Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 września 2010 r.
18:43
Edytuj ten wpis

71 rocznica Bitew pod Tomaszowem Lubelskim: Zobacz rekonstrukcję (program)

Walki pod Tomaszowem Lubelskim to dwie bitwy. Pierwsza miała miejsce 17–20 września. Druga trwała od 22 do 27 września. Była to druga – po bitwie nad Bzurą – największa batalia kampanii wrześniowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W pierwszej bitwie udział brały zjednoczone armie "Kraków” i "Lublin” pod dowództwem gen. Tadeusza Piskora, który pod swoim dowództwem miał największe polskie zgrupowanie pancerne liczące 80 wozów bojowych, w tym 22 czołgi typu 7 TP.

W drugiej walczyły wojska Frontu Północnego utworzone z Armii "Modlin” dowodzone przez gen. Stefana Dąb-Biernackiego.

Wojska niemieckie już 13 września opanowały Tomaszów Lubelski. Wkrótce w ten rejon zaczęły napływać wycofujące się z linii frontu rozbite jednostki wojska polskiego. Niewielkie resztki Armii "Kraków” wkroczyły na Lubelszczyznę i zostały wcielone do Armii "Lublin”.

W skład nowego zgrupowania weszły 6 DP, 23 DP, 55 DP i część 21DP (DP – dywizja piechoty) oraz Krakowska Brygada Kawalerii i Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa, dowodzona przez płk. Stefana Roweckiego.

Dowodzący tym ugrupowaniem gen. Piskor otrzymał od naczelnego wodza rozkaz przebicia się przez Tomaszów w kierunku na Bełżec, Rawę Ruską i Lwów, a stąd do granicy z Rumunią. Wykonanie tego zadania było niezmiernie trudne.

Należało skoncentrować wszystkie oddziały rozproszone w lasach i wsiach w północno-zachodniej części powiatu tomaszowskiego. Tuż po pierwszej walce pod Tomaszowem na obszar pierwszej bitwy wkroczyły wojska Frontu Północnego utworzonego z Armii "Modlin”.

Po dotarciu do Chełma sztab otrzymał informację o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej. W związku z tym gen. Dąb-Biernacki postanowił zmienić trasę przemarszu na Hrubieszów, a następnie Tomaszów.

21 września oddziały polskie wkroczyły do północno-wschodniego rejonu powiatu tomaszowskiego. Po licznych walkach zdobyto Tyszowce, Komarów, Łaszczów, Rachanie i Wożuczyn, gdzie został ulokowany sztab. Natarcie na wieś Antoniówka wyparło na krótko Niemców, ale atak załamał się pod ogniem artylerii i karabinów maszynowych, a oddziały polskie poniosły ciężkie straty.
71 rocznica Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

Sobota, 18 września

15.00: Uroczysta msza święta w intencji poległych obrońców ojczyzny (kościół pw. NSPJ, ul. Lwowska)

16.00: Przemarsz uczestników uroczystości na cmentarz wojenny 1939 r.

17.00: Inscenizacja teatralna, przedstawiająca epizod z życia mieszkańców Tomaszowa w pierwszych latach wojny (TDK), Prezentacja pojazdów historycznych z okresu kampanii wrześniowej (plac przy TDK)

Niedziela, 19 września

Łąki Stadniny Koni "Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej

III Rekonstrukcja Historyczna Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

12.00: koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Polowa msza święta celebrowana przez ks. biskupa Wacława Depo, ordynariusza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Rekonstrukcja historyczna "Ocalić od zapomnienia 2010”

Dynamiczna prezentacja pojazdów, wyposażenia oraz wyszkolenia grup rekonstrukcji historycznej biorących udział w inscenizacji

Defilada grup rekonstrukcji historycznej

Rozmowa z Ryszardem Sobczukiem, burmistrzem Tomaszowa Lubelskiego, pomysłodawcą i organizatorem imprezy

To już trzecia rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Impreza od początku zdobyła sobie ogromne uznanie i popularność. Dość powiedzieć, że pierwsza edycja zdobyła II miejsce w konkursie Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny naszego województwa

• Skąd w ogóle pomysł na taką imprezę?

– Zaplanowany na cztery dni cykl imprez zwieńczony rekonstrukcją w niedzielę, 19 września, adresowany jest do wszystkich: starszym – ku przypomnieniu, a młodym – ku nauce i wychowaniu. Uważam, że proponowany przez nas w tak atrakcyjnej formule przekaz zasadniczych informacji i obrazów na temat walk stoczonych pod Tomaszowem we wrześniu '39 spełni swe zadanie daleko lepiej i skuteczniej, niż zdobywanie suchej wiedzy podręcznikowej.

•Najważniejszy cel?

– W samej rekonstrukcji i rozbudowanym programie imprez towarzyszących chcieliśmy pokazać bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy nie odeszli bez walki. Silnie akcentujemy oddanie należytego hołdu poległym, dowódcy, gen. Tadeuszowi Piskorowi, honorowemu obywatelowi Tomaszowa i tym, którzy uniknęli niewoli, by z marszu podjąć działalność konspiracyjną w organizacjach niepodległościowych. Jestem przekonany, że prezentowany przez nas całokształt programu obchodów 71 rocznicy Września zaowocuje nie tylko pogłębieniem wiedzy historycznej widzów i uczestników imprez, ale i kształtowaniem się postaw patriotycznych.

• Z czego wynika tak pozytywny odbiór rekonstrukcji? Skąd bierze się tak ogromne zainteresowanie kilkutysięcznych rzesz publiczności?

– Chyba nie popełnię pomyłki jeśli powiem, że publiczność podczas rekonstrukcji odbiera swoje uczestnictwo, jakby znajdowała się w centrum akcji. Do tego efekty pirotechniczne: wybuchy, odgłosy strzałów, dym, ogień… Nasycone dramatyzmem sceny, fragmenty ataków i obrony, starć "naszych” z "wrogiem”… Wszystko to wyzwala ogromne emocje. A jeśli do tego dodamy autentyczne elementy, jak oryginalne mundury członków grup rekonstrukcyjnych, broń strzelecka i artyleria z epoki, wozy bojowe i wreszcie naszych ułanów na koniach, to czego trzeba więcej?

• To już trzecia edycja. Coś się zmieniło przez te lata?

– Co roku staramy się uatrakcyjnić program. Stąd w tym roku też koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, udział kilkusetosobowego zespołu grup rekonstrukcyjnych i pojazdów z okresu II wojny światowej, inscenizacja teatralna i historyczna, projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych, biegi uliczne dla uczczenia rocznicy bitew pod Tomaszowem, okolicznościowa ekspozycja w Muzeum Regionalnym, jak i uroczysta msza św. w intencji poległych. Ważnym elementem obchodów są także sesje naukowe, podczas których prezentowane są wydarzenia z tamtych dni. Efektem ubiegłorocznej sesji jest publikacja książkowa.

•Trudno w ogóle zorganizować taką imprezę?

– To poważne przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne. Pracę zaczynamy właściwie w dniu zakończenia poprzedniej edycji. Całość wymaga ścisłego planowania, podziału zadań oraz współdziałania zarówno pracowników Urzędu Miasta, służb miejskich, firm, służb porządkowych, grup rekonstrukcyjnych… Zapraszam czytelników Dziennika Wschodniego do Tomaszowa Lubelskiego, żeby zobaczyli, jak nam się to wszystko uda w tym roku.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium