Startupy stanowią coraz istotniejszy element środowiska biznesowego. To właśnie innowacyjne pomysły i nowatorskie rozwiązania wpływają na rozwój całej gospodarki. Coraz więcej dużych firm, poszukując skutecznych rozwiązań, korzysta z pomysłów startupów, wchodząc z nimi w partnerstwa.
Dostrzegamy duży potencjał młodych, dynamicznych firm z województwa lubelskiego, to one w coraz większym stopniu kreują rzeczywistość gospodarczą naszego regionu – podkreśla Marszałek Jarosław Stawiarski.
Zgodnie z raportem Polskie Startupy 2018 opracowanym przez Startup Poland, województwo lubelskie jest jednym z regionów wskazanych przez autorów jako miejsce, w którym w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba zakładanych startupów – mówi Tadeusz Buczek dyrektor Departamentu Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości UMWL.
Jednym z projektów, które przyczyniły się do rozwoju ekosystemu startupów w województwie, jest projekt NLAB – Nevada – Lubelskie Acceleration Bridge realizowany przez Województwo Lubelskie we współpracy z amerykańskim Stanem Nevada. Program ma na celu wsparcie lubelskich przedsiębiorców w rozwoju ich potencjału biznesowego, umiejętności pozyskiwania finansowania oraz komercjalizacji innowacji. Startupy, które wzięły udział w programie, z sukcesem weszły na rynek amerykański, i dlatego planowana jest kolejna edycja tego projektu.
Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Z każdego wyjazdu zagranicznego lub spotkania z zagranicznymi firmami tu na miejscu wynosimy coś nowego. Liczymy na dalszą współpracę i polecamy skorzystanie ze wsparcia urzędu – mówi Jakub Lachowski dyrektor generalny firmy Plantalux, która wzięła udział w pierwszej edycji programu NLAB.
Innym przykładem są kanadyjscy przedsiębiorcy z prowincji Windsor-Essex, którzy odwiedzili województwo lubelskie w maju. Oprócz spotkań z istniejącymi już firmami z tradycyjnych branż, takich jak maszynowa i automotive, odbyli też szereg spotkań z przedstawicielami instytucji wpierających młodych przedsiębiorców. Dostrzegając potencjał drzemiący w lubelskich firmach, Województwo Lubelskie zaprosiło przedstawiciela izraelskiej sceny startupowej. Jest to jeden z najsilniej rozwiniętych rynków tego typu na świecie. Spotkanie przedstawiciela inkubatora startupów z Tel Awiwu ze startupami lubelskimi było okazją do wymiany doświadczeń, odbycia rozmów o dobrych praktykach, a także potencjalnych formach współpracy.
W odpowiedzi na rosnące znaczenie startupów, ich szybki wzrost oraz ich ambicje wejścia na rynki zagraniczne Województwo Lubelskie planuje organizację szeregu zagranicznych misji gospodarczych skierowanych do firm z Lubelszczyzny. Informacje o naborach będą zamieszczane na stronie www.invest.lubelskie.pl.