Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie Ekstra

9 czerwca 2019 r.
18:15

"Jesteśmy nazywani drużyną, która psuje turnieje, ponieważ wszystkie wygrywamy". Spice Gears z Kraśnika i ich droga do sukcesu

Wszystko zaczęło się 4 lata temu. Talent, ale także ciężka zespołowa praca sprawiły, że kraśnicka drużyna robotyczna Spice Gears osiąga kolejne sukcesy z powodzeniem rywalizując z drużynami z całego świata. Teraz młodzi ludzie z powiatu kraśnickiego przygotowują się do zawodów w Dubaju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Drużyna Spice Gears - Team 5883 złożona z uczniów szkół z powiatu kraśnickiego, to prekursor młodzieżowej i dziecięcej robotyki w Polsce.

– Drużynę zaczęliśmy tworzyć cztery lata temu. Nie wiedzieliśmy, jak to będzie wyglądało – przyznaje Dariusz Głuchowski, mentor kraśnickiej drużyny, a także członek Fundacji Centrum Młodzieżowej Robotyki. – Tymczasem dość szybko nauczyliśmy się, jak buduje się roboty. Obecnie jesteśmy po czwartym sezonie. Od dwóch lat wygrywany turnieje regionalne, w których bierzemy udział.

Rycerz z Kraśnika w Kanadzie

Kraśnicka inicjatywa zbudowania drużyny FIRST Robotics Competition (FRC) zaczęła się od współpracy Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku z Fundacją Wschodni Klaster Innowacji. Pomysł podsunął Ryszard Kuśmierczyk, międzynarodowy mentor kraśnickiej drużyny. Z pomocą przyszło również kraśnickie Starostwo Powiatowe. Zaczęto szukać sponsorów, aby sfinansować wyjazd do Kanady, gdzie obywały się zawody FIRST.

Wysiłek nie poszedł na marne. Kraśnicka drużyna nr 5883, o nazwie Spice Gears, liczyła wówczas ponad 30 osób. W jej skład weszli informatycy, mechanicy i elektrycy. Były też osoby od promocji. Pierwszym skonstruowanym przez młodych ludzi robotem był średniowieczny rycerz. Jego zadaniem było między innymi strzelanie do wież i przejeżdżanie przez różnego typu przeszkody.
Na międzynarodowym konkursie w Kanadzie Spice Gears byli nie tylko jedyną drużyną z Polski, ale też z Europy Środkowo-Wschodniej. Z zawodów organizowanych w kwietniu 2016 roku młodzi ludzie wrócili z nagrodą sędziów.

Czas na Dubaj

Kraśnicka drużyna wywalczyła już między innymi srebrny medal na igrzyskach olimpijskich FIRST Global Challenge w Waszyngtonie (USA). W ubiegłym roku Spice Gears osiągnęli też historyczny sukces wygrywając dwa turnieje robotyczne FRC w Chinach i zakwalifikowali się do finału mistrzostw w Detroit (USA). A w tym roku wywalczyli pierwsze miejsce w Stambule (Turcja) i zdobywała awans na mistrzostwa świata w Detroit.

– Jesteśmy nazywani drużyną, która psuje turnieje, ponieważ wszystkie wygrywamy – mówi Głuchowski.

Młodzi ludzie przygotowują się do kolejnego konkursu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. – W drugiej połowie października lecimy do Dubaju. Będziemy reprezentacją Polski na olimpiadzie FIRST Global – zapowiada Głuchowski.

Ostatnio kraśnicka drużyna znalazła się wśród laureatów i wyróżnionych w konkursie „Szkoła Innowacji” organizowanym przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Otrzymali statuetkę w kategorii „Uczeń - Lider Innowacji”, a także wyróżnienie w kategorii „Innowacyjna Inicjatywa”.

Od lewej: Dariusz Głuchowski, mentor kraśnickiej drużyny, prof. Alexander Nawrocki (rozmowa poniżej), Mateusz Kapica z drużyny Spice Gears

Wszystko jest możliwe

Rozmowa z prof. Alexandrem Nawrockim, międzynarodowym mentorem kraśnickiej drużyny robotycznej. Prof. Nawrocki, który od wielu lat mieszka za granicą, pracował między innymi w NASA i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej w Montrealu

• Jak rozpoczęła się współpraca z kraśnicką drużyną?

– Rozpoczęła się kilka to lat temu, dzięki mojemu synowi, który zajmował się już robotyką. W San Diego został kapitanem klubu robotycznego. Postanowił również rozpocząć współpracę z kraśnicką drużyną (był w zespole Spice Gears). W tym czasie był to jedyny tego typu zespół w Polsce. Przyleciał z San Diego do Warszawy, później pojechał do Kraśnika i tak się zaczęło. Obecnie mój starszy syn studiuje na Uniwersytecie Yale. Nawiasem mówiąc, został także prezydentem klubu robotyki. Natomiast mój młodszy syn Krzysztof, który uczy się w liceum, również współpracuje z drużyną z Kraśnika. Tak więc jest kontynuacja.

• Czy kraśnicka młodzież jest zdolna, pomysłowa, innowacyjna?

– Oczywiście, że tak. Inaczej nie zaintrygowałaby drużyn z Kalifornii, które są bardzo dobre. Trzeba przyznać, że drużyna z Kraśnika zdobyła najwyższe nagrody. W Waszyngtonie zdobyli wicemistrzostwo świata na 163 kraje biorące udział w zawodach. Natomiast w Meksyku zajęli trzecie miejsce. Mam nadzieję, że w październiku w Dubaju również staną na podium. Następny rok to zawody w Tokio.

• Współpracował pan z NASA. Był pan jedynym Polakiem?

– Z NASA współpracowałem kilkanaście lat. Niestety nie spotkałem tak żadnego innego Polaka.

• Był pan jedyny?

– Tak, w Houston (gdzie znajduje się Centrum Kontroli Misji - przyp. aut.) byłem jedynym Polakiem. Byłem szefem robotyki. Byłem też kontrolerem lotów kosmicznych na wahadłowcu, a także jednym z oryginalnych dizajnerów stacji kosmicznej. Jeździłem do całym świecie, spędziłem trochę czasu w Europie.

• Czy uczniowie z kraśnickiej drużyny mają szanse by pracować w takich miejscach jak chociażby NASA?

– Ja pochodzę z Łodzi. Czy myśli pani, że kiedyś myślałem, że będą pracować w NASA? Nie myślałem, a tam wylądowałem. Tak więc, wszystko jest możliwe.

• Od ilu lat mieszka pan za granicą?

– Wyjechałem z Polski na początku lat siedemdziesiątych. Tak więc większą część życia spędziłem w Ameryce.

• Czego należy życzyć uczniom z kraśnickiej drużyny?

– Trzeba życzyć im tego, aby kontynuowali sukcesy, które do tej pory osiągnęli. Drużyna z Kraśnika jest jedynym zespołem na świecie, który stanął na podium w obu olimpiadach robotycznych. To już jest duży sukces. Mam nadzieję, że tych sukcesów będzie więcej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

W sobotę i niedzielę na ulice powiatu zamojskiego wyjadą cykliści. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Florystyka to nie tylko zawód, ale także pasja, która pozwala wyrazić siebie i otaczać się pięknem natury na co dzień. Coraz więcej osób szuka sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu, a warsztaty florystyczne stają się jedną z najpopularniejszych form rozwoju osobistego i relaksu. To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujących ludzi i stworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować swoich sił w świecie florystyki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Agenci CBA weszli w czwartek do gmachów Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Koszykarskiego i Polskiej Ligi Koszykówki. Działania obejmują w sumie 16 lokalizacji, również w województwie lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium