Jego miejsce jest wyznaczone na placu Powstańców Warszawy 1944, którego projekt wykonał Witold Marcewicz, bełżycki artysta znany choćby z rzeźby lwa znajdującej się pod lubelskim Zamkiem,
czy orła umiejscowionego na gmachu poczty w Lublinie. 5 grudnia o godz. 17 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert Zespołu Tańca Ludowego UMCS pod dyrekcją Stanisława Leszczyńskiego. Wystąpi też gościnnie solistka teatrów muzycznych w Polsce Agata Marcewicz-Szymańska. Całkowity dochód z koncertu jest przeznaczony na budowę tego pomnika. Sprzedawane też będą cegiełki, wspierające to przedsięwzięcie.
Towarzystwo Regionalne Bełżyc 4 i 5 grudnia zamyka cykl wykładów „Dzieje Bełżyc i okolic”. Pierwsze spotkania z pracownikami naukowymi, którzy przybliżali historię miasta, odbyły się 28 listopada 2003 roku. Teraz mgr Kazimierz Spaleniec Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie przedstawi to wszystko, co udało się zebrać i opracować w dotychczasowych wykładach, a dyr. WOK mgr Józef Obroślak opowie o potrzebie przekazywania tradycji oraz dokumentowania historii naszych małych ojczyzn. Następnie temat „Dzieje Parafii w Bełżycach” przedstawi ks. prałat Czesław Przech. Wystąpią też dzieci z Zespołu Szkół nr I w Bełżycach. Przedstawią „Legendy, opowiadania i wiersze na temat Bełżyc”.
Zaprezentowane też zostanie nagranie archiwalne nieżyjącej już mieszkanki Bełżyc pani Marianny Wójtowicz zatytułowane
„Z życia Bełżyc”. W sobotę o godz. 15 będzie wykład
dr Ewy Kurek z KUL „Ruch oporu na terenie Bełżyc i okolic w latach 1939–1947”, połączony z prezentacją książek „Zaporczycy” i „Źródła do Zaporczyków”. Towarzystwo Regionalne Bełżyc zaprasza do uczestnictwa w sesji, koncercie oraz do wsparcia finansowego pomnika. Bilety na koncert można nabyć w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach.