Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie Ekstra

24 grudnia 2016 r.
13:39

Roboty pomogą chorym na Alzheimera i lekarzom. Są testowane w Lublinie

Specjaliści z lubelskiej firmy Accrea pracują nie tylko nad robotami medycznymi. Na zdjęciu interaktywny robot miejski IURO, który ma komunikować się z przechodniami  fot. Maciej Kaczanowski
Specjaliści z lubelskiej firmy Accrea pracują nie tylko nad robotami medycznymi. Na zdjęciu interaktywny robot miejski IURO, który ma komunikować się z przechodniami fot. Maciej Kaczanowski

Pomagają pacjentom i lekarzom. W Lublinie testowane są m.in. roboty, które mogą być wykorzystywane w terapii chorych na Alzheimera i umożliwiają zdalną diagnostykę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Współczesne roboty mogą być dla ludzi opiekunami i przyjaciółmi. Wysyłane są np. w miejsca masowych katastrof, po to, żeby wspierać ich ofiary. Mają chronić je przed załamaniem, którego konsekwencją może być np. samobójstwo - tłumaczy lek. med. Katarzyna Grabowska-Aleksandrowicz z Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie. - Mogą być też opiekunami. Tak jest np. w przypadku robota, który ma pomagać pacjentom we wczesnym stadium choroby Alzheimera.

Zaczęły się już testy na zdrowych osobach, bo trzeba sprawdzić czy może on być dopuszczony do chorych. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, robot będzie mógł być dopuszczony do testów z pacjentami z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi - mówi Grabowska-Aleksandrowicz.

Poda kubek, zakręci gaz

W pracę nad tym robotem są zaangażowani naukowcy i specjaliści z kilku krajów Europy, między innymi z lubelskiej kliniki neurologii oraz inżynierowie z lubelskiej firmy Accrea. Robot ma pomagać pacjentom w codziennych czynnościach, jak np. podanie kubka czy zakręcanie gazu na kuchence.

- Zaprogramowany plan dnia oraz śledzenie codziennych czynności przez robota uświadomi pacjentowi w jakich obszarach robi błędy i jak może to zmienić - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak, szef Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego, który kieruje zespołem lubelskich naukowców.

Badanie na odległość

Kończą się też prace nad robotem ReMeDi, który będzie pozwalał na zdalną diagnostykę chorego. Urządzenie składa się z dwóch części - robota z mobilnym ramieniem, głową, oczami i uszami, który znajduje się tam gdzie pacjent oraz konsoli sterującej, której używa lekarz do sterowania tym robotem i wykonywania badań ultrasonograficznych.

- W drugiej połowie grudnia zaczną się testy kliniczne z udziałem pacjentów naszej kliniki. Jest też spora szansa, że będzie mógł być już niedługo wykorzystywany komercyjnie. Jest duże zainteresowanie m.in. ze strony klinik w Niemczech, a także organizacji zajmującej się przekazywaniem sprzętu medycznego do Afryki - mówi dr n. med. Dorota Szczęśniak-Stańczyk z Kliniki Kardiologii SPSK4 w Lublinie i dodaje, że w przyszłości robot mógłby być wykorzystywany w Polsce i województwie lubelskim na przykład w godzinach nocnych lub w weekendy, gdy dostępność specjalistów jest ograniczona.

Lekarz kontra robot

Jak jednak twierdzą specjaliści, współczesne roboty - mimo ogromnych możliwości - nie są w stanie zastąpić lekarza.

- Oczywiście lekarze chcieliby, żeby robot wykonał za nich to, na co oni nie mają w konkretnym momencie siły albo czasu. Na razie nie ma takiej możliwości. Technika idzie jednak w tym kierunku i szuka się rozwiązań, które mogłyby na to pozwolić - tłumaczy Grabowska-Aleksandrowicz. - W USA powstaje pierwszy na świecie samodzielny robot Raven, który nie wymagałby sterowania przez człowieka. Jest on jeszcze w fazie testów.

Choć roboty nie są na razie w stanie zastąpić człowieka, ich wykorzystywanie i tak daje bardzo wiele korzyści zarówno pacjentom jak i lekarzom.

Na pustyni i w kosmosie

- Roboty nie męczą się, są bardzo precyzyjne i nie starzeją się. Oznacza to, że mogą pracować cały czas tak samo wydajnie. Mogą więc zastąpić lekarza kiedy musi odpocząć - mówi Grabowska-Aleksandrowicz. - Poza tym roboty mogą być wysłane tam, gdzie lekarz nie może dotrzeć np. na pustynię, w kosmos, w miejsca, w których trwa konflikt zbrojny lub które są oddalone od pomocy medycznej i jedyną możliwością jest zdalny kontakt z lekarzem. Z drugiej jednak strony roboty wykonają tylko to, co zaprogramuje człowiek. Nie potrafią interpretować informacji i ich przetwarzać, dlatego nie mogą zastąpić lekarza.

Odległa wizja

- Roboty kojarzą nam się przede wszystkim z filmami science fiction, gdzie mają bardzo dużą autonomię, potrafią wyrażać emocje. W rzeczywistości roboty potrafią tylko tyle, na ile pozwoli im człowiek. Poruszające się na dwóch nogach maszyny przypominające człowieka to wizja jeszcze bardzo odległa - zaznacza dr Szczęśniak-Stańczyk. - Te, które są współcześnie konstruowane, poruszają się na platformach lub kółkach, jeśli w ogóle są mobilne. Mają na przykład formę mobilnego ramienia, małego wózka lub poruszającej się w ograniczonym zakresie lalki. Na razie słabo rozwinięta jest funkcja interakcji z człowiekiem. Robot wykonuje tylko takie czynności, które zaprogramuje człowiek.

Ograniczenia

Jeśli chodzi o komercyjne zastosowanie robotów, wiąże się to także z innymi (poza technologicznymi) ograniczeniami.

- Chodzi o kwestie finansowe i prawne. Skonstruowanie robota medycznego wliczając w to także koszt komponentów, które są do tego potrzebne to kosztowna inwestycja, na którą nadal sporo klinik nie może sobie pozwolić. Istnieją też bariery prawne dotyczące przekazania pewnych obowiązków lekarza robotowi - tłumaczy dr Szczęśniak-Stańczyk. - Chodzi też o konstrukcję niektórych urządzeń, które są na przykład zbyt ciężkie i istnieje ryzyko, że w kontakcie z pacjentem mogłyby spowodować poważne uszkodzenia. Roboty, które są lekkie znacznie łatwiej wprowadzić na rynek. Muszą oczywiście przejść wcześniej testy laboratoryjne i kliniczne zakończone certyfikatem.

Robot nie jest w stanie zastąpić lekarza, wykonuje tylko takie czynności, które zaprogramuje człowiek
Robot ReMeDi będzie pozwalał na zdalną diagnostykę. Testy kliniczne zaczną się w drugiej połowie grudnia. Na zdjęciu: Bartłomiej Stańczyk z firmy Accrea
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium