Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

5 grudnia 2023 r.
16:50

Co dalej z małym Zdzisiem? "Jesteśmy dobrej myśli"

Autor: Zdjęcie autora rs
Państwo Szyszkowscy z gminy Firlej niemal codziennie jeżdżą do lubartowskiego szpitala, by zobaczyć się z synem. Ten może trafić do rodziny zastępczej
Państwo Szyszkowscy z gminy Firlej niemal codziennie jeżdżą do lubartowskiego szpitala, by zobaczyć się z synem. Ten może trafić do rodziny zastępczej (fot. M. Szyszkowski)

Państwo Szyszkowscy z Sobolewa w gminie Firlej wciąż walczą o prawo do opieki nad synem. Zgodnie z postanowieniem sądu dziecko ma trafić do rodziny zastępczej. Powodem są obawy urzędników o to, czy rodzice dadzą sobie radę i zapewnią odpowiednie warunki do życia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mariusz i Jagoda Szyszkowscy, mieszkańcy niewielkiej wioski położonej na peryferiach gminy, od kilku tygodni starają się udowodnić, że zasługują na powierzenie im opieki nad własnym dzieckiem. Zdzisław, który przyszedł na świat w połowie listopada, nadal przebywa w lubartowskim szpitalu. Zgodnie z postanowieniem sądu w Lubartowie, czeka na rodzinę zastępczą, którą wskaże Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Podstawowym powodem takiego kroku była obawa o to, czy rodzice poradzą sobie z opieką nad noworodkiem i zapewnią mu odpowiednie warunki. Chodzi m.in. o stwierdzoną przez urzędników nieporadność niepełnoprawnej matki Zdzisia. Uwagi pojawiły się również do warunków mieszkaniowych. Te ostatnie były sprawdzane podczas kontroli z udziałem pracownika socjalnego z gminnego ośrodka pomocy.

- Ten dom nie spełniał podstawowych warunków. W pomieszczeniu dla dziecka zamiast podłogi było betonowe klepisko. Nie chciałabym mówić o wszystkim, ale my naprawdę nie wymagaliśmy od tych państwa niczego więcej ponad zapewnieniem warunków podstawowych, niezbędnych do przyjęcia niemowlęcia - mówi Agnieszka Antonik, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Firleju.

Od czasu tamtej wizyty, warunki uległy zmianie. Łazienka jest po remoncie, łóżeczko stoi w salonie wyłożonym panelami. W kolejnym pomieszczeniu trwa remont. Brakujące panele mają pojawić się w przyszłym tygodniu.

- Mamy centralne ogrzewanie, ciepłą wodę. Do ukończenia podłogi zostało nam dosłownie kilku metrów. W przyszłym tygodniu na pewno to skończymy. Nie wiem co jeszcze moglibyśmy zrobić. To jest przecież normalny dom - mówi Mariusz Szyszkowski, ojciec Zdzisia. - Od kiedy pojawił się artykuł na nasz temat, dostajemy wiele słów wsparcia. Wierzymy w to, że wszystko będzie dobrze. W tym tygodniu wybieramy się na spotkanie z adwokatem. Jesteśmy dobrej myśli - dodaje.

Czy mały Zdziś będzie mógł opuścić szpital i po raz pierwszy pojechać z rodzicami do swojego domu? Na razie to niemożliwe. PCPR czeka na rodzinę zastępczą dla chłopca, o czym poinformował w mediach społecznościowych publikując poświęcone mu ogłoszenie.
Jak przypomina kierownik GOPS-u, wszystkie decyzje podejmowane w sprawie państwa Szyszkowskich mają na celu ochronę dobra i bezpieczeństwa dziecka, a rodzina nie straciła szansy na odzyskania syna. 

- Wydane postanowienie niczego definitywnie nie zamyka. Na pewno będą jeszcze kolejne opinie i wizyty. Jeśli wykażą one poprawę kompetencji wychowawczych oraz warunków bytowych, sąd może zgodzić się na przekazanie dziecka rodzicom - ocenia Agnieszka Antonik. - My ze swojej strony możemy im pomóc wyznaczając asystenta rodziny oraz pracownika socjalnego - zapewnia kierownik GOPS-u.

Czy tak się stanie? Państwo Szyszkowscy wierzą w to, że Zdzisia będą mogli oglądać nie tylko podczas regularnych wizyt w lubartowskim szpitalu. Oboje wydają się przekonani o tym, że będą w stanie zająć się dzieckiem, a warunki, które stworzyli są dla niego bezpieczne. Żeby jednak mogli się o tym przekonać, wiara i dobre chęci nie wystarczą. Konieczna będzie nowa, poparta opiniami specjalistów, decyzja sądu. Wydane w Lubartowie postanowienie o rodzinie zastępczej nie jest prawomocne.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Anna Szczepańska-Świszcz: Nie żałuję, że poparłam koalicję z PiS
polityka

Anna Szczepańska-Świszcz: Nie żałuję, że poparłam koalicję z PiS

Nadal popiera prezydenta, ale dłużej nie było jej po drodze z Koalicją Obywatelską. Anna Szczepańska-Świszcz jedną decyzją zmieniła układ sił w puławskiej radzie miasta. Dzisiaj tłumaczy powody tego, co zrobiła. Tymczasem KO, jak zapewnia, "broni nie składa".

Kawa droga jak nigdy. A zapasy coraz mniejsze

Kawa droga jak nigdy. A zapasy coraz mniejsze

W poniedziałek, cena arabiki na giełdzie ICE osiągnęła rekordowy poziom i wyniosła ponad 8,5 tysiąca dolarów za tonę. Robusta też jest rekordowo droga. Pa giełdzie LIFFE pod koniec stycznia jej cena 5 861 USA za tonę.

Piotr Cugowski wystąpi na żywo w Centrum Spotkania Kultur
koncert
5 lutego 2025, 19:00

Piotr Cugowski wystąpi na żywo w Centrum Spotkania Kultur

Piotr Cugowski od lat zachwyca polską publiczność swoim talentem wokalnym. „Jeszcze mi się chce…ale już niczego nie muszę” to motto jego trasy koncertowej, która obejmuje rodzinny Lublin. Artysta wystąpi na scenie lubelskiego CSK w najbliższą środę (5 lutego).

Pierwszy zabieg implantacji całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora przeprowadzono w zeszłym tygodniu

Historyczna operacja w szpitalu "papieskim". Po raz pierwszy zrobili coś takiego

Ten dzień zapisze się w historii szpitala "papieskiego" w Zamościu. 28 stycznia 2025 przeprowadzono tutaj pierwszy zabieg implantacji całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora. Wykonali go miejscowi lekarze pod nadzorem eksperta z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Legendy sceny hc/punk w Zgrzycie
koncert
9 marca 2025, 19:00

Legendy sceny hc/punk w Zgrzycie

Już 9 lutego (niedziela) na scenie lubelskiej Fabryki Kultury Zgrzyt dojdzie do niezwykłego koncertu dwóch muzycznych legend, których lata świetności przypadły na lata 80-te – włoskiego Raw Power i polskiej Moskwy.

Takie smaki tylko na Lubelszczyźnie! Sprawdź się w naszym smacznym quizie
QUIZ

Takie smaki tylko na Lubelszczyźnie! Sprawdź się w naszym smacznym quizie

Cebularz, forszmak i flaczki - kuchnia lubelska jest bogata w smaki i tradycje. Uważasz się za jej znawcę? Sprawdź się w naszym przepysznym quizie.

Styczniowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej
BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Potrącenie przy Armii Krajowej. Radny z apelem do pieszych: Nie wchodzić bezmyślnie

W styczniu na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej kierowca taksówki potrącił mężczyznę i jego 9-letniego syna. Zdaniem mieszkańców należy doświetlić zebrę na tym odcinku. A przewodniczący rady miasta apeluje do pieszych, by „nie wchodzili bezmyślnie” na przejścia.

Chełmianka pokonała Lewart aż 6:1

III liga: Chełmianka rozbiła Lewart, kolejna wygrana Świdniczanki

W weekend kolejne mecze kontrolne rozegrali nasi trzecioligowcy. W bezpośrednim pojedynku zmierzyły się: Chełmianka i Lewart. Zdecydowanie lepsi byli piłkarze Grzegorza Bonina, którzy wygrali aż 6:1.

AC/DC: 12 koncertów w Europie. Jeden w Polsce
Power Up

AC/DC: 12 koncertów w Europie. Jeden w Polsce

4 lipca 2025 – tego dnia AC/DC zagra w Warszawie na PGE Narodowy. 7 lutego 2025: tego dnia bilety na ten koncert trafia do sprzedaży.

Australijski kuzyna Stiga w programie Top Gear Australia
DO ZOBACZENIA

Top Gear Australia: Stig i gwiazdy w samochodzie za rozsądną cenę

Najszybsze i najdziwniejsze samochody, wyścigi i gwiazdy w samochodzie za rozsądną cenę. Plus australijski kuzyn Stiga. Premiera Top Gear Australia już w niedzielę.

Stary tylko z nazwy. Staramy się działać nowocześnie
WYWIAD

Stary tylko z nazwy. Staramy się działać nowocześnie

Już niebawem Teatr Stary będzie świętował 13 rocznicę wznowienia działalności. O historii, artystach, budżecie i marzeniach rozmawiamy z Michałem Karapudą, dyrektorem Teatru Starego.

Jechał 137, dostał 15 punktów i 5000 złotych mandatu

Jechał 137, dostał 15 punktów i 5000 złotych mandatu

55-latek w miejscowości Góry, w obszarze zabudowanym jechał Mercedesem z prędkością 137 km/h. Policjanci zatrzymali mu na 3 miesiące prawo jazdy.

Jakub Karolak

Jakub Karolak (PGE Start Lublin): Ten punkt może, ale nie musi w końcówce sezonu dużo znaczyć

PGE Start Lublin pokonał w niedzielę Legię Warszawa 88:76. Oto, co po zakończeniu rywalizacji w stolicy powiedzieli jego główni bohaterowie

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Ani urzędnicy, ani mieszkańcy zadowoleni raczej nie będą. Lubelski Ratusz poznał pierwsze oferty na wybudowanie obiektów sportowych dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Instruktaż samobadania piersi, mammobus i konsultacje na temat szczepień przeciw HPV. Lubelski NFZ organizuje cztery akcje w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium