Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

3 stycznia 2020 r.
6:45

Wieś odcięta od świata. Potwierdzone kolejne ognisko ptasiej grypy w Lubelskiem [zdjęcia]

Przejazdu pilnują radiowozy z włączonymi kogutami, na jezdni leżą maty. Do Starego Uścimowa mogą wjechać wyłącznie mieszkańcy, służby weterynaryjne, policja, straż pożarna i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wczoraj potwierdzono kolejne, czwarte ognisko choroby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sylwestra w jednej z ferm na terenie Starego Uścimowa (pow. lubartowski) padło 7 tys. indyków. Początkowo podejrzewano, że mogło dojść do zatrucia, ale choroba dziesiątkowała kolejne ptaki. We wtorek wyniki badań potwierdziły, że chodzi o wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy H5N8. 1 stycznia służby wojewody poinformowały, że padło już łącznie 32 tys. ptaków.

W czwartek zostało potwierdzone kolejne, czwarte ognisko choroby w Starym Uścimowie (w pobliżu poprzednich trzech). Jak powiedział nam Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii, chodzi o stado perliczek liczące 13 tys. sztuk.

– Nie czuję, żebym mieszkała w jakiejś specjalnej strefie – mówi Bożena Zalewska, mieszkanka Orzechowa Kolonii. To jedna z sześciu miejscowości znajdujących się w tzw. strefie zapowietrzonej. – W czwartek był u mnie ksiądz po kolędzie. Sam nie wiedział o tym, że jesteśmy w jakiejś strefie zagrożenia. Ja kur nie mam, ale część osób trzyma drób. Niektórzy mają 20, inni 30 – dodaje.

– Dopiero o godz. 11 dowiedziałem się od sołtysa, że nie można wypuszczać kur na zewnątrz – przyznaje Zbigniew Słowik z miejscowości Maśluchy. – W piątek już ich nie wypuszczę – obiecuje właściciel 35 kur.

W czwartek rano informacja o zagrożeniu jeszcze nie do wszystkich dotarła.

– Co niektórzy w ogóle nie wiedzą, że jest ptasia grypa – przyznaje sprzedawczyni w piekarni w Starym Uścimowie. – Pytają nas, dlaczego radiowóz stoi.

Zdezorientowani są też przyjezdni. – Gdzie jest sklep? – dopytywała w czwartek policjanta pilnującego wjazdu jedna z turystek, która przyjechała w te strony na sylwestra. – Powiedziano nam, że ze względu na te chore indyki nie możemy stąd wyjechać. To siedzimy dalej, ale muszę zrobić jakieś zakupy.

– Do mnie dzwonił mój brat, były policjant z Jeleniej Góry z pytaniem, co tam się u nas dzieje – opowiada pani Sylwia z Maśluch. Jej dom znajduje się w pobliżu policyjnej blokady. – Początkowo myślałam, że doszło do jakiegoś wypadku, ale jak ludzie zaczęli się koło radiowozu kręcić to wyszłam i chciałam dowiedzieć się, o co chodzi.

W czwartek przed południem informacje z prowadzonych działań przekazał dziennikarzom wojewoda lubelski Lech Sprawka, który przyjechał na miejsce.

– Rozpoczęło się radykalne usuwanie zagrożenia. Przygotowywane są transporty padłych zwierząt – mówił wojewoda. – Służby są przygotowane do eskortowania transportu. Jest pełne zabezpieczenie. Cała akcja przebiega zgodnie z procedurami i daje nadzieję na ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażenia.

Działania prowadzone przez inspekcję weterynaryjną cały czas trwają. Pomagają strażacy, policjanci, którzy zabezpieczają teren przed dostępem postronnych osób, a także żołnierze WOT.

Postępowanie związane z ptasią grypą prowadzi prokuratura. – W związku z informacjami, przekazanymi przez policję, wszczęliśmy śledztwo w kierunku art. 165 Kodeksu Karnego. Dotyczy on sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, w związku z szerzeniem choroby zakaźnej – informuje Zbigniew Rafałko, szef Prokuratury Rejonowej w Lubartowie.

Śledczy zastrzegają, że postępowanie jest na wstępnym etapie. W tej chwili nie można więc mówić o kierowaniu jakichkolwiek zarzutów wobec konkretnych osób i instytucji.

Uczniowie mają wolne

"W związku z wykryciem w Starym Uścimowie wysoce zjadliwej grypy ptaków, która może zagrozić także zdrowiu ludzi (…) zawieszone zostają zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Starym Uścimowie w dniach od 7 stycznia 2020 r. do 10 stycznia 2020 roku włącznie." – czytamy w zarządzeniu dyrektora tej szkoły.

Uczniowie wrócą do nauki dopiero po feriach. Na czas po zimowej przerwy została przełożona także zabawa choinkowa.

Wyznaczone strefy

1 stycznia br. wojewoda lubelski wydał rozporządzenie o ustanowieniu strefy zapowietrzonej i zagrożonej na terenie trzech powiatów - lubartowskiego, parczewskiego i łęczyńskiego. Na tych terenach obowiązują zakazy i nakazy.

– Zadania, które wynikają z rozporządzenia to radykalne oczyszczenie ferm, w których potwierdzono zakażenia, ograniczenie przemieszczania ludności oraz zwierząt na terenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, zastosowanie wszelkich środków bezpieczeństwa biologicznego i bieżący przepływ informacji na tym terenie – podkreślił wojewoda Lech Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium