajączkowska.